2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Egy felmérés szerint Csehországban jobb élni, mint Olaszországban, vagy az Egyesült Királyságban. Amióta a visegrádi országok csatlakoztak az Európai Unióhoz, majdnem évi egy százalékponttal nőtt átlagosan a gazdaságuk. Szlovákia, Csehország és Lengyelország különösen jól teljesít. Magyarország visszaesett.

Az Erste Group elemzése szerint a visegrádi államok - Csehország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia - 2004-ben meglehetősen gyenge lábakon álló gazdaságokkal csatlakoztak az Európai Unióhoz.

A régió összesített GDP-je a csatlakozás óta nagyjából megduplázódott, így a négy ország részaránya az EU gazdasági teljesítményében 3,7 százalékról 5,4 százalékra emelkedett, a visegrádi négyek együtt már többet exportálnak, mint Nagy-Britannia vagy Olaszország.

Az EU-bővítés az új és a régi tagállamok számára is előnyös volt a kereskedelem liberalizációja és az EU-források elosztása miatt: a V4 jelenleg az EU28 negyedik legnagyobb exportőre. A kivitel dinamikája a régió országainak mindegyikében jelentősen nőtt, az export az egyik legnagyobb előny: a négy visegrádi állam közül három - Szlovákia, Magyarország és Csehország - az unió öt legnyitottabb gazdasága között szerepel.

Hol a legjobb élni?

Az elemzésből az is kiderül, hogy a fejlődés túlmutat az alapvető mutatókon, mint az egy főre jutó GDP értéke. Az életminőség-index szerint - amely nem csak az anyagi boldogulást jelzi, hanem számításba vesz olyan változókat is, mint a várható élettartam, a korai iskolaelhagyások száma, a jövedelmi egyenlőtlenségek, a nemek közti bérkülönbség, a gyilkossági arány - a V4 államok közül háromban nagyot javult az életminőség, olyannyira, hogy Csehországé meg is haladta Olaszországét és az Egyesült Királyságét. Szlovákia, Csehország és Lengyelország az elmúlt évtized során a legnagyobb fejlődést felmutató öt ország között szerepelt. Ugyanakkor Magyarország a második legnagyobb mértékű visszaesést.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Óriási változás: már 2027-től nem importálhatnánk olajat és földgázt Oroszországtól?
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 18:03
Ezt célozza az Európai Parlament két szakbizottságának új javaslata.
Makro / Külgazdaság Töredékét keresték csak meg az eurót használó államok a várt összegnek
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 14:22
Egy évvel ezelőtt még sokkal nagyobb volt a külkereskedelmi többlet, most pedig a sokszorosára számítottak az elemzők.
Makro / Külgazdaság Hiába a tüntetések, átment a 13 órás munkanap Görögországban
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 13:41
Évente legfeljebb 37 napon túlóráztathatják ezután a görög munkavállalókat.
Makro / Külgazdaság Örülhetnek az autósok, még olcsóbb lesz a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 12:22
Évek óta nem volt ilyen alacsony az ár.
Makro / Külgazdaság Ez az aprócska megrendelés a feje tetejére állíthatja a légi közlekedést
Litván Dániel | 2025. október 16. 10:16
A nagy amerikai légitársaságoknak, de még a Boeingnek és az Airbusnak is van oka aggódni, mert egy kis fapados légitársaság berendelt néhány új repülőgépet.
Makro / Külgazdaság MNB-botrány: hűtlen kezelés és csalás miatt tettek feljelentést
Privátbankár.hu | 2025. október 16. 07:19
A jegybankot jelentős vagyoni hátrány érhette.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Szijjártó Péter Moszkvában
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 14:46
Jövő februárig sor kerül az első beton öntésére a paksi bővítés keretében, ami egy fontos mérföldkő, ugyanis innentől kezdve a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség sztenderdjei szerint is építés alatt álló atomerőműnek fog minősülni a projekt – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Moszkvában.
Makro / Külgazdaság Meglepő bejelentést tett Oroszország a gázszállításokról
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 13:21
Miközben az EU azon munkálkodik, hogy minél előbb leváljon az orosz gázról, Moszkva szívesen növelné a gázszállításokat a kontinensre.         
Makro / Külgazdaság Újabb 80 milliárdtól szeretne gyorsan megszabadulni a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 12:41
70 a kicsiknek, 10 a nagyoknak, jelentette be az államtitkár.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, nagyon betalált a kormány legújabb ötlete
Privátbankár.hu | 2025. október 15. 12:14
A Nemzetgazdasági Minisztériumnál sem számítottak ekkora érdeklődésre az új hitellel kapcsolatban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG