1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Magyarország csatlakozása óta most készül felvenni nyolcadik hitelét az IMF-től. Ezzel az eredménnyel régiós összehasonlításban csúcstartók még nem vagyunk, de közel járunk hozzá. A 2008-ban felvett 10,537 milliárd SDR-től majd 2014-ben fogunk megszabadulni, ugyanakkor ha újra megállapodunk a Valutaalappal, még jó ideig el leszünk adósodva.

Miután 2010 nyarán „kiebrudaltuk” az IMF-et, bő egy évvel később újra elővigyázatossági hitelért kopogtatott a kormány. Abban az esetben, ha sikerül megállapodni az IMF és az EU küldöttségével, akkor 1982-es belépésünk óta ez lesz Magyarország nyolcadik hitelfelvétele a nemzetközi szervezetnél.

Magyarország hitelfelvételei az IMF-nél
A hitel típusa A hitelfelvétel időpontja Összeg (ezer SDR)
Készenléti hitel 2008 10 537 500
Készenléti hitel 1996 264 180
Készenléti hitel 1993 340 000
Kiterjesztett hitelkeret 1991 1 114 000
Készenléti hitel 1990 159 210
Készenléti hitel 1988 265 350
Készenléti hitel 1984 425 000
Forrás: IMF

Regionális összehasonlításban az eddigi 7 magyar hitelfelvétel nem minősül kiemelkedőnek, a lista élén 9 megállapodással Románia áll, ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy Szlovákia és Csehország csak egyszer szorult rá az IMF segítségére. Lengyelország 7 hitelével jelenleg azonos szinten áll Magyarországgal egészen addig, amíg nem írjuk alá az újabb megállapodást a nemzetközi szervezettel. Erre a kormányzat várakozásai szerint vélhetően ősszel fog sor kerülni, más vélemények szerint idén télre vagy jövő tavaszra is csúszhat a megállapodás.

A 2008-ban felvett hiteltől 2014-ben szabadulunk meg végleg

Az eddigi hét hitelfelvétel közül hat készenléti hitelmegállapodás volt, míg egy megállapodás kiterjesztett alapon jött létre. A legnagyobb összeget 2008-ban hívtuk le, amely több mint 10 milliárd SDR-t jelentett. A megállapodások sora már a csatlakozást követő két évben elkezdődött, az első IMF-hitelt 1984-ben vette fel Magyarország. Az azt követő évtizedben egészen gyakoribbá váltak az IMF-fel kötött megállapodások, egészen 1996-ig, melyet egy hosszabb kihagyás után követett a 2008-as megállapodás.

Mi az az SDR?
Az SDR (Special Drawing Rights) Különleges Lehívási Jogokat jelent. Ezt a nemzetközi hiteleszközt csak a Nemzetközi Valutaalap tagországai vehetik igénybe. Az SDR egy olyan valutakosár, melyben a legjelentősebb valuták súlyozva jelennek meg. Az SDR értékét négy jelentős nemzetközi fizetőeszköz adja. A valutakosarat jelenleg 41,9 százalékban amerikai dollár, 37,4 százalékban euró, 9,4 százalékban japán jen, és 11,3 százalékban angol font alkotja.


Az IMF jelenlegi adatai szerint 6,319 milliárd SDR-rel tartozunk még a Valutaalapnak a 2008-ban folyósított hitel után, amely a jelenlegi árfolyamok szerint 2,173 ezer milliárd forintot jelent. A legutóbbi 10,537 milliárdos összegből 7,637 milliárd SDR-t hívtunk le.

Idén a hiteltörlesztéssel, kamatokkal, hozzájárulásokkal együtt 3,38 milliárd SDR-t kell befizetnie Magyarországnak, amely a jelenlegi árfolyamokon számolva 4,133 milliárd euróra rúg. A törlesztőrészletek miatt jövőre is szép summát hagyunk majd az IMF kasszájában, mintegy 3,88 milliárd SDR-t, amely 4,73 milliárd eurót tesz majd ki.

Magyarország tervezett kifizetései az IMF részére (millió SDR)
2012 2013 2014 2015 2016
3 389
3 880 604,3 1,232 1,233
Forrás: IMF


A befizetési kötelezettségünk 2014-ben mérséklődni fog, akkor „csak” 737 millió eurót kell majd átutalnunk. 2014-et követően a jelenlegi állás szerint Magyarország letudja a tartozását, és már csak a különböző jogcímen (az IMF-tagságunkból adódóan) beszedett hozzájárulásokat kell befizetnie, amely 1,232 millió SDR körül fog ingadozni, vagyis 1,503 millió eurót jelent évente. Természetesen ha sikerül megállapodnunk az IMF-fel egy újabb hitel felvételéről, akkor további olyan éveknek nézünk elébe, mikor hitelvisszafizetési kötelezettségünk is lesz az IMF felé.

Akiknél jelenleg is futnak az IMF-programok

Az IMF-nek jelenleg több hitelezési programja is fut, melyek közül a legtöbbet afrikai országok vették igénybe, de szép számmal szerepelnek a hitelt felvevők között dél-amerikai, európai és ázsiai országok is. Az IMF térképének segítségével az is látható, hogy a futó programok közül milyen típusú hitelfelvétel jellemezte az országokat.


A térkép alapján jól látható, hogy országcsoportonként elkülönül a felvett hitelek típusa. Afrikában a felvevő országok elsősorban kibővített hitelkeretért, készenléti hitelkeretért illetve gyors hitelkeretért folyamodnak. Ezek a típusú megállapodások jellemzően olyan országoknak nyújtanak pénzügyi segítséget, melyek költségvetési egyensúlytalanságtól szenvednek, valamint az alacsony jövedelműek csoportjába tartoznak. Így a program a költségvetés rendbetételén kívül a szegénység csökkentését és a növekedés ösztönzését is célul tűzi ki.

Az európai tagországok elsősorban készenléti hitelmegállapodást, vagy kiterjesztett alapú hitelkeret-megállapodást kötöttek az utóbbi években a Valutaalappal. Ezeket a megállapodásokat elsősorban olyan feltörekvő vagy fejlett országokban alkalmazzák, ahol valamilyen válság hatására költségvetési egyensúlytalanságok lépnek fel.

Elővigyázatossági hitelkeretet nem osztogatnak

A jelenleg futó készenléti hitelmegállapodások között a legnagyobb összeget Ukrajna igényelte, 10 milliárd SDR-t, amely kiugró értéknek minősül a többi ugyanilyen megállapodást kötött országgal összehasonlítva. A mai napig tartó programok közül a legtöbb ország kibővített hitelkeretet igényelt az IMF-től. Ebben a csoportban 639 millió SDR-rel Banglades a csúcstartó.

Ugyancsak nagy volt az érdeklődés a kiterjesztett hitelkeret és a rugalmas hitelkeret iránt. Támogatást elővigyázatossági és likviditási hitelkeretben azonban csak egyetlen ország, Macedónia kapott az utóbbi években, amely jól mutatja, hogy az IMF nem mindenkinek osztogat a viszonylag lazább feltételek mellett forrást.

Jelenleg a magyar kormány is arra törekszik, hogy ne készenléti, hanem elővigyázatossági megállapodást kössön az IMF-fel, erre azonban kevés esély mutatkozik. A Valutaalap szóvivője korábban már bejelentette: az IMF készenléti hitelmegállapodást kíván kötni, ami szigorúbb feltételekkel jár, viszont ebben az esetben is adott a lehetőség, arra hogy kormány ne hívja le a teljes összeget.

Július 17-én (napra pontosan nyolc hónappal azután, hogy a kormány bejelentette, új típusú együttműködésről kezd tárgyalásokat a Nemzetközi Valutalappal) kezdődtek meg az előzetes egyeztetések az IMF és a magyar kormány illetékesei között. A tárgyalásokhoz egy nappal később csatlakozott az Európai Bizottság is. Az első forduló 25-én ért véget, a delegáció szeptemberben tér vissza Magyarországra.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG