5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bolgár és moldovai választási eredmények erősíthetik Oroszország befolyását.
Rumen Radev (Fotó: Wikipedia Commons)
Bejelentette lemondását vasárnap Bojko Boriszov bolgár miniszterelnök, miután szinte bizonyossá vált, hogy az ellenzéki szocialisták támogatását élvező, oroszbarát Rumen Radev győzött az elnökválasztás második fordulójában. Ezzel most jó esély van rá, hogy az ország hamarosan visszatér Oroszország vonzáskörébe. – elemezte a Politico a bolgár választások eredményét.

A szavazás végső eredményei alapján az Oroszországgal szimpatizáló Radev csaknem 60 százalékát szerezte meg a szavazatoknak, míg a GERB (Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért) színeiben politizáló Tsetska Tsacheva épphogy elérte a 35 százalékot.

Az eredmény most olyan politikai válságba sodorhatja az elszegényedett balkáni országot, amelyet a NATO és az Európai Unió is figyelemmel kísér. A 7 millió állampolgárt számláló ország érzékeny helyzetben van a tagállamok között, mivel szokatlanul erős orosz befolyásnak van kitéve a kereskedelmi kapcsolatok, a katonai, a pénzügyi és az energetikai ágazatok összefonódása miatt.

Hogyan tovább?

A következő legvalószínűbb lépés, hogy a jelenlegi miniszter Rosen Plevneliev kabinetfőnököket  nevez ki majd az ügyvivő kormánynak – még a jövő évi parlamenti választások előtt. Ez idő alatt pedig a Szocialistáknak együtt kell dolgozni a jobboldali és a mérsékelt pártokkal, hogy befolyásuk legyen a parlamentre.

Bulgária győzött. Az emberek túlléptek a fásultságon, a félelmen és ez most a legfontosabb – nyilatkozta Radev, győzelme után. Radev politikájában minden jel arra utal, hogy javítani kívánja a Kremllel csorbult kapcsolatát, mondván: Bulgáriának sohasem szabadna Oroszországot ellenségként kezelni és mielőtt véget kell vetni az Uniós szankcióknak. Az újonnan megválasztott miniszter erősen fogalmazott az migrációval kapcsolatban is, megígérve, hogy Bulgária nem válik „migráns gettóvá”.

A NATO egyenlőre aggódik a nyíltan oroszbarát politikai szereplőtől  és kifejezte, hogy a Bulgáriával való együttműködés nehézségekbe ütközhet. Radev nem vesztegette az időt és már megválasztása után megismételte felhívását az Uniós szankciókat illetően, továbbá optimizmusát fejtette ki a hamarosan elnöki székbe kerülő Donald Trump és Vlagyimir Putyinnal kapcsolatban is, mivel a miniszter szerint a két hatalom még jövedelmezőbb geopolitikai helyzetbe hozhatja a térséget.

Moldova is kelet felé hajlik

A várakozások szerint a Moldovai Köztársaságban is megerősödik az orosz befolyás, miután a Szocialista párt (PSRM) elnöke, Igor Dodon nyerte az elnökválasztás második fordulóját vasárnap. – adta közzé az euronews.com.

Igor Dodon (Fotó: Wikipedia Commons)

Dodon majdnem 55 százalékát nyerte el a szavazatoknak, felülkerekedve az EU-val szimpatizáló Maia Sandun. Dodon az ellentáborhoz is szólt és azt kérte, mindenki őrizze meg nyugalmát, függetlenül az eredménytől. Semmi szükség megmozdulásokra, provokációra, nem kell, hogy felbolyduljon a társadalom.

„Pontosan értem a felelősséget, amivel mától tartozom. Tudom, hogy nem lesz könnyű, de ígérem, hogy elnöke leszek mindenkinek, aki támogatja az Európai Uniót és azoknak is, akik közel szeretnének maradni Oroszországhoz” – nyilatkozta támogatóinak a választások után.

Dodon kihívója, a nyugatbarát Maia Sandu szervezési gondokról beszélt. A külföldön tartózkodó állampolgárokat órákon át váratták a nagykövetségek előtt, mivel több külföldi szavazóhelyiségben – Londonban, Bolognában, Bukaresten és Párizsban is idő előtt elfogytak a szavazócédulák. Sandu szerint ezzel a moldovai hatóságok megsértették az állampolgárok egyik lényeges alkotmányos jogát, a választójogot.

Az elnöknek nagyrészt ceremoniális hatalma van – jelezte lelkesen Pavel Filip, a demokraták elnöke. „Alkotmányunk úgy határozza meg a döntéshozatali rendszert, hogy a kormány számára kulcsfontosságú a parlamenti többség megszerzése.”

Mit szól a sajtó?

A román lapok az orosz befolyás megerősödéseként értékelték a hétvége eseményeit. A jobboldali hotnews.ro hírportál egyik vezércikke szerint az amerikai rakétapajzsot befogadó Románia immár valamennyi szomszédjánál a „Kremlnek kedvező vagy alárendelt” vezetők kerültek hatalomra.

Románia így csak Lengyelországban találhat olyan szövetségre a térségben, amelyik ellenáll az orosz befolyásnak. Bukarest számára ezért kiemelten fontos az Egyesült Államok támogatása, de ez is kétségessé vált Donald Trump választási győzelme után – értékelte a Hotnews cikkírója.

A liberális hátterű Adevarul román napilap cikkírója szerint Románia „ismét határossá vált Oroszországgal”, ami szerinte jogos aggodalomra ad okot az ország nemzetbiztonságát illetően – utalva a moldovai elnökválasztás eredményeire.

"Ha hozzátesszük, hogy a szomszédos Magyarországon a nacionalista és elszigetelődő Orbán Viktor nem igazán hajlandó már teljesíteni Strasbourg és Brüsszel utasításait, az EU és a NATO pedig el is tűri túlkapásait, hogy Szerbia és Szlovákia is vörös, és Lengyelország sem túl bíztató színű, hogy az EU is gyengélkedik, és nem tudni, mennyire tarja majd fontosnak a NATO-t a megválasztott amerikai elnök, nos, akkor azt kell mondanunk, amit Jurij Andropov volt KGB-főnök mondott, amikor megtudta, hogy lengyel pápát választottak: van egy problémánk" - fogalmazott a cikkíró.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
Makro / Külgazdaság Ennek láttán aligha emeli meg a kalapját Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:16
A magyarok több mint háromnegyede előnyösnek tartja az EU-tagságot.
Makro / Külgazdaság Lecsapja Magyar Péter az Orbán Viktor által feladott magas labdát?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 05:43
Az éves infláció márciusban tovább csökkent, ám az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb érték nem indokolja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kommentárját. Hiszen még így is több európai ország fogyasztóiár-indexe lett alacsonyabb, mint ahányé magasabb. Hogy pontosan hol is áll Magyarország e rangsorban, valamint a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében, az kiderül lapunk legfrissebb Privátbanki Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG