5p
Egyre elképesztőbb mélységekben, sokszor mínuszban vannak a fejlett országok államkötvény-hozamai. Eközben az infláció nem biztos, hogy nulla közelében marad, az is lehet, hogy megugrik, ebbe az esetben a kötvénytulajdonosok duplán veszíthetnek.

Nincs menekvés a negatív államkötvény-hozamok elől. A svájciak megmutatják nekünk a jövőt? Már az 50 éves államkötvények hozamai is mínuszban vannak – írja például a Die Börsenblogger nevű oldal. De a nyugati gazdasági sajtóban egyre szaporodnak a cikkek az állampapír-hozamok feneketlen mélységeiről.

A svájci, német és még sok ország államkötvényeinek hozama a rövidebb futamidőkön már évekkel ezelőtt is le-lecsúszott a negatív tartományba, nem sokkal a Brexit előtt a német tíz éves kötvény is követte a példát. A héten már mínusz 0,2 százalékos Bund-hozam is előfordult tíz évre, eközben a svájci tíz éves hozama –0,4 százalék környékéről –0,65-re esett. Pár hete a harminc éves svájci kötvények hozama is mínuszba csúszott, most az ötven éveseké is.

Ötven év alatt semmi?

Lehetséges lenne, hogy a következő harminc vagy ötven évben Svájcban ne legyen infláció? A történelmi tapasztalatok alapján valószínűtlennek tűnik. Ha pedig csak akár évi egy százalék is lesz a pénzromlás, a befektető a pénzének felét, harmadát elbukja, a futamidőtől függően. Vagy például jelenleg egy öt éves svájci kötvény hozama 0,9 százalék, ez hozzávetőleg azt jelenti, hogy most kifizetnek a kötvényért 104,5 egységet, majd öt év múlva visszakapnak százat.

A jelenségre többféle magyarázat van. Az egyik, hogy az EKB rendszeres havi kötvényvásárlási programja során rengeteg kötvényt felvásárolt már, és ezek ritkává váltak. (Ezért egyébként már a vállalati kötvényeket is veszi a jegybank.) Viszont különböző szervezetek, intézményi befektetők, alapok, biztosítók stb. rákényszerülnek arra, hogy állampapírt vegyenek, például azért, mert ezt követeli meg valamely jogszabály, belső szabályzat, befektetési politika. Vagy például mert derivatív üzletek fedezetéül van rá szükség.

A bankokban nem bíznak?

Egy másik magyarázat, hogy ha egy vállalatnak, intézménynek bankszámlán tartott pénzére csak mínuszos kamatot fizet, azazhogy inkább számol fel a pénzintézet, akkor jobban megéri neki állampapírt vásárolni kevésbé mínuszos hozammal. De ez csak a kisebb mínuszokat magyarázza meg.

Egy további magyarázat, hogy az európai (és japán?) bankokban már nem bíznak a nagyobb befektetők. A kisebbeket kifizetik a betétvédelmi intézmények, a nagyobbakat rendszerint nem. Márpedig az európai bankokkal sok a baj, jó néhányuk árfolyama a 2008-2009-es mélypontok környékén áll. Például a Deutsche Bank nevű gigászé, amelynek árfolyama csak ma közel hat százalékot zuhant. Vannak, akik egyenesen új bankválságról beszélnek.

Devizára játszanak?

További magyarázat, legalábbis a svájci, japán kötvények esetében, de az USA állampapírjainál is az lehet, hogy az adott deviza várható erősödését is belekalkulálják a vevők. A japán jennél az utóbbi hetekben, hónapokban ez nagyon bejött, a dollárnál kevésbé, a svájci franknál még kevésbé, de mindegyik említett ország devizája erősödött valamelyest.

A legjobb magyarázat persze, hogy a felsorolt tényezők talán együtt jelentkeznek.

Dupla lesz a veszteség, ha az infláció is megindul majd. Eddig a jegybankok élénkítő, pénzteremtő, pénznyomtató politikája alig tudott valami kis inflációt előidézni, vagy megtartani. Ebben az olajár esése is benne volt, de az olaj esése legalábbis megállt, az év eleje óta emelkedett is egy kiadósat.

Elinflálnák szívesen

Hiperinfláció, pénzreform, sőt háború szokott következni az ilyen mértékű pénznyomtatás után – írja ma például az egyik kisebb német híroldal. Az inflációt, pontosabban kontrollálhatatlan inflációt időzített bombának tartja, mint már annyian a 2008-2009-es válság óta. Az meg csak nem jött és nem jött. Ami azonban nem jelenti azt, hogy a jövőben sem fog bekövetkezni.

Az inflációs teóriát erősíti, hogy az államoknak – különösen azoknak, amelyek adóssága kezelhetetlen nagyságú, mint Japán vagy az USA –, a jegybankoknak kapóra jönne. Elinflálhatnák az adósságok legalább egy részét, és az inflációnak rendszerint a gazdasági növekedésre is van pozitív hatása, legalábbis bizonyos keretek között.

...of a lifetime?

„Short of a lifetime”, életem shortja, mondta Bill Gross kötvénypiaci guru tavaly, arra utalva, hogy a német államkötvények milyen drágák, és jó üzlet lenne az esésükre játszani. Eddig ez nem jött be, illetve csak átmenetileg, a hozamok már az akkori szintet is bőven alulmúlják.

Duronelly Péter, az Aegon Alapkezelő szenior elemzője szerint az USA államkötvények hozama (10 éves: 1,39 százalék körül) és a német kötvények hozama (–0,17 körül) közötti nagy különbség nem indokolt. Ezért inkább longolni kéne az amerikai és shortolni a német kötvényt.

Zsiday Viktor, a Citadella Alap kezelője szerint a fejlett piaci kötvények vásárlása értelmetlen, szinte biztos, hogy az ingatlanok vagy a részvények jobb befektetésnek bizonyulnak majd a következő fél-egy évtizedben.

„Vakmajom”, a Concorde Alapkezelő másik menedzsere szerint „évek óta lehet hallani, hogy lejjebb már nem mehetnek a hozamok, de a tények szerint igenis mehetnek”.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16800 16630 16890 +1,20% 0 0 4 551 385 505 HUF 2024-03-28 17:05:47
MOL 2960 2938 2980 +1,37% 0 0 1 844 664 804 HUF 2024-03-28 17:13:02
MTELEKOM 897 890 900 +0,79% 0 0 354 788 481 HUF 2024-03-28 17:05:47
RICHTER 9260 9260 9375 -0,05% 0 0 2 543 442 235 HUF 2024-03-28 17:09:18
OPUS 403 397 403 +0,50% 0 0 59 002 521 HUF 2024-03-28 17:09:51
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Német függő ügynököt buktatott le az MNB
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 10:36
Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírsággal sújtotta a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepét jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. 
Állampapír / Kötvény Kesztyűt dob az állam bankja a többi hazai pénzintézetnek
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 16:19
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) is beszállt a zöldkötvény-kibocsátási buliba.
Állampapír / Kötvény Egy hét múlva itt az új állampapír
Privátbankár.hu | 2024. március 11. 19:26
Euró alapú befektetési lehetőség nyílik meg.
Állampapír / Kötvény Fogós kérdések az állampapírokról, amelyeket sohasem mert feltenni
Eidenpenz József | 2024. március 11. 05:43
Alapkérdések, amelyeket a kisbefektetők feltesznek maguknak, de senki sem meri megválaszolni. Hogyan védekezhetünk az infláció ellen? Miért pont állampapírt vegyek? Ha igen, mégis melyiket és hol? Nem kéne inkább eurót vásárolni? Esetleg dollárt vagy aranyat? Mi lesz, ha…?
Állampapír / Kötvény Rogán Antal egy lakás árával sietett Varga Mihály segítségére
Csabai Károly | 2024. március 8. 05:42
Nem Orbán Viktor kabinetfőnöke rendelkezik azonban a legnagyobb állampapír-állománnyal a parlamenti képviselők közül. Például a harmadik Orbán-kormány nemzeti fejlesztési minisztere egy nagyságrenddel értékesebb paketten csücsül.
Állampapír / Kötvény Hadat üzent a kormány a legmagasabb kamatozású állampapírnak
Privátbankár.hu | 2024. február 13. 06:57
Keddtől kevesebb összeget lehet befizetni a közel 21 százalékot hozó Babakötvénybe.
Állampapír / Kötvény Ezekben a devizákban lehet inflációkövető kötvényt kapni (2. rész)
Eidenpenz József | 2024. február 13. 05:41
Tetszik az inflációkövetés gondolata, de a forinté már nem? Meg akarja őrizni devizája vásárlóértékét? Egyes országokban bocsátanak ki a hazai PMÁP-hoz hasonló termékeket, csak éppen nem túl olcsón. De ha még sokáig csökken a magyar kamat…
Állampapír / Kötvény Inkább eurós inflációkövető kötvényeket kellene venni?
Eidenpenz József | 2024. február 8. 19:12
A forintkamatok drasztikus csökkenésével felmerül a kérdés, nem kellene-e legalább részben devizába fektetni a pénzt? Sőt, mi lenne, ha valahogy össze lehetne kombinálni az inflációkövetést a forintgyengülés elleni védelemmel, azaz a devizabefektetésekkel? Nem lehetetlen.
Állampapír / Kötvény Hatvanszázalékos bukó állampapíron? Önnek is sikerülhet!
Eidenpenz József | 2024. február 5. 05:42
Van két, nem is olyan ritka és távoli kötvény, amelyek árfolyama nemrég hatvan százalékos mínuszban is járt. Hát ezt meg hogyan sikerült összehozni? A szuperhosszú futamidejű kötvények kalandos élete hogyan érinti a magyar kisbefektetőket? Túlélhetők-e a világ leghosszabb kötvényei?
Állampapír / Kötvény Még rosszabb lesz a PMÁP kamata, de pár napig kaphat a régiből
Eidenpenz József | 2024. február 1. 11:28
Megint csökkent a kamat, tovább rontották a legkedveltebb lakossági állampapírok feltételeit, az első 14 hónapban már csak 7,9 százalék lesz. Ám akinek van pénze, még léphet pár napig, kaphat a magasabb kamatúból. Aki a nemsoká esedékes kamatokat fekteti majd be újra, már nem lesz ilyen szerencséje.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG