3p
A GDP ötödénél is több pénzre van szüksége az államnak idén, hogy új hitelekből törleszthesse adósságait és finanszírozza a költségvetési hiányt. Az egész EU-ban csak négy másik állam van, amelyeik ennél jobban függ a finanszírozási környezet alakulásától, a pénzpiaci szereplők hangulatától.

Ahogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed lépésről lépésre igyekszik leszoktatni a pénzpiacokat az elmúlt években tapasztalt pénzbőségről, úgy fordulnak egyre többen aggódással vegyes érdeklődéssel a különböző országok finanszírozási kérdései felé. A világszerte csökkenő likviditás ugyanis újra nehéz helyzetbe hozhatja a pénzpiaci válság által amúgy is igencsak megtépázott államokat.

Az adósság nem minden

Bár a kiszolgáltatottság mértékét általában a GDP-arányos államadósságon keresztül szokták megragadni, ez sokszor félrevezető lehet. A magas államadósság általában valóban drágább finanszírozást, magasabb kamatokat jelent, ám a sérülékenység szempontjából legalább ennyire fontos a kötelezettségállomány átlagos futamideje is.  A kettő ugyanis az éves deficittel együtt határozza meg, hogy egy adott országnak mekkora forrásbevonásra van szüksége egy évben.

Magyarország esetében ez azt jelenti, hogy az idén a GDP 20,1 százalékának megfelelő összeget kell a piacról megszereznie vagy államkötvény-kibocsátás, vagy hitel formájában. A kisebbik feléből az idei hiányt kell finanszíroznia a kormánynak, GDP-arányosan 17,3 százaléka viszont arra kell, hogy a lejáró hiteleket, kötvényeket új forrásokból törleszteni tudja. Éppen ezért volt fontos momentum, hogy az Államadósság Kezelő Központ az elmúlt hetekben hárommilliárd dolláros kötvénykibocsátást hajtott végre, ami nagyjából a GDP 2,3 százaléka.

A legnagyobb finanszírozási igényű államok 2014-ben (GDP %)
Forrás: IMF

A magyar GDP több mint ötödét kitevő finanszírozási igény meglehetősen magas, mivel egy viszonylag jelentős államadósságot, meglehetősen alacsony, az IMF számításai szerint átlagosan öt éves lejáratú kölcsönökből finanszírozunk. Ezzel magyarázható, hogy a Valutaalap által vizsgált több mint ötven ország közül hazánk az idei forrásigényét tekintve a tizedik helyen áll.  A kontinensről csupán Olaszország, Görögország, Portugália és Spanyolország szerepel előttünk, amelyekről általában elmondható, hogy sokkal nagyobb államadósságot kell finanszírozniuk, sokkal hosszabb (átlagosan 15-25 éves) futamidejű kölcsönökből.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG