8p
A bitcoin meredek emelkedése ismét tömegek figyelmét irányítja rá. Megszerezni nem is olyan egyszerű, ha valaki nem akar rá pénzt költeni. A kattintgatás nem kifizetődő, de lehetsz koldus, végezhetsz apró szolgálatokat, vagy lottózhatsz ingyen. Esetleg fogadhatsz politikusok halálára is. Koldusok és magamutogatók is hajtanak rá.

A legtöbb Bitcoinnal foglalkozó alapmű azzal kezdi, hogy ezt a különleges elektronikus pénzt elsődlegesen bányászattal lehet előállítani, ami nagy számításigényű feladványok megoldását jelenti. Ez így is van, csak annyira megnehezedtek ezek a feladatok, hogy most már speciális hardver, direkt erre gyártott processzorok, valóságos szuperszámítógépek nélkül szinte lehetetlenné vált a bitcoin-gyártás.

Bányássz, béka?

A számítástechnikában kicsit jártasabbak között még felmerülhet, hogy esetleg egy nagyobb csapathoz csatlakozva, egy „bányászközösségnek” bedolgozva, esetleg egy bányászprogramot a háttérben, a számítógép ráérő idejében vagy képernyővédőként futtatva lehetne valami kis pénzt keresni. Állítólag már ennek is bealkonyult, már azt az áram-felhasználási többletet sem termelné ki, amit a processzor megnövekedett teljesítménye okoz. Ha meg a munkahelyi gépet használjuk, könnyen megorrolhatnak ránk. (Valószínűleg ezért zár be a napokban az egyik ezzel foglalkozó cég, a Bitmint is.)

Vannak még olyan szolgáltatók, amelyeknél lényegében számítási kapacitást lehet bérbe venni, egyfajta részesedést vásárolunk egy bitcoin-bányászati vállalkozásban, jellemzően bitcoinért. Hogy ez mennyire biztonságos és kifizetődő, mekkora kockázatokkal jár, például ha a másik fél nem teljesíti a vállalásokat, és mondjuk, valahol Hongkongban vagy Szibériában tartózkodik, vagy a gépekbe belevág a villám, arról nem foglalnánk állást.

Kattintgatásért bitcoint

Sok olyan oldal van, ahol reklámokra kattintásért, esetleg videó-nézegetésért fizetnek, de nem árt előtte számolni. Az egyik helyen adott 0,000003 BTC bónusz például akkor mennyit is ér? Csak úgy hozzávetőleg 0,3 dollárcentet, ami mindössze 60 fillér. A Coinad.com-on néhány nappal ezelőtt mindössze 0,0000065 bitcoint sikerült összegyűjteni pár perc alatt, hirdetések végigkattintgatásával, ami úgy 1,5 forintot ér.

Ráadásul 24 óránként csak egyszer mehetsz végig a hirdetéseken és kevés a hirdetés. Valamint csak 0,0003 bitcoin (mintegy 70 forint) összegyűjtése után lehet azt elvinni az oldalról, ami ezzel a tempóval másfél hónapig is eltarthat. Ennél még akkor is jobban jársz, ha elmész takarítani vagy mosogatni valahová esténként vagy hétvégenként.

Nem leszel Zuckerberg

Még ha újra százszorosára megy fel a bitcoin ára, akkor sem leszel egy Zuckerberg, egy rendes tábla csokira sem lesz elég, és akkor még nem számoltunk a villanyszámlával és a számítógép amortizációjával (elhasználódásával). Talán a legalacsonyabb bérű ázsiai országokban, lopott árammal és teljes munkaidőben ezen dolgozva sikerülhet összeszedni egy ottani 10-20 dolláros havi bért. (Lehet az is, hogy az árakat éppen ehhez a szituációhoz kalkulálták ki.)

Vigyázz az adataidra

Hasonló a helyzet a Freebitco.in nevű oldalnál is, ahol óránként egyszer szert tehetünk szerint mintegy 10-30 magyar fillér értékű bitcoinra, abban a reményben, hogy esetleg megütjük a pár tízezer forint értékű (0,1 bitcoin körüli) főnyereményt. Az oldalon egyébként a Shopline magyar nyelvű hirdetései is megjelentek. Egy egész sor hasonló, elvileg ingyen bitcoint kínáló hirdetőszolgáltatást találhatunk (gyűjtemények például itt, itt és itt), de felettébb nagy óvatossággal kell eljárni.

Könnyen bele lehet futni olyan oldalakba is, ahol előfizetéses, emeltdíjas SMS-el működő szolgáltatást – például csengőhangokat, tombolát– kínálnak, aki nem tud jól angolul, és megadja a számát, komoly kár érheti. Mobilszámot, bankkártyaszámot, bankszámlaszámot, fő e-mailünket vagy más fontos adatokat inkább ne adjunk meg sehol.

Ingyen lottózhatsz, de minek?

A különböző szerencsejátékokkal meg az a helyzet, hogy vagy bitcoint kell rá feltenni, amit el is veszíthetünk, és akkor már nem ingyenes. Vagy, ha teljesen ingyenes a részvétel, például a reklámokból, akkor minimálisak a nyereségek.

Számoljunk mikróban

Apró, pár forintos vagy filléres, 1-2 dollárcentes vagy még kisebb összegeket is gyakran fizetnek az interneten, például reklámokra való kattintásért. Ezeket sokszor mikrobitcoinban (μBTC), a bitcoin egymilliomod részében adják meg, ami 0,000001 bitcoin, öt nulla van az első szám előtt. Egy mikrobitcoin értéke mostanában, az egyszerűség kedvéért kereken ezer dolláros tőzsdei árfolyammal számolva, egy ezred dollár, azaz 0,1 cent, azaz körülbelül 22 magyar fillér.

Gyakran használják még a „satoshi” kifejezést is, ami a bitcoin állítólagos feltalálójáról kapta a nevét, és a bitcoin százmilliomod-, avagy a millibitcoin egyszázad része. (További mértékegységekről itt.) Jól hangzik, hogy kaptam 500 satoshit, de az már kevésbé, hogy ez csak 11 fillér, 0,5 μBTC, valószínűleg még a villanyszámlát sem fedezi.

A Freebitcoinlottery oldalon például az 5000 mikrobitcoinos főnyeremény látszólag jól hangzik, csakhogy ez mindössze 5 millibitcoin, azaz 0,005 bitcoin, 1000 forint körül van, pár sör ára. De legalább kipróbálhatjuk, mennyire nagyon-nagyon nehéz eltalálni 49-ből hat számot, és talán nem verjük el valódi pénzünket feleslegesen a való világban.

Legalább többet fizet, mint a magyar állam

Annyit meg kell hagyni, hogy az olcsón üzemeltetett netes szerencsejáték-oldalaknak lehet egy nagy előnye. Egyes helyeken a bevételek, a „lottószelvény-árak” 98 százalékának kifizetését ígérik, mint például itt. Ugyanez a magyar állami szerencsejátékoknál csak valahol 50 százalék körül mozog, a többit elviszik az adók és a költségek.

A 98 százalék ehhez képest nagyon jó ajánlat, bár természetesen így is azt jelenti, hogy a játékosok összessége mindig veszít valamicskét, a szervező pedig mindig nyer. De persze ez így van szinte minden szervezett szerencsejátéknál, különben nem érné meg. A részvételt egyébként valószínűleg tiltják a hazai jogszabályok, de a névtelen és nagyon nehezen vagy nem lenyomozható bitcoinnak hála, valószínűtlen, hogy kiderüljön.

Az ismeretlen, a semmiből előtűnő, ki tudja mely országban székelő cégecskék, ha egyáltalán meg van adva cégnév, persze biztosan nem a megbízhatóságukról híresek. Ha eltűnik a tétekkel, vagy nyersz és nem fizet, soha meg nem lehet találni, be nem lehet perelni. (A cikk a kép után új oldalon folytatódik.)

---- Koldusok, bérgyilkosok és magamutogatók ----Te is lehetsz koldus – most!

Érdekes színfoltja a Bitcoinnak, illetve általában az internetnek a „cyberbegging”, a virtuális koldulás. Minek fagyoskodj az utcán egy szájharmonikával vagy egy beteg kutyával, ha otthon, a jó meleg szobából, a laptopoddal is tudsz koldulni? Különböző internetes oldalakon adhatod elő, hogy miért is van szükséged sürgősen 10-20 dollárra, bitcoinra, vagy millibitcoinra, például itt.

Olyan egyszerűbb kérések voltak az oldalon nemrég, mint „légyszi, segítsetek visszafizetni a diákhitelemet”, vagy „adjatok egy kis bitcoint, hogy kipróbálhassam, milyen is az és be akarok-e nagyobb összeget fektetni”. Az adományért cserébe azonban sokszor különböző kisebb szolgáltatásokat is felajánlanak, komolyabbakat és komolytalanabbakat. „Bármilyen munkát elvállalok, csak hogy összejöjjön végre a 3D monitor”, „kirakok egy Rubik-kockát bitcoinért”, „bármely kérdést megválaszolok Kínával kapcsolatban”, „eléneklek neked egy dalt a szexi hangommal”, hosszú a sor egészen egyes illetlen, sőt obszcén ajánlatokig.

Bugyik és trollok

Hasonlóan legfeljebb a félkomoly kategóriába sorolható a Forbitcoin oldal, ahol a tagok szintén különböző szolgáltatásokat kínálnak bitcoinért. Eladom neked a használt bugyimat 0,1 bitcoinért, lefényképezem valamely testrészemet, trollkodom az ellenségeidet 0,2 bitcoinért és más szórakoztató szexuális és agyament ötletek tárháza volt. (Úgy tűnik, már csak az árakból ítélve is, már régen nem frissül az oldal, időnként be sem jön.)

A legabszurdabb felhasználási lehetősége a Bitcoinnak mégis feltehetően az „Assasination Market”. Itt fogadásokat lehet kötni konkrét személyek, például politikusok halálának időpontjára Ami elvileg azt is eredményezheti, hogy valaki sok pénzt nyer, ha az illetőt meggyilkolják, ezért maga cselekszik, azaz gyilkol...

Rövidke még a halállista

Az anarchista jellegű oldalon 124,14 bitcoint, csaknem 140 ezer dollárt gyűjtöttek Ben Bernanke amerikai Fed-elnök halálára, ő a listavezető. Ennek csak harmada, 40,26 bitcoin jött össze Barack Obama elhunyta esetére. Az oldal a „darknet” vagy „deepweb”, az internet titkosított részén, a Tor böngészővel is elérhető. Gyanús egyébként, hogy az összegek két hete nem változtak. Magyar politikus nincs az – eléggé rövid – halállistán. (Frissítés: cikkünk írása óta ez az oldal is vagy meszűnt, vagy más helyre költözött.)

Konklúzió? Talán annyi, hogy nincsenek csodák, nincs ingyenebéd, a bitcoint sem adják ingyen, legalábbis nem számottevő mennyiségben, meg kell dolgozni érte. Az értelmes munkákat kínáló weboldalak között nézünk majd körül legközelebb.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Búcsú az 1687 milliárd forintos értéktől: eladósorba kerülhet a Dr. Martens
Buksza blog | 2024. április 23. 10:07
Az elmúlt hónapokban egymás után érkeztek a rossz hírek a legendás Dr.Martens bakancsokat gyártó vállalat háza tájáról, aminek a márka önállóságának elvesztése lehet a következménye.
Vásárló Inkább a pénzre szavaztak: maradnak a kínálatban az egészségtelenebbnek mondott élelmiszerek
Buksza blog | 2024. április 23. 07:44
Elbukott egy olyan civil szervezet támadása a kényeztető csokoládék ellen, amely azt gondolja magáról, hogy a hozzá hasonló felvilágosult csoportoknak meg kell védeniük az embereket saját maguktól.
Vásárló Visszafordultak a magyar diszkontok
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2024. április 22. 05:31
Fordult a kocka a magyarországi diszkontláncokban a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérése szerint áprilisban. Miközben februárról márciusra drágább, most olcsóbb lett a kosár. 
Vásárló Miért nehéz fogást találni a legnagyobb boltláncokon?
Buksza blog | 2024. április 21. 13:16
A kereskedés a legősibb mesterségek közé tartozik, ám egy friss tanulmány szerint nagyot téved az, aki azt hiszi, hogy talpon maradhat az a kereskedő, aki csak a kereskedői szimatára támaszkodik.  
Vásárló Kihívás, szórakozás és megmérettetés is; minden, amit a futóversenyekről tudni kell!
Márkázott tartalom | 2024. április 19. 10:51
A futás egy olyan természetes mozgásforma, amely egyszerűen kivitelezhető, nem igényel komoly anyagi beruházást, hatékony a test számára, ráadásul könnyen beiktatható a napirendünkbe. 
Vásárló Automatikusan megírt SEO szövegekkel a nagy kínai áruház ellen?
Márkázott tartalom | 2024. április 18. 12:11
Az újdonsült nagy kínai webáruház idehaza is tarol, így nem véletlen, hogy a hazai cégek többek között automatikusan megírt SEO szövegekkel és egyéb marketingmegoldásokkal is próbálnak tenni a cég térnyerése ellen. Mivel árban egyszerűen lehetetlen velük versenyezni, így nincs más lehetőség, minőségben és vásárlási élményben kell, még akkor is, ha ez sem olyan egyszerű.
Vásárló Nekiment a Temunak a legendás márka
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. április 18. 08:42
Régi gondja a legismertebb márkáknak, hogy a hamisítók olyan árukkal bombázzák a vásárlókat, amelyek nagyon hasonlítanak legendás termékeikre, és a végeláthatatlan pereskedés nem segít rajtuk.
Vásárló Példátlan lépésre szánta el magát a magyar Penny tulajdonosa: teljesen új boltot nyitott Berlinben
Buksza blog | 2024. április 17. 10:43
A vegán étkezés egyre inkább „divatba jön”, ha lehet így fogalmazni, amivel igyekeznek lépést tartani az élelmiszergyártók is. Eljött az ideje annak, hogy a kiskereskedők is csatasorba álljanak.
Vásárló Egyértelmű mondás jött a magyar Tesco sorsáról
Buksza blog | 2024. április 16. 07:29
Bár legutóbb a Sparral csapott össze a kormány, de a Tesco is az "örök" felvásárlási célpontok között szerepel. Úgy tűnik, marad ebben a státuszban.
Vásárló Környezetvédelem a társasjáték csomagolásoknál
Márkázott tartalom | 2024. április 11. 09:41
Egyre gyakoribb, hogy a társasjátékok esetében is mind inkább odafigyelnek a csomagolásra. Ezzel előtérbe került az a törekvés, hogy ez az iparág is egyre “zöldebb” legyen. Kérdés persze, hogy a játékok minőségére és sérülékenységére mindez nincs-e negatív hatással?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG