1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Történelmi megállapodást kell kötnie a demokrata Obamának és republikánus ellenfeleinek, ha nem akarják, hogy az USA csődbe menjen. Amerika menedék, pedig sokkal nagyobb ott a baj, mint Európában. Interjú a guruval.

Februárban már a csőd elkerülése lesz a tét

Trhillerbe illő módon, a végső határidő után pár órával mégis megállapodtak a republikánusok és a demokraták tavaly év végén a fiscal cliff elkerüléséről - de mindez csak lélegzetvételnyi időre jelent megoldást az Egyesült Államoknak, ahol a két nagy párt éleződő ideológiai ellentéte akár államcsődbe is sodorhatja a világ vezető hatalmát (mely a megszorongatott demokrata elnök szerint mindig tripla A-s marad) - így vélekedik a híres dán filozófus leszármazottja, a világ szerte nagy figyelemmel kísért gazdaságkutató, Jacob Funk Kirkegaard. A Peterson Intézetnek dolgozó guru többek között az amerikai elnök egyik tanácsadója, állítólag kevés olyan top elemző van, akinek prognózisai ennyire telibe találnak.

Kirkegaard az Alapblognak adott interjújában arról beszélt, februárban a piacok és a republikánusok is nagy nyomás alá helyezik az újrázó Obama elnököt.

"Mindenesetre legyen mindenki számára világos: ha február végéig nem határozzák meg egyértelműen, mekkora lehet az Egyesült Államok belső és külső eladósodásának rövid és középtávú plafonja, és nem írnak elő ehhez pontos, betartandó, szankcionálandó időrendet, akkor – minden túlzás nélkül – Amerika becsődöl!" - mondja az elemző a kialakult helyzetről.

A szakértő szerint bár az elnök politikai ellenfelei, a republikánusok beleadnak mindent, februárban így is lesz megállapodás, mely kiadáscsökkentéssel és az adóbevételek növelésével jár majd. Utóbbi azonban nem adóemeléseket jelent, hiszen a terhek növelése hozzájárulhatna a gazdaság bővülésének hanyatlásához. Kirkegaard szerint a növekedéssel egyetemben is nőhetnek az állam bevételei, illetve egyéb "kiskapukon" keresztül is. Adóemelés aligha lesz.

Romokban a költségvetés, a befektetők mégis menedéknek tekintik az USA-t

A guru szerint a helyzet az Egyesült Államokban sokkal drámaibb, mint a sokszor lomhasággal és tehetetlenséggel vádolt Európai Unióban. Úgy tűnik a józan ész és a pragmatizmus az óceán mindkét partján egyre fontosabb, a költségvetésre és az adósságdinamika megfékezésére Washingtonban és Brüsszelben is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek.
"Talán kevesen tudják, hogy az Egyesült Államok kormányának, az amerikai központi államnak a bevételei évente nem haladják meg az amerikai GDP 16 százalékát! Az európai államoknál ugyanez átlagosan 46 százalék! Washington bevétele tehát egy uniós országénak az egyharmada, ami abszurdum" - hívja fel rá a figyelmet Kirkegaard.

A kutató szerint George W. Bush kormányzása alatt a szövetségi tartalékok kiürültek, miközben Amerika példátlan recesszióba süllyedt, a kormány adót csökkentett, és közben két háborút vívott. Az Egyesült Államoknak 4 éve nincs rendes költségvetése, a büdzsét tulajdonképpen 3 havonta újraírják. Kirkegaard szerint az amerikai költségvetés közép távú reformjára mindenképp szükség van: "a józan ész, Amerika és a világ érdeke, hogy történelmi jelentőségű kompromisszum köttessék az Egyesült Államok költségvetésének átfogó, hosszú távra szóló reformjáról, hogy véget érjen az euróövezet országaiban elképzelhetetlen és egyébként is fenntarthatatlan rögtönzések korszaka a költségvetési politikában" - mondta Kirkegaard.

Ennek ellenére a befektetők mégis menedékként gondolnak az amerikai eszközökre, a dollárra és a kincstárjegyekre is. Kirkegaard szerint azért, mert bár a két nagy párt éles harcot vív egymással, az amerikai politikai rendszer ennek ellenére is mindig képes volt a kompromisszumra a történelmi pillanatokban. "Amerika a problémák megoldására van kódolva" - mondja a guru.

Kirkegaard szerint a zéró kamatpolitika tovább maradhat fent, mint azt a legtöbb elemző várja, mivel a munkanélküliség minden eddiginél nagyobb kihívások elé állítja a gazdasági döntéshozókat. Míg eddig a válságos periódusokban a gazdaság mindig felszívta a munkanélküli rétegeket, addig ennek most semmi jele sem látszik, a munkanélküliség továbbra is 7-8%, ami továbbra is indokolttá teszi a lazább monetáris feltételeket.




A guruval készült interjú első része teljes egészében itt olvasható, holnap jelenik meg a második rész, melyben Kirkegaard arról is beszél, Magyarország miért számít negatív kivételnek Európában.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
Makro / Külgazdaság Még nagyobb megszorítás jöhet a választások után?
Vég Márton | 2024. április 15. 15:01
Varga Mihály pénzügyminiszter 675 milliárd forintnyi állami beruházás elhalasztását jelentette be a legutóbbi Kormányinfón. Ekkora költségvetési kiigazítás elég vagy még várható egy újabb csomag? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Bombaként robbanhat Magyar Péter pártja júniusban - elképesztő eredményt hozott a szavazás
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 14:44
Ez alapján nem az a kérdés, hogy szerez-e európai parlamenti helyet a TISZA Párt, hanem az, hogy Fideszt meg tudja-e verni.
Makro / Külgazdaság Ízekre szedte Magyar Péter Ukrajnával kapcsolatos álláspontját Rácz András
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:13
A kormánypropaganda szólamai köszöntek vissza Magyar Péter szájából, de ki lehet javítani a tévedéseket.
Makro / Külgazdaság Európa napelemgyártó kapacitásainak 10 százaléka kivándorol
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:51
A német Meyer Burger bezárja üzemét Freibergben miután a kormányzati támogatás későn érkezett. Az Európai Unió elveszti napelemiparát a támogatási versenyben?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG