6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg korábban az eladói nyomás volt inkább jellemző a hazai ingatlanpiacra, mostanra azonban kibontakozott egy vevői hullám. Ugyanakkor nagy kérdés, hogy a lendület mikor fullad ki. A túlárazott panellakásokat és a devizahitelesek helyzetének változását tekintve némi visszarendeződést is elképzelhetőnek tartanak a szakértők az év második felében.

Budapest összes kerületében a vevők dominálnak az ingatlanpiacon, így a XVI. kerület esetében sem más a helyzet - jelezte Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlanirodák kerületi irodájának szakmai vezetője. Míg az elmúlt évekre a túlzott óvatosság volt jellemző a válság miatt, azaz mindenki kivárt, a lakásárak pedig csökkentek, addig ez a helyzet megfordult a tavalyi évben.

Kidurran a lufi?

A keresleti piac most is erős, megtorpanást egyelőre nem tapasztalnak az ingatlanközvetítők. Ehelyett azt látják, hogy a befektetők igen aktívak, jelenlétüket pedig csak tovább erősíthetik a brókercéges botrányok, amelyek megingatták a bizalmat a tőzsdei, kötvény-  illetve egyéb banki befektetésekben. Ezek mellett ráadásul a kedvezőbb hitelezés és a hamarosan megújuló Családi Otthonteremtési Kedvezménye is erősen csábítja a korábbi években még kiváró vevőjelölteket.

Eladói oldalról a devizahitelesek helyzetének rendezésével kapcsolatos intézkedések egyelőre nem éreztetik hatásukat, hiszen az értesítők kiküldése még zajlik, majd csak májusban vagy a nyári pihenő után, ősszel újra beinduló piacon láthatjuk, hogy mindez milyen hatással jár. Sebestyén Tamás szerint ekkor következhet be változás az ingatlanpiacon, már csak azért is, mert a panellakások értékesítésénél jelenleg erős kivárás érzékelhető, az árak pedig túlságosan magasra kúsztak. Kérdés, hogy ezek az árak hosszabb távon is fenntarthatók, vagy pedig kidurran a lufi.

Csukódik az olló

Ennyiért juthat lakáshoz Budapest többi kerületében

A Balla Ingatlaniroda összefoglalóját a XVIII. kerületi ingatlanpiacról itt, a IV. és a XV. kerületről itt, a XIV. és a XVI. kerületről itt, az V., VI. kerületről ittA IX. kerületről itt, az I., II., XII. kerületről készült összeállítást pedig itt találja.

Egyelőre azonban a lakótelepi ingatlanok iránti töretlen érdeklődés határozza meg az ingatlanpiacot. Mivel a XVI. kerületben nincs sok panellakás, így elsősorban a lakótelepi ingatlanok esetében jelentős a kereslet, tehát belekerülnek a körbe a lakótelepeken található téglalakások is, melyek ára viszont már csak alig magasabb, mint a paneleké. A másfél- és kétszobás, egy plusz két félszobás lakásokat keresik a leginkább ebben a kategóriában. Ha megjelenik a piacon egy 50-60 négyzetméteres lakás nem irreális áron, arra hamar lecsapnak a vevők.

Fél év alatt 20-40 ezer forinttal emelkedtek a lakótelepi lakások esetében a négyzetméterárak, vagyis a korábban 9-10 milliós ingatlanok mára 11-12 millió forintba kerülnek a kerületben, tehát kijelenthető, hogy mindössze pár hónap alatt nagyjából kétmillió forinttal kúsztak fel. Sebestyén Tamás szerint ezek már irreálisan magasnak tűnnek, hiszen majdnem téglaépítésű lakásárakról van szó, ami nem biztos, hogy hosszú távon indokolt. Igaz persze, hogy sok korszerűsítés történt a panelek esetében, így a panelprogram során egyedi fűtésmérést alakítottak ki, szigeteltek, nyílászárókat cseréltek ki - tette hozzá a Balla Ingatlanirodák szakértője, aki szerint ez azonban nem indokolja az árak ilyen mértékű emelkedését, vagyis nem ezek a korszerűsítések húzták csak fel az árakat.

A XVI. kerületi lakótelepek esetében tehát összességében nagyon hasonló árakról beszélhetünk az egyébként nem túl nagy számú panellakás és az itt található téglaépítésű, vagy vegyes falazatú, tégla-beton lakások esetében. Sokkal nagyobb különbséget jelent az árakban az, ha egy lakás földszinti vagy lift nélkül és sokadik emeleti, esetleg forgalmas, zajos útra nyílik az ablaka, illetve ha nagyon lepusztult állapotban van.

Már a családi házakat is könnyebb eladni

A kereslet növekedése miatti áremelkedés azonban nem csak a kisméretű lakások piacán volt érezhető, hanem a kerületben nagyobb számban előforduló családi házakat is érintette. Egyértelműen kirajzolódik a különbség, ha a tavalyi és az idei évet hasonlítjuk össze: egy szép és jó helyen lévő családi házat most már gyorsabban el lehet adni, mint néhány évvel ezelőtt.

A családi házaknál jelenleg 50-60 millió forint a maximum, ennél drágábban csak akkor vásárolnak, ha a ház nagyon extra igényeket is kielégít. A zajos főútvonalak melletti, rossz telekbeosztású ingatlanokat, illetve a bonyolult jogi helyzetű házrészeket viszont most is nehéz értékesíteni, illetve csak nyomott árakon kelnek el.

Az újépítésű ingatlanok pedig szinte teljesen hiányoznak a piacról, egy-egy sorház vagy ikerház bukkan csak fel a piacon, de ezekből tényleg csak néhány darabbal találkozhatunk - fogalmazott a Balla Ingatlanirodák kerületi irodájának szakmai vezetője.

A kedvenc utcák, városrészek

A kerületben egyébként a legkeresettebbnek a Centenáriumi és a Jókai utcai lakótelepek számítanak, ha lakásról van szó, de az ezeknél némileg mérsékeltebb áron kínált Lándzsa utcai lakótelepi otthonok iránt is élénk az érdeklődés. Házak tekintetében jóval szélesebb a területi skála, és ott persze az a lényeg, hogy ne lakótelep mellett álljon az ingatlan, illetve ahogy haladunk kifelé a kerületben, úgy mérséklődik fokozatosan a kereslet és az ár is. Családi házak tekintetében a legvonzóbb részeknek Sashalom és Mátyásföld számít, emellett Szentmihályon belül azok az utcák említhetők még meg, melyek nem annyira “vizesek”, vagyis a magasabb részeken helyezkednek el – tette hozzá Sebestyén Tamás.

Mit hoz a jövő?

A devizahiteles-értesítések májusig jutnak el az ügyfelekhez, illetve akkor még fellebbezésekkel számolhatunk, úgyhogy csak ezután mutatkozhatna meg mindennek a hatása az ingatlanpiacon - véli Sebestyén Tamás. Akkor viszont már belecsúszunk a nyárba, amikor jellemzően kicsit egyébként is megnyugszik a piac. Így ha valamikor egyáltalán bekövetkezhet némi módosulás a piac irányát illetően, akkor az legfeljebb az ősz lehet. Az azonban kérdéses, hogy ez milyen mértékű lesz, hiszen ezt a hatást kiegyenlíthetik a brókercéges botrányok miatt az ingatlanpiacon megjelenő befektetők is.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Pocsék év volt a tavalyi, idénre már ébredést jósol az MNB a kereskedelmiingatlan-piacon
Mester Nándor | 2024. április 25. 15:04
Tovább nőhet a kihasználatlanság az irodáknál és a raktáraknál, kicsit javulhat a helyzet a bevásárlóközpontok és a hotelek esetében. A befektetők azonban most sem sietnek ilyen eszközöket venni.
Ingatlan Így született meg Magyarország legnagyobb irodaportfóliója
Natív tartalom | 2024. április 25. 12:58
Az elmúlt évek legfontosabb ingatlanpiaci eseményei között említhetjük a CPI Hungary vállalatfelvásárlásait, amelynek eredményeképpen jelenleg a cég összesen 603 500 négyzetméternyi kereskedelmi területet kezel, többek között a legnagyobb budapesti irodaportfólióval rendelkezik. A cég sajtóanyagában kiemeli: kihasználtságuk 93 százalékot tesz ki, továbbá felhívják rá a figyelmet, hogy aktívan támogatják a teljes szektor fenntarthatósági szemléletének formálását.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG