3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az új brit kormányfő, Theresa May úgy foglalhatta el hivatalát, hogy pártja népszerűsége a legmagasabb azóta, hogy Margaret Thatchert először újraválasztották 1983-ban. Akkor pedig minden jól ment (persze a leépített veszteséges iparágak dolgozói nem lelkesedtek), most viszont a népszavazás után gazdasági bizonytalanság állt elő.

A kormányfő, akit a nem is a nép választott, a Bloomberg szerint máris 30 százalékponttal rávert munkáspárti ellenzékére, vagyis az ő miniszterelnök jelöltjükre. Ez persze nem csoda annak fényében, hogy a Munkáspárt elég ramaty állapotban van, különös tekintettel a vezetője, Jeremy Corbyn körüli botrányokra és a pártvezetői pozícióért vívott harcra. Ráadásul az iraki háború ügyével 12-13 évre visszamenőleg befeketítik minden idők egyik legnépszerűbb, 3-szor megválasztott munkáspárti miniszterelnökét, Tony Blairt.

A megosztottság előnye

A konzervatív párti kormány már a miniszterelnök-csere előtt is jól szerepelt a közvélemény-kutatásokban, annak ellenére, hogy az EU-tagságról szóló népszavazás váratlan eredményt, majd pedig bizonytalanságot és gazdasági zűrzavart okozott. Igaz, ez utóbbi csak a napokban vált nyilvánvalóvá, amikor rendkívül rossz adatok érkeztek a gazdaságról, és a jegybank is pánikszerű lépésekre szánta el magát.

A népszavazás után ezek a hatások közvetlenül még nem jelentkeztek, ugyanakkor elképzelhető, hogy mindazok, akik a kilépésre szavaztak, most konzervatív párti rajongók lettek, hisz mégiscsak az ő vezetésük alatt kerül sor az eseményre. Ugyanakkor David Cameron támogatói közül a bennmaradást pártolók sem feltétlen fordultak el a párttól. Így nem kizárt, hogy a Brexit kérdésében való mély megosztottság volt párt sikerének titka: mindkét oldal híveit magához vonzotta. Mint egy felmérésből kiderült, a munkáspárti szavazók ma nagyobb arányban támogatják Mayt, mint 6 évvel ezelőtt Cameront.

Lerövidült választás

Ebből adódik egy érdekesség is: David Cameron volt az első miniszterelnök, aki úgy bukott, hogy közben vezette a felmérések népszerűségi listáit. Theresa May útja a miniszterelnökséghez ugyanakkor könnyebb volt, mint arra számítani lehetett. Sokat segített, hogy a másik jelölt kiszállt a versenyből, így el lehetett kerülni a hosszas, párton belüli választási procedúrát. Ezzel sikerült elkerülni sok olyan, a népszerűséget csökkentő jelenséget, amelyek ezeket a több hónapos választási huzavonákat jellemzik. Így gyorsan került hatalomra, és az új vezetők eleve nagy előnnyel indulnak: a nép nagy bizalmat ad nekik.

Van esélye a sikerre

May helyzetét az is könnyítette, hogy nem kellett belpolitikai kérdésekkel foglalkoznia, mint más új vezetőknek, neki csak arra kellett koncentrálni, hogy a Brexit ügyével foglalkozzon. Magabiztosan kijelentette, hogy a népszavazás eredményét végrehajtja, ugyanakkor ezt a távoli jövőbe tolta, így minden opciója megmaradt. A nép nem kis hányada így megnyugodott, igaz, a legutóbbi 1-2 hét gazdasági problémái még nem mutatkoznak a felmérésekben.

A jelenlegi parlamentnek, melynek 2020-ig szól a mandátuma, sok kihívással kell majd szembenézni, hogy mást ne említsünk, maga az EU-kilépés ennek összes következményével együtt, valamint a várható következő skóciai népszavazás, és adott esetben Skócia kilépésének lebonyolítása. A kormánypártnak mindeközben csak 16 fős többsége van a parlamentben, bár a legtöbb kérdésben talál támogatókat más pártok soraiból. Mindazonáltal a jelenlegi népszerűség jó esélyt ad Theresa Maynek egy sikeres miniszterelnökségre, és ebben az esetben 4 év múlva a nép is igent mondhat rá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG