4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Van egy énekesnő a világon, aki valószínűleg benne van a top 10-ben; akit szinte biztos hogy láttál vagy hallottál már és el is voltál tőle ájulva - de biztos nem ismernéd föl az utcán és a nevét sem hallottad soha. Naponta többször hallod a rádióban - most végre előrelépett a háttérből és önálló turnéra indult.

Lisa Fischer 1958-ban született és a 80-as évek elején kezdte meg karrierjét Xéna művésznéven, latin freestyle-énekesnőként. Frank Ocean elég hamar felfigyelt rá és vokalistájának kérte fel őt. Ezután jött a The Rolling Stones, ahol gyakorlatilag bandatag.

Lisa Fischernek a Rolling Stones adta meg a hírnevet, 1989 óta nem is lépett fel a banda nélküle.

1991-ben kiadta saját albumát So Intense címen, melynek How can I ease the pain című dalával '92-ben Grammy díjat nyert. A Billboard 200-as listája szerint az 5. legjobb R&B / Hiphop album. Habár a szakma a lábai előtt hevert, a közönség nem rajongott érte. Fischer ezek után vokalistája volt mindenkinek, aki számít - de a Rolling Stones után Tina Turner és Pink a két legfontosabb munkakapcsolata. 1994 óta Tina Turner összes fellépésén és albumán szerepel.

Pinknek nem csupán vokalistája, hanem társszerzője is.

A 90-es évek elején Fischer beleszeretett a balett műfajába - így sokszor közreműködött balettársulatok előadásaiban.
Egy ilyen tökéletes hanggal és feltehetően kiváló személyiséggel leélni egy életet áttörő siker nélkül nem lehet egyszerű. Általában véve azok a vokalisták, akik valóban nagy sztárok mögött lépnek fel, nagyjából ugyanazon hangi adottságokkal bírnak, mint az előttük álló művész, csak valamiért mégsem megy önmaguktól. Ők vagy elmennek egy tehetségkutatóba és kapnak 5 perc hírnevet, vagy ha szerencsés a hozzáállásuk, akkor a világ legjobb vokalistáiként tengetik életüket. A vokalisták pedig a szóló művészek legfontosabb támaszai egy-egy koncert illetve stúdiófelvétel alkalmával. A jó vokalista bármikor, bármilyen rossz helyzetből ki tudja húzni a vezető művészt, legyen szó akár egy félrecsúszott hangról akár egy elrontott ritmusról. Ehhez azonban nagyon jó emberismeret szükséges.

Az elmúlt közel 40 évben Fischer vokalista partnere a szintén kiváló Stacy Campbell, ők ketten ezalatt az idő alatt végig ugyanazokkal a zenekarokkal turnéztak. (Leszámítva Chert. Mert ahogy Fischer alapvetően a Rolling Stoneshoz tartozik, úgy Campbellnek Cher adta meg a lehetőséget a hírnév megszerzésére - nem volt olyan felvétel vagy koncert Cher szólókarrierjében, amiben nélkülözte volna vokalistáját. Ez a szoros együttműködés komoly egyeztetéseket igényel, néha pedig sajnos ahhoz vezet, hogy le kell mondani egy koncertet - például a 2009-ben Tina Turner turnéja, a U2 with Mick Jagger turné és Cher lemezfelvételének előkészületei ütköztek, ezért Fischer és Cambell gyakorlatilag minden nap más kontinensen dolgoztak.)

Aztán 2012-ben jött egy komoly változás. Bemutatták a 20 Feet From Stardom című Oscar-díjas dokumentumfilmet, ami a vokalisták világát mutatja be. Elég felkavaró film.
Ebben a filmben van egy rész, amikor Mick Jaggernek mutatják meg Lisa Fischer hangját, Jagger saját koncertjéről - és ő majdnem elsírja magát. Ez volt az a mozzanat, amikor Lisa Fischer úgy döntött, hogy megpróbálkozik a vokál mellett szólókarrierrel is.

Nem nagy stadionkoncerteket ad, hanem kamarakoncerteket, csak vájtfülűeknek. Alapvetően a zenének a zeneiségről, a vokalitásról kellene szólnia, és ezek nála elképesztően magas színvonalúak, utánozhatatlanok. Ne lepődjünk meg ha Fischer koncertjén a nézők túlnyomó többségben sztárok - Sting például már 6 koncertjét nézte meg, mert nem bír vele betelni.

Aki kicsit is jobban szereti vagy érti a zenét az átlagnál, az menjen el és nézze meg - a legjobb zenei élményben lesz része, amit valaha látott.

A turné honlapja >>

Címlapkép: Love You Live, Rolling Stones - akinek hiányzik a feje: Mick Jagger :)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra Hihetetlen áron kelt el egy festmény a Sotheby’s árverésén
Kenessei András | 2024. március 10. 14:38
A világ két legnagyobb árverőháza közül a Sotheby’s (a másik a Christie’s) március 6-án tartotta az évad elejének egyik legfontosabb árverését, mint hangsúlyos évnyitót.
Kultúra Párhuzamok a Kádár-kori második nyilvánosság és a mai független média között - Klasszis podcast Haraszti Miklóssal és Danyi Gáborral
Szarvas György | 2024. január 20. 18:07
A napokban jelent meg Danyi Gábor Az írógép és az utazótáska című monográfiája a magyarországi szamizdat irodalom történetéről. Bár az 1980-as években, és annak főleg a második felében már gyakorlatilag nagyüzemi módszerekkel, gyakran állami nyomdákban, feketén folyt a hazai illegális  könyvek és folyóiratok nyomtatása, a szamizdatok kiadása és annak gyökerei az 1950-es évekre nyúlnak vissza. Ennek szerteágazó történetét, illetve a nagyon is sokszínű résztvevői kört idézi meg Danyi Gábor most megjelent munkájában. A Klasszis podcast adásában vele és a szamizdat Beszélő korabeli szerkesztőjével, Haraszti Miklóssal közösen azt kutattuk, miféle hasonlóságot lehet felfedezni a kádári és a mai Magyarország nyilvánosságában.
Kultúra A nap képe: újabb elképesztő tiltás a magyar könyvesboltokban
Kormos Olga | 2024. január 17. 10:03
Az Alexandra egyik könyvesboltjában olyan tájékoztató táblát tettek ki, amely már a fóliázáson is túlmutat. 
Kultúra Matrózpulcsi 500 dollárért - itt az új, nemzeti orosz divat
Elek Lenke | 2024. január 1. 18:15
Nem járja, hogy az oroszok a hanyatló Nyugat termékeiben parádézzanak. Ezen változtatna többek közt a Nina Donis divatház is - a cári és a nyugati kulturális panelek kevergetésével.
Kultúra Willy Wonka – a nagy csokiüzlet és filmbiznisz
Elek Lenke | 2023. december 17. 18:41
Mese és csokoládé – gyerekeknek biztos recept, de már évtizedek óta tudjuk, hogy nemcsak nekik. Mintha a XXI. században menekülnének a valóság elől a felnőttek, lásd a Harry Potter őrületet, meg a különféle fantasy-k és animációk sikerét.
Kultúra A legnagyobb karácsonyi sikerre Gyurcsány Ferenc is táncolt
Elek Lenke | 2023. december 16. 18:23
Mi a töretlen siker titka, és hányféle módon hoz pénzt máig is a karácsonyi romkomok koronázatlan királya?
Kultúra A botránymúzeum: miért áll a bál a világ egyik leghíresebb intézménye körül?
Kollár Dóra | 2023. december 10. 15:08
A British Museum jelentősége nem kérdéses, ám az intézmény így is problematikus több szempontból is.  
Kultúra A kölni nemcsak szagos víz, hanem színes árverés is
Kenessei András | 2023. november 19. 18:31
A november elején, Kölnben tartott árverésen Közép- és Kelet-Európa számos országából érkezett művek vártak a licitálókra. Megnéztük, hogyan szerepeltek a magyar művészek.
Kultúra Végetért Hollywood eddigi leghosszabb színészsztrájkja
Privátbankár.hu | 2023. november 9. 16:29
A hollywoodi színészcéh (SAG-AFTRA) szerdán előzetes megállapodásra jutott a film- és televízióstúdiókkal, és bejelentették, hogy csütörtökön délben véget ért Hollywood történetének mindeddig leghosszabb, 118 napig tartó színészsztrájkja.
Kultúra Komoly dilemma előtt Silvio Berlusconi örökösei
Kormos Olga | 2023. október 23. 17:52
A volt olasz miniszterelnök élete utolsó éveiben becslések szerint 20 millió eurót költött műalkotásokra. Gyakran televíziós aukciókon keresztül vásárolt álmatlan éjszakáin, ám ezek a művek nem feltétlenül képviseltek nagy értéket.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG