3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A University of Durham jogi karának vezetője Thom Brooks professzor szerint a brit kormány jó eséllyel egyáltalán nem fogja elindítani a Lisszaboni Szerződés 50-es cikkelye szerinti kiválási folyamatot. Brooks professzornak volt már szerepe az ügyben: ő segített a választási bizottságnak megszövegezni a népszavazási kérdőívet.

Épp ma elemeztük, hogy Theresa May brit miniszterelnök elég nehéz helyzetben van, hisz az EU-ból való kilépéssel kapcsolatban a kormányon belül is nézeteltérések vannak és a parlament szerepét is vitatják. Nos, a professzor azt állítja, hogy ezek a problémák annyira súlyosak, a kilépés következményei pedig annyira kedvezőtlennek tűnnek, hogy egy kis időhúzás után mégiscsak elmarad az egész.

Sokak szerint ijesztő lenne

A Mail Online-nak elmondta, hogy ahogy beleássa magát a kormány a kérdésbe, egyre inkább azt látja, hogy ijesztőek a következmények, ezért nagyon nem akarják elkapkodni a dolgot, sőt egyelőre bele se akarnak vágni. Egy olyan, 42 évig tartó nemzetközi jogi kapcsolatot, mint a brit EU-tagság, rendkívül nehéz ésszerűen felbontani. A valóság szerinte az, hogy Boris Johnson és a többi korábbi kilépéspárti politikus egyszerűen nem tudták felmérni a dolog bonyolult mivoltát.

Brooks véleménye összecseng azokkal az európai politikusoktól, köztük az osztrák pénzügyminisztertől elhangzott véleményekkel, miszerint 5 év múlva is 28 tagja lesz az Uniónak (és ezt nem úgy gondolták, hogy az Egyesült Királyság helyett Skócia, vagy esetleg Katalónia lesz a 28. tag). Brooks az Independentnek is nyilatkozott, kifejtette, hogy egy vitáktól terhelt kiválás olyan mértékben megviselné az országot, hogy az érdemben csak egy generáció múlva állna helyre.

Fogalmuk sem volt

A professzor szerint, ahogy telik az idő a népszavazás óta, egyre inkább látszik, hogy a legtöbben, köztük sok politikus is, nem tudták, mivel jár a kilépés, és hogy zajlana le a folyamat. Már önmagában a jelenlegi bizonytalanság is sok kárt okoz, miközben a kilépés esetleges előnyei meglehetősen bizonytalanok. Így aztán nem lesz más választása a jelenlegi kormánynak, mint hátraarcot csinálni, kihátrálni a kilépési folyamatból, majd pedig kiírni egy második népszavazást, ami immár tiszta vizet önt a pohárba. Ha a nép is visszakozik, megnyugvás jön, ha nem, akkor vállalják a nehézségeket.

Konkrét politikusok is szóba kerültek: Boris Johnson külügyminiszter a professzor véleménye szerint csak karrierizmusból állt a kilépés mögé, Liam Fox, a nemzetközi kereskedelemért felelős miniszter pedig nem volt tisztában azzal, hogy valójában milyen nehéz, esetleg kivitelezhetetlen feladat a kilépési folyamat levezénylése anélkül, hogy súlyos károkat ne szenvedjen az ország. Vagyis ők maguk is most látják, hogy a kilépés sokkal több hátránnyal jár, mint a maradás.

Mi mit jelent?

A második népszavazásról még egy olyan verziót is lehetségesnek tartott, hogy abban a kérdés nem a teljes kilépés lesz, hanem egy ennél szelídebb változat, de ennek részleteiről nem nyilatkozott. Kormányhivatalnokok rögtön reagáltak Brooks professzor jóslataira, és hangsúlyozták, hogy márpedig a kilépési folyamat meg lesz indítva. Mindenki Theresa May kormányfő elhíresült mondására hivatkozott, miszerint a Brexit Brexitet jelent. Persze ezt a mondást is többféleképpen lehet értelmezni, hisz nem azt mondta például, hogy „mindenképpen kilépünk”. Kíváncsian várjuk a fejleményeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG