4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

KKV
Történelmi pillanathoz ért a magyar űripar, mostantól technológiát is cserélünk az Európai Űrügynökséggel.

Magyarország 22. tagállamként csatlakozott 2015. november 4-én az Európai Űrügynökség (ESA) hálózatához, valójában azonban már 2003 óta együttműködtünk az ügynökséggel az űrkutatásban, a hazai vállalatok pedig az űripari fejlesztésekben vették ki a részüket. Most egy újabb lépést tettünk előre az úton, január 12-től ugyanis részt veszünk az ESA technológiai transzfer hálózatában is, az MTA Wigner Fizikai Kutatóközpont közreműködése által. A hálózat célja, hogy az itt szerzett tudást és technológiát más, nem űripari területeken is hasznosítsuk, hangzott el a Magyar Tudományos Akadémia és az ESA közös sajtótájékoztatóján.

Márpedig a magyar űripar nem is olyan kicsi, mint gondolnánk, eddig összesen 125 vállalattal kötött együttműködési szerződést az űrügynökség, ennek keretében 2003 óta mintegy 20 millió euróval támogatták a hazai kutatásokat és ipari fejlesztéseket, mondta el Tari Fruzsina, az NFM Magyar Űrkutatási Irodájának vezetője. Hozzátette: ez bár összesítve soknak tűnik, az Űrügynökség évi 5 milliárd eurós büdzséjéhez képest elenyészően kevés.

Panaszra azonban így sem lehet okunk, ezzel ugyanis nem csak a technológia fejlesztését, de annak terjesztését is elősegítik. Dr. Solymár Károly Balázs, az NFM infokommunikációért felelős helyettes államtitkára elmondása szerint évi 34 millió forintból már a vállalatok külföldi terjeszkedését és az ehhez szükséges infrastruktúra kialakítását is fedezni tudjuk. Magyarország egyébként évi 2,3 milliárd forint hozzájárulást fizet ESA tagként, ennek egésze azonban visszaigényelhető vállalati támogatásként, tette hozzá.

Telekommunikáció, lézer, fékberendezés

De hogyan is hasznosíthatjuk a szemlátomás csillagászati összegeket felölelő fejlesztéseket a hétköznapokban? Az ESA Technológia Transzfer részlegvezetője, Aude de Clercq elmondása szerint ezeket valójában már ma is észrevétlenül használjuk: akinek mobiltelefon van a zsebében, az tucatnyi, az űriparhoz köthető technológiát hord magánál, kezdve a GPS-től a távközlésen, interneten át a miniatűr számítógépig, ami mindezt működteti. Az űripari fejlesztések ugyanis elsősorban miniatürizációval, tartóssággal és hatékonysággal segítik elő más, nem űripari ágazatok fejlődését, mint az autóipar, az egészségügy, vagy a telekommunikáció.

A tavalyi Rosetta-programban is kivették a magyar mérnökök a részüket, mi szoftveresen járultunk hozzá a Philae leszállóegység sikeres leszállásához a Csurjumov–Geraszimenko üstökösön. Forrás: ESA/Rosetta/NavCam

Erre egyébként egy élő példát is hozott, az olyan nagy autógyárak, mint a BMW vagy a Mercedes ma már egy kerámia-kompozit fékbetétet használ az autóiban, ami 60 százalékkal könnyebb a korábban használt fékbetéteknél, nem rozsdásodik, több százezer kilométerig biztosított, és extrém körülményeknek is ellenáll. Azt azonban kevesen tudják, hogy az ehhez szükséges anyagot egy német vállalat fejlesztette ki még 2000-ben az űripar számára, ezzel az anyaggal vonják be ugyanis az űrkapszulákat, hogy azok ne égjenek porrá a légtérbe belépéskor. A most kötött együttműködésnek is ez a célja: a speciális problémákra hozott megoldásokat kell hasznosítani a hétköznapokban.

Állami helyett gazdasági űrverseny

Ha már űrkutatás és űripar, természetesen nem mehetünk el a Mars-expedíció mellett sem. A sajtótájékoztatón Dr. Burton Lee, a Stanford Egyetem professzora maga is felemlegette Elon Musk már-már mesébe illő ötletét arról, hogy 2050-re egymillió ember éljen a Marson. Míg a szakma eddig azonban szkeptikusan állt a felvetéshez, Lee komoly arccal közölte: a SpaceX előbb fogja megcsinálni, mert technológiailag sokkal előrébb járnak ebben, mint a NASA. Mellettük egyébként egyre több nagyvállalat száll be a versenybe, elmondása szerint egyebek mellett a Google is nagy erőkkel küzd az űrbe jutásért.

Arra a kérdésre, hogy meglátása szerint mikor léphet az első ember a Marsra, elmondta: Musk az eljövendő öt évre ígéri az első utazást, őt azonban – gazdasági okok miatt – nem tudják majd visszahozni. Az űripar és az űrkorszak azonban már a küszöbön van, és a Szilícium-völgy nagyvállalatai, a NASA és az ESA mellett most már Magyarország is dolgozhat az „emberiség 2.0” projekten, fűzte hozzá köszönésként.

Nem kell feltétlenül várnunk arra, hogy kívülről vegyék fel velünk a kapcsolatot földönkívüli lények, az emberek űrbe temetésével akár magunk is "kolonizálhatjuk" a naprendszert, erről és ennek veszélyeiről korábban itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

KKV Hogyan lett kis garázscégből milliárdos vállalkozás?
Privátbankár.hu | 2023. december 19. 11:41
Állócsillagok és újhullámos trónkövetelők.
KKV Itt a Cégépítők társasjáték: most eldől, ki kaszál az üzleti évben!
Natív tartalom | 2023. december 4. 10:26
Piaci rést betöltő társasjáték jelent meg október 25-én: a Cégépítők társasjáték megszületéséről és játékmenetéről Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM tulajdonosával, a Cégépítők alapítójával beszélgettünk.
KKV Széchenyi Kártya Program: megduplázták a hitelkereteket
Privátbankár.hu | 2023. augusztus 1. 11:18
Sokkal nagyobb hitelkeretet kapnak a kkv-k a Széchenyi Kártya Program keretében. A kamat a futamidő végéig 5 százalék. 
KKV Kezdj újult erővel a nyári szabadság után!
Márkázott tartalom | 2023. június 27. 11:32
  Ha még most vagy csak a hosszabb lélegzetvételű nyaralás előtt, akkor minden bizonnyal minden munkával kapcsolatos témától a falnak mennél. Teljesen érthető módon érzed azt, hogy telítődtél, hiszen már javában az év második felében járunk, és a megfeszített munkatempóból még nem is igazán tudtál alább engedni.
KKV Vigye sikerre vállalkozását, alkalmazzon business mentort!
Natív tartalom | 2023. június 8. 10:01
A business mentor nem varázsló, ám mégis rendkívül fontos szerepet játszhat több, a hazai kkv-szektort rendkívüli mértékben érintő konfliktushelyzet kezelésében. Közreműködésével a vállalatok tulajdonosai és vezetői olyan külső támogatást kaphatnak, amely segíti őket a tudatosabb vállalatvezetésben és előmozdítja üzleti és személyes fejlődésüket. A Budapesti Gazdasági Egyetem rendhagyó szakirányú továbbképzéséről annak vezetőjével és egyik hallgatójával beszélgettünk.
KKV A K&H szerint az uniós pályázatok körüli zűrzavar nem ártott
Privátbankár.hu | 2023. május 24. 14:14
Az uniós pályázatok körüli bizonytalanság csak kismértékben vetette vissza a cégek bizakodását, mintegy felük továbbra is reálisnak tartja, hogy ilyen forráshoz juthat - közölte a K&H magyarországi mikro, kis- és középvállalkozások (kkv) bizalmi indexe első negyedévi eredménye alapján.
KKV Megnyitják a pénzcsapot a magyar cégeknek: milliárdokat érő bejelentést tett egy bank
Privátbankár.hu | 2023. május 10. 17:14
Jelentős beruházási hitelkeretről állapodott meg az UniCredit.
KKV Jó szakemberből gyenge vállalkozó lesz? – interjú
Natív tartalom | 2023. április 4. 12:02
Egerszegi Krisztián Jövőkép című könyvének megjelenése kapcsán készült interjúnk második részében beszélgetünk a vállalkozók 90 százalékáról, a magukat halálra hajszoló emberekről, és arról is, mit tanácsol a bölcs varázsló a gonosz sárkány legyőzéséhez.
KKV Jövőkép nélkül csak szenvedés lesz, nem sikercég – interjú
Natív tartalom | 2023. március 22. 10:07
Ami tíz évvel ezelőtt még működött a magyar cégek számára, az tíz év múlva egyáltalán nem lesz elegendő, avagy hamarosan megérkezik az üzleti regény arról, hogy miért kulcsfontosságú a hazai vállalkozók számára egy jól megformált jövőkép. Egerszegi Krisztiánnal, a MiniCRM cégvezetőjével és a Cégépítők alapítójával beszélgettünk Jövőkép című könyve megjelenése előtt.
KKV Csak a bizonytalanság biztos a kisvállalkozásoknál
Privátbankár.hu | 2023. február 3. 16:24
A kormány új hitelprogramról döntött a Baross Gábor újraiparosítási program keretében. Az elszálló kamatok mellett ez komoly segítséget jelenthet a kisvállalkozások számára, amelyek helyzete meglehetősen bizonytalan lett az utóbbi időben. Az ATV Start vendégeként Perlusz László, a VOSZ főtitkára és kollégánk, Király Béla beszélt a hazai vállalkozások helyzetéről.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG