4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egymilliárd eurójába kerülhet a kártérítés a magyar bankrendszernek. A bankrendszerre adósminősítési szempontból negatív, hosszabb távon azonban több szempontból is kedvező hatásai lehetnek a Kúria által a devizaalapú hitelek ügyében múlt héten hozott döntésnek – állapítja meg a Moody's Investors Service.

A világ legnagyobb nemzetközi hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja Londonban ismertetett heti globális hitelpiaci összefoglalójában közölte: saját elsődleges becslése szerint a döntés nyomán a magyar bankoknak hozzávetőleg egymilliárd euró kártérítésben kell részesíteniük a devizahiteleseket. A Moody's adatai szerint ez a rendszerszintű teljes sajáttőke-állomány 11 százaléka lenne.

A cég közölte: ezt a becslését a devizaalapú hitelállomány összegére és a bankok által e hitelek esetében 2008 óta végrehajtott átlagos kamatmódosításokra alapozza. A Moody's várakozása szerint az általa minősítésekkel ellátott magyar bankok közül – a devizaalapú ingatlanhitel-kinnlevőségek összege alapján – az OTP Jelzálogbank, az FHB, az Erste Bank Hungary és a K&H Bank számíthat a legnagyobb összegű kártérítési kötelezettségre.

Szeret, nem szeret?

A cég szerint a bankokat terhelő költségek pontos meghatározásához az összes devizaalapú ingatlanhitel-szerződés alapos felülvizsgálata szükséges abból a szempontból, hogy megfelelnek-e a Kúria végzésének. A Moody's londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint a magyar kormány a harmadik vagy a negyedik negyedévben lépteti érvénybe a devizahitelesek terheinek enyhítését célzó új intézkedéseket.

Jóllehet a probléma átfogó rendezése jelentős költségeket ró majd a bankokra, csökkenti azonban annak a kockázatát, hogy a kormány további "büntetőintézkedéseket" foganatosítson a bankokkal szemben. Emellett felszámolja azt a morális kockázatot, hogy egyes devizahitelesek jobb törlesztési feltételekre számítva kerülnek hátralékba kötelezettségeikkel.

Egy ilyen átfogó megoldás a devizaalapú ingatlanhitel-állomány nem teljesítő hányadának folyamatos növekedését is fékezheti - vélekednek hétfői elemzésükben a Moody's szakértői. A cég kiemeli, hogy 2014 első negyedében 23,7 százalék volt a nem teljesítő állomány a devizaalapú ingatlanhitel-kategóriában. (Hasonló adatokról, a deviza- és forinthitelesekről nemrég itt írtunk.)

A devizaalapú hitelek problémájára más nemzetközi hitelminősítők is kitértek legutóbbi elemzéseikben. A Fitch Ratings, amely e hónapban megerősítette Magyarország stabil kilátású – jóllehet a befektetési ajánlású sáv alatti – államadósság-osztályzatait, az e lépéshez fűzött értékelésében kiemelte, hogy a magyar bankszektor tőkeellátottsága rendszerszinten megfelelő, bár az egyes bankok között jelentősek az eltérések.

A szektor forintlikviditása erős, de a nem teljesítő kinnlevőségek aránya magas és növekszik, a bankok működési környezete pedig kedvezőtlen. A devizaalapú hitelállomány aránya csökken, de továbbra is magas, és nem múlt el a kockázata az olyan megoldásoknak, amelyek növelik a bankok terheit - állt a Fitch elemzésében.

A Standard & Poor's a múlt héten stabilra javította a leminősítés lehetőségére utaló addigi negatívról az OTP Bank és az OTP Jelzálogbank besorolásainak kilátását, egyebek mellett a magyar gazdaság stabilizálódásával indokolva a lépést. A döntéshez fűzött elemzésében az S&P mindazonáltal közölte: továbbra is számol azzal a lehetőséggel, hogy a magyarországi devizaalapú ingatlanhitelek ügyében várható törvényi szabályozás árthat az OTP Bank nyereségességének.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor az OTP-nek megfelelő tartalékai vannak ahhoz, hogy jelenlegi tőkeellátottságának fenntartásával elviselje a devizaalapú ingatlanhitel-portfólióval kapcsolatos szabályozói intézkedések várható költségeit.

Lesz az ezermilliárd forint is?

Ha a magyarországi bankok egyben visszafizetnek a lakosságnak 400 milliárd forintot az árfolyamrés/kamatemelések kapcsán, amint azt a kormánypárt ígéri ősszel meghozandó (egyelőre ismeretlen tartalmú) törvénye alapján, akkor az nagyon komoly lökést adhat a hazai fogyasztásnak. Valószínűleg egy része megtakarításra kerül, de a tartósan alacsonyabb törlesztők és egyszeri pénzeső hatására 2015-ben igen komoly fogyasztás is lehet, így mind idén, mind jövőre elképzelhető a komoly növekedés  (3-4%) idehaza. Persze az nagy kérdés, hogy ezt a pénzt honnan fogják összeszedni a bankok – írja Zsiday Viktor alapkezelő az Alapblogon.
Másik írásában azt mondja, "a devizahiteles csomag hatását szerintem alulbecslik még mindig. Végsõ mértéke 1000+ milliárd forint is lehet a bankokra...".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG