4p
Újra az égbe mennek az amerikai ingatlanárak, és ez annyiból lehet érdekes, hogy a 2008-as válságot végülis az amerikai ingatlanpiaci buborék, annak összeomlása, és az ahhoz kapcsolódó jelzáloghitel visszaélések okozták. Fenyeget-e most hasonló helyzet, megismétlődhet-e a tragédia?
Egy Beverly Hills-i ház. Kép forrása: MTI, Mészáros Márton.

A pénzbőség

Amerikában ismét emelkednek az árak, de hát mi mást tehetnének hét évi abszolút pénzbőség után? Ugyanúgy, ahogy az utóbbi időben nálunk is, az elfogyó kamat megnöveli az ingatlanvásárlási kedvet, és persze a hitelek is vonzóbbak az alacsony kamat miatt.

Augusztusban 7 százalékkal voltak magasabbak az árak, mint egy évvel korábban, ez az amerikai piacon elég erőteljes emelkedés. Ez a szám februárban még csak 4,8 százalék volt, tehát látszik, hogy az utóbbi időben gyorsult fel a folyamat. Az emelkedés területileg nem egyenletes: míg a piac összessége nem érte el a 2006-os tetőt, egyes területeken már meghaladják az árak az akkoriakat.

A folyamat egyes elemzők szerint bizonyos tekintetben rosszabb, mint 10 éve, mert nem a ténylegesen lakhatás céljára használó végfelhasználók veszik az ingatlanokat, mint akkor (jóllehet akkor boldog-boldogtalan kapott hitelt, amit aztán sokan nem fizettek), hanem intézményi, valamint készpénz hegyekkel rendelkező bel-, és külföldi magánbefektetők.

Más a helyzet

A 2006-os buborék jellege miatt kódolva volt az összeomlás: a végfelhasználók látták, hogy emelkednek az árak, ezért rohantak, nehogy lemaradjanak, így az árak tovább emelkedtek. A dolog addig tudott menni, amíg a bankok egyre könnyebben adtak hitelt, a végén már az összes munkanélküli is kapott. De aztán egyszer csak nem volt több vevő, amikor már mindenki bezsákolt, akkor óhatatlanul összeomlott a piac.

Most viszont befektetők jönnek készpénzzel, nem kapkodnak, békésen hajtják fel az árakat. Pénz van bőségesen, hisz sok magánszemély és alap dönthet úgy, hogy elég a kis kamatból, elég a részvényekből, nosza most vegyünk ingatlant. Ez pedig akkora keresletet jelent, hogy szinte felszippanthatnak mindent, ami eladó, és akkor hiányhelyzet is kialakulhat, hisz az építkezések nem pörögnek fel ilyen gyorsan. Ráadásul, ha még a kínaiak is ellepik a piacot (tőzsdéjük összeomlása, és az ottani állami beavatkozás után ezt előszeretettel teszik), akkor a folyamat még inkább felerősödik, és nem látszik a vége. Kétségtelen, hogy előbb-utóbb beindul az építőipar, és ez az egész gazdaságot is felpörgetheti.

Hasonlóságok

Van olyan elemző, aki szerint annyiban mégis hasonló a helyzet, hogy irracionális kereslet hajtja a piacot, ahol a vevők a szüntelen emelkedést látva végül megvadulnak, nem nézik az árat, megvesznek mindent, ahol érik. Ez pedig előbb-utóbb gondot okoz, mivel az őrület előbb-utóbb megszakad, és mint minden ilyen piaci folyamat, átcsap az ellenkezőjébe, és akkor a befektetők egymást taposva akarják majd elhozni a nyerőt, aki pedig rosszkor vett, mérsékelni a bukót. Így végül ugyanúgy meglesz a piaci összeomlás.

Az mindenképpen lényeges eltérés, hogy most nem hitelből megy a lufifújás. Ez egyrészt a tényleges vásárlóknak, főleg az első lakást vásárlóknak kellemetlen, mert ők csak hitelből tudnak vásárolni, azt a bankok most már szigorúan bírálják el. Ha a készpénzes vevők nagyon felverik az árat, egyszerűen nem tudnak vásárolni, hisz a jövedelmükből törlesztésre fordítható összeg már nem elegendő.

Ami megnyugtató

Az előnye viszont az a dolognak, hogy egyszer eljön a lufi pukkadás, akkor ez alig fogja érinteni a bankokat, a hitelpiacot. A készpénzes befektetők buknak, ez az ő bajuk, de nem rengeti meg a bankokat, mint az előző körben. A 2008-as hitelválsághoz hasonló forgatókönyvtől tehát nem kell félni, ugyanakkor egy túlhajtott piac, majd annak kipukkadása rendszerint turbulenciákat okoz más piacokon ás általában a gazdaságban is.

Címkék: Ingatlan

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
Ingatlan Digitális? Nem, figitális - új fogalom született
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 18:11
Mutatjuk, mit is jelent.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Az Audi miatt is már egymilliós négyzetméterárak vannak Győrben 
Mester Nándor | 2024. április 3. 18:31
Egyértelműen árfelhajtó hatású, hogy a nyugat-magyarországi nagyvárosban számos autóipari és technológiai cég telepedett meg, élén az Audival. Bár a lakásépítés üteme ott is lassult az elmúlt másfél-két évben, ez vélhetően átmeneti, ugyanis a városba és környékére folyamatosan érkező új munkaerő fenntartja a keresletet és az új lakástámogatási feltételek miatt kicsit növekedhet a belső lakásmobilitás. Nagy kérdés, hogy további külső körzetekben is megjelennek-e lakóparkok és hogy a belvárosban folytatódik-e a nagyon régi épületek lakáscélú felújítása.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG