4p
Az építőiparban (is) egyre nagyobb gondot okoz a szakképzett munkaerő hiánya, ez a kivitelezési költségek emelkedésével együtt komoly gátat jelent az építőipari fellendülés számára - pedig a látszólag gyenge tavalyi számok ellenére már 2016-ban is megvoltak a biztató jelek a piacon. A költségek megugrása az ingatlanárak és a bérleti díjak emelkedéséhez vezethet a CBRE összeállítása szerint.

Az állam ugyan visszavett, de így is beindult a pezsgés az építőiparban

2016-ban a magyar építőipar 20 százalékkal zsugorodott az előző évhez képest. Ezt a visszaesést valójában az állami, főleg európai uniós forrásokból megvalósított építkezések leállása okozta, ezért ‒ az infrastrukturális beruházásokat nem számítva ‒ 2016 az építőipar szempontjából fordulópontnak is nevezhető. 2016-ban ugyanis az irodapiacon 89 százalékkal több új irodaterületet adtak át, mint a megelőző évben, és várhatóan összesen közel 450 ezer négyzetméter új iroda épül 2020-ig.

Az irodapiac mellett a CBRE számításai szerint mintegy 1500 új szállodai szoba készül el csak az idei évben. Az építőipari fordulatot leginkább a lakóépületek építése okozza, amely alpiac egy alacsony szintről indulva az olcsó finanszírozás, az erősödő kereslet és az elmúlt években elmaradt kínálat miatt szárnyal. Összefoglalva, tavaly mind a kereskedelmi, mind a lakóingatlan-piacra ható tényezők pozitív változása miatt az építőipar több évnyi gyengélkedés után ismét lendületbe jött - írja összeállításában a CBRE.

Nem láttunk még ekkora ugrást a költségekben

A jelenlegi előrejelzések szerint a teljes építőipari teljesítmény 8, illetve 12 százalékkal bővülhet 2017-ben és 2018-ban, amely jelentős növekedés nem marad nyomtalanul a piacon: az építőipar iránti kereslet növekedése a költségeket példátlan mértékben emelte. A CBRE folyamatosan elemzi az építőipari költség-trendeket az irodai és kiskereskedelmi egységek kialakításakor; tavaly a CBRE 15-20 százalékos általános drágulást mért az előző évhez viszonyítva, egyes esetekben még magasabbat.

A költségek növekedése mind az anyag-, mind a munkaerő árának emelkedésében tetten érhető, és ez a trend a CBRE előrejelzései szerint erőteljesen folytatódni fog. Az iparág jelentős visszaesést könyvelhetett el a válság után és a várt fellendülés nem megy egyik napról a másikra, főleg miután a korábban rendelkezésre álló képzett munkaerő egy része közben kiköltözött Nyugat-Európába.

Ki dolgozik majd az építkezéseken, ha külföldre mentek a szakemberek?

2016-ban kiváló éve volt az ingatlanbefektetőknek, a hazai piac 1,5 milliárd euróra nőtt, a legtöbben 2017-re is további növekedést várnak - vannak azonban kockázatok. A piaci kilátásokról egy friss felmérés kapcsán itt írtunk >>

Ez a jelenség nemcsak a 2016 előtti években lassította az építőipari kivitelezést, de mára a hosszú távú teljesítmény kilátásait is befolyásolja a kapacitás-hiány. „A probléma még látványosabb lesz 2017 során, amikor a kereslet minden ingatlanpiaci szegmensben várhatóan tovább nő. A tervezett fejlesztések megvalósításának legerősebb akadálya éppen a jó és szakképzett munkaerő hiánya lesz a következő években. Mérnökök, de főleg építőipari munkások hiányoznak Magyarországon.” – mondta Havas Dávid, a CBRE projektmenedzsment és építési szolgáltatások részlegének vezetője.

A nyugatra tartó munkaerő-vándorlás mellett az új jelentkezők és a friss diplomások számának csökkenése okozta az építőiparban foglalkoztatottak drasztikus, 26 százalékos visszaesését 2007 és 2012 között. Azóta a statisztikák az adatok kismértékű javulását mutatják, de még 2015-ben is a válság előtti szint alatt járunk. Bár a visszaesést valamennyire kompenzálja az építőipari folyamatok és eszközök modernizálódása, de a munkaerőhiány továbbra is az iparág szűk keresztmetszete marad.

Drágábbak lesznek az ingatlanok

Végeredményben a CBRE szakértői szerint továbbra is a kivitelezési költségek emelkedésével és a kivitelezések elhúzódásának kockázatával kalkulálhatunk, a rendelkezésre álló kapacitások bizonytalansága miatt. A magasabb kivitelezési költségek közvetlenül befolyásolhatják a bérleti díjat vagy eladási árat, ez jellemzően az ún. built to suit (BTS) és a saját beruházású projektek esetében érvényes.

A spekulatív fejlesztések esetében viszont fennáll az a veszély, hogy az emelkedő kivitelezési költségek csökkentik a fejlesztők nyereségét, mert a bevételek növelése nem fedezi a költségoldali hirtelen áremelkedéseket. „Az előre nem látható költségek fedezete és tartalékidő tervezése kritikus lehet a projektek szempontjából, ezért az előkészítés és az azt követő projektmenedzsment egyre fontosabb lesz a jövőben.” – tette hozzá Havas Dávid.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
Ingatlan Úgy fest, a kormány ráerőlteti a budapestiekre a betonprojektet
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:59
A parlament elé kerül a budapesti „mini vagy más néven maxi Dubaj” építése, amely a város egyik rozsdaövezetének helyén egy betonkomplexumot képzel el. A főváros vezetősége próbál ellenállni.
Ingatlan Debrecen mellett épít logisztikai csarnokot a belga WLP
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 17:05
Bérlő még nincs, saját kockázatra indították el a beruházást.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Ki akar házat venni az akkuval elárasztott Gödön?
Mester Nándor | 2024. március 27. 18:32
Jön a harmadik akkugyár Gödre, de nem jönnek a vásárlók. Legalábbis semmi nem mutat arra, hogy megfordulna az a csökkenő tranzakciós trend, ami épp a Samsung odatelepülése, vagyis a 2010-es évek vége óta tart. Elfogytak az akkorra megépített új otthonok, újak alig jöttek helyükbe, viszont lassan, de folyamatosan növekszik a használt házak kínálata. Ez még nem menekülés, de vannak már olyanok, akik nem kérnek a környezetszennyezésből, ráadásul úgy érzik, ingatlanuk értéke is megsínyli ezt, így jobb most kiszállni – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Legalább hatszor annyit kóstál ma Orbán Viktor budai háza, mint amikor vette
Mester Nándor | 2024. március 20. 18:47
Örülhet a parlamenti patkóban a nulladik szektor 14-es számú székében ülő miniszterelnök. Nem maradt le a nagy lakásár-robbanásról. Feltételezzük, hogy történt korszerűsítés a fele részben még 2002-ben tulajdonába került és a budai elitnegyedben lévő ingatlanán, így az bizonyosan megtartotta értékét a környék átlagával. Ám minthogy erről az átalakításról vagy korszerűsítésről nincsenek hivatalos adatok, a pontosabb értékmeghatározáshoz segítségül hívtuk, hogy mi minden történt a közvetlen környék lakáspiacán az eltelt több mint két évtizedben.
Ingatlan Belvárosi lakásra vágynak a fiatalok
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 16:20
A lakást bérlők egyharmada harminc év alatti, akiknél az első számú preferencia a belvárosi élet. Ezzel szemben az életkor előrehaladtával többen választják az agglomerációt bérlés esetén is. A külföldi bérlők drágábban bérelnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG