5p
Az elmúlt napok slágertémája Zalatnay Cini ékszereinek eltűnése. Az énekesnő spórolt az extra biztosítással - most ékszerei látják ennek kárát.

Bár 2010 és 2013 között közel 100 ezer lakásbiztosítási szerződés tűnt el a rendszerből, a Mabisz adatai szerint még meglévő 2,98 millió egyéni lakásbiztosítási szerződéssel Magyarország még mindig a világ élvonalában van a lakásbiztosítási penetrációt illetően, hiszen a hazai lakásállománynak még a válság ellenére is 70 százaléka biztosítva van.

Az elmúlt napok történései ugyanakkor ismét rávilágítottak arra, hogy az átlagmagyar sajnos téves képzetekkel rendelkezik a lakásbiztosításokról: a bulvársajtó Zalatnay Cini problémáit ecsetelte hosszasan. Az előadóművészhez - meglehetősen érdekes körülmények között a bukóra állított erkélyajtót "kiemelve" - betörtek, s a tulajdonos állítása szerint mintegy 4 millió forint értékű ékszert loptak el.

A kép forrása: Zalatnay Sarolta Facebook-oldala

Zalatnay szerint a biztosítója nem hajlandó kifizetni a kárát, holott érvényes biztosítással rendelkezik. Az ékszerek eredetét számlákkal vagy jegyzékkel igazolni nem tudja, de szerinte néhány darab feltűnik a koncertjein készített felvételeken. Az egyik lap egy korábbi nyilatkozatát citálta elő, melyben maga a művész nyilatkozta, hogy nincsenek nagy értékű ékszerei, de ezt Zalatnay azzal "szerelte le", hogy olyan hosszú előadói pályán, mint az övé ennek ellenére sok értékes ajándékot kapott. (Az más kérdés, hogy a művészvilágban bevett szokás, hogy egy-egy eseményen alkotók ékszereit ruháit promóciós jelleggel viselik az előadók, amelyek az esemény után visszaadandók.)

De az igazi probléma nem itt van. Zalatnay elismerte, hogy külön kiegészítő biztosítást nem kötött az értékes ékszerekre. Ez pedig rámutat a fő problémára: az alulbiztosítottságra. A biztosítók ugyanis a lakásbiztosításokhoz sztandard vagyonbiztosítást kapcsolnak, amely a háztartásban rendszerint előforduló vagyontárgyak megtérítését vállalja. Egy többmilliós ékszer-kollekció aligha tartozik ebbe a körbe, arról nem is beszélve, hogy a művész szerint az ékszerek őrzése sem volt megoldva: nem elzárt, biztonságos helyen voltak, hanem lényegében "szem előtt". Márpedig a gondos őrzés ugyancsak biztosítási feltétel. Mindez azt jelenti, hogy ha sikerül is bizonyítania az ékszerek eredetét, külön biztosítás nélkül legfeljebb 1-2 százezer forintos kártérítésre számíthat.

Ugyanakkor általános problémáról van szó. Hajlamosak vagyunk arra, hogy a biztosítás megkötésével egyszer és mindenkorra kipipáljuk azt, hogy lakásunkat, a benne lévő értékeinket biztosítás védi. A gond akkor következik be, amikor beüt a kár és kiderül, hogy a villanycsapás miatti túlfeszültségben tönkrement a 300 ezer forintos plazma tévé, ám a biztosítási szerződés szerint a biztosítónak vagyontárgyanként maximum 100 ezer forintos értékig kell térítenie a kárt.

Az alulbiztosítottság rendkívül sokrétű okban kereshető. Sok polgárnak lakáshitellel terhelt az otthona, ahol a hitelt nyújtó bank kötelezően előírta a biztosítás megkötését. A bank azonban csak a saját érdekét nézte: a lakásunkból neki egyszerűsítve csak a falak és a kötelező berendezések fontosak, azaz számára csak az a fontos, hogy a biztosító által az ingatlanra fizetett kártérítés a hitel összegét visszaadja – a család ingóvagyona nem érdekli, ezek biztosítása a tulajdonos felelőssége. Meg kell jegyezni, hogy a biztosítók ma már az ingatlan értékhez egy átlagos ingóbiztosítási értéket is csatolnak, ám ez aligha fedezi a példánkban szereplő kárt. Ez ugyanakkor a lakás forgalmi értékéből számolt biztosítási értékből van meghatározva – márpedig egy milliós hifi akár egy 30 négyzetméteres garzonban is lehet.

A másik ok, amiért alapos elmaradásban vagyunk, az az, hogy a biztosítási szerződéseket évekkel ezelőtt kötöttük, s bizony egy-egy értékesebb vagyonelem után ezek a szerződések és a bennük vállalt kártérítési összegek már nem elegendőek. Az értékállóságot csak elvben az biztosítja, hogy a biztosítók évente maguk próbálják meg az értékkövetést biztosítani azzal, hogy a biztosítási szerződések térítési limitjeit – és ezzel párhuzamosan a biztosítások díját – indexálják.  Ez azonban a "hirtelen" értéknövekedést nem fedezheti.

A lakásbiztosításokhoz viszonylag könnyen kapcsolhatóak kiegészítő biztosítások, amelyek modullszerűen épülnek fel. Ezek választásával optimális költségek mellett lehet teljeskörű biztosítási védelmet elérni. Más kérdés, hogy a nagy összegű ékszerek jó eséllyel a drágán biztosítható vagyontárgyak között lesznek, ráadásul ilyen értékeknél a biztosító a felelős őrzésre vonatkozóan is megszabhat feltételeket - pl. lakásszéf használata. A fentiek miatt a korábban bírósági perekben vagyonának jó részét elvesztő énekesnő aligha reménykedhet abban, hogy komoly kártérítést kap biztosítójától. Mások azonban ma még gondolkodhatnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Biztosítás Nem fagyott szét a nyaralód? Ekkora károkat okoztak az ónos esők
Privátbankár.hu | 2017. február 4. 09:34
Az elmúlt napokban az ónos esők jelentős károkat okoztak az országban, a károk bejelentése, felmérése még mindig zajlik – közölték a biztosítók. A nyaralókban keletkezett fagyási károk nagy része valószínűleg még csak ezután fog kibukni.
Biztosítás Kivéreztetett munkanélküliek országa vagyunk - pedig lenne megoldás
Nagy László Nándor | 2015. április 29. 10:35
A munkavállalók döntő része volt már munkanélküli, ötödük már háromszor volt álláskereső. Miután komoly tartalékokkal nem rendelkeznek, ezért a korábbi megtakarítások felélése után nőnek a fizetési késedelmek a hiteleknél, a rezsinél. Ilyen helyzetben meglehetősen nagy gond, hogy a megkérdezettek 82 százaléka nem is hallott a jövedelempótló biztosításokról.
Biztosítás Meddig fúj a viharos szél? Mi lesz május elsején?
Privátbankár.hu | 2015. április 29. 08:48
A viharos szél miatt tizennégy megyére és a fővárosra továbbra is elsőfokú figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat. A másodfokú riasztásokat viszont már mindenhol visszavonták. Az ország nagy részén szerdán is erős, viharos széllökésekre kell számítani.
Biztosítás Ezekre figyeljen, és a nyaralóját legközelebb is épségben találja
Privátbankár.hu | 2015. április 28. 18:40
Számos veszély fenyegeti a nyaralónkat, amelyekre érdemes felkészülni, ha nem akarunk csúnyán meglepődni a szabadságunk kezdetén. Az ingatlanokkal kapcsolatos visszatérő hibák nagyon könnyen betörők kezére adhatják a menedéket, de nem csak tőlük kell félni. Az időjárás is okozhat kellemetlen perceket, ha nem látogatjuk és tartjuk karban a nyaralót. Éppen ezért még mindig jól jöhet a lakásbiztosítás.
Biztosítás A fél országra figyelmeztetést adtak ki: jön a szélvihar
Privátbankár.hu | 2015. április 28. 07:27
A viharos szél miatt négy megyére másodfokú, hét megyére és a fővárosra elsőfokú figyelmeztetést adott ki a meteorológiai szolgálat. Emellett több megyében a várható sok eső miatt is figyelmeztetés van érvényben.
Biztosítás Ezért nem mindegy, hol javítják meg az autót - változás jöhet a kötelezőnél
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 07:39
Módosítaná a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról (kgfb) szóló törvényt a Magyar Autóklub.
Biztosítás A Lombard Lízingnek május elejéig kell fizetnie az ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 16:40
Május elejéig kell visszafizetnie a Lombard Lízing Zrt.-nek az érintett ügyfelek felé azt az összesen 380 millió forintot, amelyet a beépített casco-biztosításnál árfolyam-különbözetként jogtalanul szedett be tőlük.
Biztosítás Aggódik a magyar az autójáért, de sokkal drágább lett biztosítani
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 14:18
Megugrottak a kgfb-díjak az első negyedévben: átlagosan 25 100 forint volt a személygépkocsikra kötött kgfb-szerződések éves díja. Ez az érték az évközi díjhirdetés két évvel ezelőtti bevezetéséhez képest 26 százalékkal magasabb. Tavaly ilyenkor ez az eltérés még mindössze 5 százalék volt.
Biztosítás Eddig két turista nem tudott elutazni a botrány miatt
Privátbankár.hu | 2015. április 21. 07:41
A Kun-Mediátornak az Union Biztosítóval van szerződése, de csak utazási tevékenységre. Eddig ezzel kapcsolatban csupán két kárbejelentés érkezett.
Biztosítás Iszonyatos profitgyárra bukkant a régióban az egyik biztosító
Nagy László Nándor | 2015. április 14. 16:55
Nyereségének közel kétharmadát már a régiós leányvállalataitól szerzi a Vienna Insurance Gruop. Az osztrák biztosítócsoport nyeresége 46 százalékkal ugrott tavaly.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG