4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Renzi kormányfő levegőhöz akar jutni és útszéli hangnemben nagyobb rugalmasságot követel Brüsszeltől az idei költségvetési deficitre vonatkozóan. Renzi idegessége annak is köszönhető, hogy az olasz bankok nem teljesítő hiteleinek állománya 1996 óta a legmagasabb szintre nőtt. A Handelsblatt szerint az olasz bankrendszer problémái rámutatnak, hogy az európai pénzügyi válság még nem ért véget.
Matteo Renzi olasz kormányfő. MTI/EPA/Olivier Hoslet

Ebben a hónapban lesz két éve, hogy Matteo Renzi megalakította kormányát Rómában. A 41 éves kormányfő beindította 1948 óta a legkomolyabb alkotmányreformot, megkurtította a felsőház jogosítványait, átalakította a választási rendszert, rugalmasabbá tette a munkaerőpiacot és oktatási reformba („Buona Scuola”) is belevágott.

Ezekre a lépésekre égető szükség van, mert az ország stagnálása súlyos strukturális gyengeségekre vezethetők vissza. Az EU-n belül Olaszországban legalacsonyabb a felsőfokú végzettségűek aránya, és a negyedik legmagasabb arányban vannak olyanok a népességben, akik csupán alapfokú végzettséggel bírnak. Sajnos ez a visszamaradottság a fiatal generációra is érvényes, így pedig hosszú idő kerül, hogy ezen trendek megváltozzanak.

Renzi keménykedése

Az államadósság továbbra is az egekben. Aránya a GDP-hez képest 133 százalékon áll, amely az EU-ban csupán Görögországban magasabb. Éppen pár napja figyelmeztette az EU Bizottság Rómát, hogy a csillagászati eladósodottság középtávon veszélyt jelent az országra. Brüsszellel egy másik neuralgikus pont a dél-olasz Ilva acélművek jövője. Érezve a problémák súlyát, Renzi levegőhöz akar jutni és nagyobb rugalmasságot követel Brüsszeltől az idei költségvetési deficitre vonatkozóan. A vezető Corriere della Sera című lap szerint a háttérben a római kormánynak az a törekvése húzódik, hogy elérje, Brüsszel vizsgálja felül a nagyobb költségvetési fegyelmet előíró, 2012-ben elfogadott fiskális paktumot. Ennek 2017-2018-ra előírt követelményeit ugyanis Olaszország nem lesz képes teljesíteni.

Káncz Csaba

Politikai alkuerejét növelendő és belföldi szavazatszerzési céllal Renzi az utóbbi hónapokban éles verbális támadásokat indított Brüsszel és Berlin ellen. Arra spekulál, hogy Merkel és Juncker nála csak rosszabb opciók közül választhatnának bukása esetén, ráadásul mindkét vezetőt amúgy is lefoglalják a menekültügy hullámai. A Corriere azt sem zárta ki, hogy az olasz miniszterelnök előre hozott választásokat szeretne 2017-ben, mivel a jelenlegi felmérések szerint kormánya nem tud kitartani a parlamenti ciklus végéig, amely 2018 első hónapjaiban esedékes.

Renzi múlt pénteken Berlinben Merkellel egyeztetett, sikerült Berlin ellenállását puhítania a költségvetési pálya tekintetében. Cserébe Renzi feloldott az eddigi vétóját a Törökországnak szánt 3 milliárd eurós menekült-támogatás ügyében. Itt csendesen és cinikusan megjegyezzük, hogy Ankara már 5 milliárd eurót követel a megvezetett Berlintől.

Mi az üzenete a szétmálló olasz bankrendszernek?

Renzi idegessége annak is köszönhető, hogy tavaly november végére évi 11 százalékkal, 201 milliárd euróra nőtt az olasz bankok nem teljesítő hiteleinek állománya. Arányuk ezzel elérte a 16,4 százalékot, ami 1996 óta a legmagasabb érték. Az év első két hetének tőzsdei zuhanása közepette az olasz bankok a mészárlás kiemelt célpontjai lettek. Az eladási hullámnak az indítólökést a portugál Espirito Santo pénzintézet szenior kötvényeseinek december végi falhoz állítása adta meg, ezt követően a piaci eladások már lavinaként generálták a további esést az olasz bankszektorban is.

De Brüsszel és Berlin Renzi kekeckedő viselkedése ellenére sem engedhette, hogy az EU harmadik legnagyobb gazdasága alámerüljön, ezért komoly mentőövet dobott Rómának. Az olasz kormány és az Europai Bizottság a múlt héten megállapodott a bankrendszer rossz hitelállományának kezelési módjáról, melynek keretén belül a bankok állami garanciát vehetnek az értékpapírosítva becsomagolt rossz hitelekre és így eladhatják azokat.

A fő kérdés az, hogy ez segíti-e az olasz banki kötvény és részvénypiacot - a bankok ilyen jellegű finanszírozási költségei ugyanis elszálltak az elmúlt hetekben, komoly pánikot keltve. A vezető német üzleti lap, a Handelsblatt szerint az olasz bankrendszer problémái rámutatnak, hogy az európai pénzügyi válság még nem ért véget. Az angol sajtó szerint ráadásul a művelet kompromittálta az európai bankuniót, négy héttel a kezdése után.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG