3p
Az Európai Unió az agrártámogatások csökkentést tervezi.
Günther Oettinger (Forrás: DerFalkVonFreyburg/Wikipedia Commons)

Az agrártámogatások csökkentésével és új bevételi források megteremtésével lehetne fedezetet találni a menekültválság és a közös védelempolitika költségeire – mondta az Európai Bizottság költségvetési ügsekért és emberi erőforrásokért felelős biztosa.

Günther Oettinger szerint az Európai Unióban nagyjából 50 százalékos az állami elvonás – vagyis minden megkeresett 100 eurónak a felét az adott tagország vonja el adók és járulékok formájában. Az elvont összegekből mindössze 1 euró kerül az uniós költségvetésbe, az új kihívások miatt azonban több feladatot kell ebből finanszírozni – Nagy Britannia kilépése pedig eleve csökkenti a forrásokat.

Oettinger hozzátette: megoldásként az agrártámogatások területén kell tárgyalni az irányváltásról és egyes programok forrásainak csökkentéséről, mivel a közös mezőgazdasági politika jelenleg a teljes uniós költségvetés csaknem 40 százalékát teszi ki. Indoklásként hangsúlyozta: a külső határok védelme, a menekültek regisztrációja és integrációja, és egy hatékony menekültügyi rendszer felépítése "nem oldható meg ingyenesen". Az EU a közös védelemre és a terror elleni küzdelemre is több pénzt akar fordítani, ehhez azonban pénzügyi forrásokra van szükség.

Az üzemanyag adó a megoldás?

Ezen feladatok költségei éves szinten nem érik el a 10 miiliárd eurót, amelyet részben más területeken elért megtakarításokkal lehetne előteremteni, de esetleg újabb bevételi forrásokat is létre kéne hozni – mondta az uniós biztos. Hozzátette: a szén-dioxid-kibocsátás nemzetközi kereskedelmi rendszerében a kínálat szűkítésével emelni lehet a kreditek, tanúsítványok árát, és a többletbevétel egy részét a közös költségvetésbe lehet irányítani. Az is megfontolandó viszont, hogy az üzemanyagadó kis részét – literenként 1-2 centet az EU kapja.

Ez utóbbi ötletet korábban már felvetette Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter, ötlete azonban sok bírálatot váltott ki. Oettinger hangsúlyozta: nem az adóteher növeléséről van szó. Amennyiben az üzemanyagadó egy része a közös költségvetésbe kerülne, a nettó befizetők, mint például Németország, csökkenthetnék befizetéseiket és a megtakarított összeget adócsökkentésre fordíthatják.

Ha nincs menekült – nincs támogatás?

Felvetődött az is, hogy lehetne többet takarékoskodni az uniós költségvetésben, ha a menekültek befogadásától elzárkózó Lengyelország és Magyarország kevesebb támogatást kapna a strukturális alapokból. A német kereszténydemokrata (CDU) politikus szerint azonban a költségvetési politikát nem szabad büntetőintézkedésekre használni, hiszen a strukturális alapok célja, hogy erősítsék a gyengébb régiók versenyképességét.

Utóbbi azért sem bölcs felvetés, mert a Lengyelországnak juttatott minden egyes euróból egy jelentős rész visszakerül Németországba – mondta a politikus. Az uniós támogatás révén Lengyelországban német gépeket és autókat is vásárolnak, és megrendelésekhez jut a német építőipar. Ennyiben az olyan nettó befizetőknek is érdekük a strukturális alapok fenntartása, mint Németország. A strukturális alapok hatására Németország nem is nettó befizetője, hanem nettó haszonélvezője a közös költségvetésnek – tette hozzá Günther Oettinger.

Komoly belharc a lengyeleknél - Tusk ellen fordultak

Donald Tusk semmiképpen sem számíthat Lengyelország támogatására, amennyiben újból megpályázza az Európai Tanács elnöki posztját. További részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
Makro / Külgazdaság Új típusú atomrakéták szegeződnek ezentúl Kínára
Káncz Csaba | 2024. március 27. 09:10
Új-Delhi egyre inkább úgy érzi, hogy Kína jobban fenyegeti, mint tradicionális riválisa, Pakisztán. Gyorsan fejlődő nukleáris fegyverzetét látva India gyanítja, hogy Pekingnek eltitkolt szándékai vannak. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság A februári munkanélküliségi adatok a kormányt sem boldogítják
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 08:30
A februári munkanélküliségi ráta 4,6 százalék volt, ami több mint a 4,5 százalék januárban. A foglalkoztatottság közben tovább nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG