A jelenlegi tendenciák alapján világszerte 3 Celsius fokkal emelkedhet a középhőmérséklet, pedig legföljebb 2 Celsius fokot lehet engedni, különben elszabadulnak a folyamatok, és a koppenhágai konferencia záródokumentumában is a 2 Celsius fokos határérték szerepel. "Elég rosszul áll a helyzet" - mondta egy keddi lapinterjúban Fatih Birol, az IEA vezető közgazdásza.
Mostanáig 96 ország rögzítette a koppenhágai megállapodás alapján tett vállalásait. Ezek az országok együtt a globális széndioxid-kibocsátás több mint 80 százalékáért felelősek.
Koppenhágában nem sikerült kötelező jogi érvénnyel bíró megállapodást kötni. Legközelebb az ENSZ soron következő klímaértekezletén, a mexikói Cancúnban lesz erre alkalom. A tanácskozást az év végén tartják majd, és egy átfogó klímavédelmi egyezmény kidolgozására egyelőre csekély az esély - mondta Birol.
Ugyanakkor egyes szakértők szerint nem is biztos, hogy egy nemzetközi szerződés a leghatékonyabb fegyver a klímaváltozás elleni harcban, és sokkal inkább az energiahatékonyság növelésére, a környezetbarát iparágak fejlesztésére és a megújuló energiaforrások használatára kellene koncentrálni - írta a WSJ.
Felelős vezetők már jóval a cancúni konferencia előtt igyekeznek visszafogni a várakozásokat. Todd Stern, az amerikai elnök klímaügyi megbízottja például a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy nem kell kudarcnak tekinteni, ha a mexikói értekezlet jogilag kötelező érvényű klímavédelmi megállapodás nélkül ér véget - írta a gazdasági napilap.
Durván túloznak a klímajóslatok?
Áttörést várnak az éghajlatvédelmi kerettörvénytől
Eltűnhet a Himalája több ezer gleccsere
MTI
Messze nem elégségesek az eddigi klímavédelmi vállalások a globális éghajlatváltozás megfékezéséhez a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint
A Mol szerkesztőségünknek megküldött közleménye szerint minden sérült dolgozó hazatérhetett a kórházból, rehabilitációjuk otthon folytatódik.

A magyar eszközök most immunisak a globális válságra – Klasszis Podcast
Uniós pénzek, hozamok és a hatékonyság csapdája – Klasszis Podcast
Így néz ki a kormány célkeresztjébe került bizalmi vagyonkezelői piac
Új korszak a magyar alternatív befektetéseknél, lebomlanak a falak a lakosság előtt – Klasszis Podcast
Vége a korlátoknak: Új korszak indul a magyar alternatív befektetéseknél




