1p
Történetében harmadszor rendezhet olimpiát London, ezt egyetlen más rendező város sem mondhatja el magáról. 2005-ben, mikor kihirdették a pályázat győztesét, nagy volt az eufória a brit fővárosban. A 2008-ban kitört válság és a recesszió ellenére London a történelem második legdrágább olimpiájának megrendezésére készül - javarészt közpénzből. A szervezők állítása szerint nem luxusról, hanem üzletről van szó: busás haszonra számítanak.

A gazdasági recesszió idején megrendezett olimpiát sok brit szükségtelen luxusnak tartja. A június 27-én kezdődő Játékokra London eddig 11,8 milliárd eurót költött, ezzel a 2012-es olimpia minden idők második legdrágábbja lesz a 2008-as pekingi Játékok után.

Hugh Robertson sportért és olimpiáért felelős miniszter nem győzi hangsúlyozni, hogy a büdzsét még 2005-ben állította össze a szervezőbizottság, miután a brit főváros megnyerte a rendezés jogát, akkor pedig igencsak messze volt még a gazdasági világválság. A krízis és a recesszió, valamint a magas államadósság sem írta át azonban az eredeti elképzeléseket, nem mondhatnánk, hogy a britek spóroltak a rendezésen. Egy olimpia ugyanakkor nemcsak presztízskérdés, hanem befektetés is - épp Londonban ne tudnák ezt?



A világ legnagyobb sporteseményének rendezési költségeit főként brit polgárok adófontjaiból állják, ez egészül ki közel 2 milliárd fontnyi magántőkével, ami a jegyértékesítésből (a belépők nagy részét már sikerült értékesíteni) és a szponzori pénzekből jön össze. Ezt a pénzt az utolsó penny-ig a rendezési költségekre fordítják.

A Downing Streeten igyekeztek kihangsúlyozni az elmúlt években, hogy a milliárdos kiadás, amivel a rendezés jár, London előnyére válik, hiszen tovább fejlesztették a közösségi közlekedést (a pályázók közül ebben London kapta a legrosszabb értékelést 2005-ben), új sportlétesítmények épültek, melyekre az olimpia után is szükség lesz, és temérdek biztonsági fejlesztést is végrehajtottak Kelet-Londonban, az Olimpiai Falunak helyet adó Stratford például teljesen megújult az elmúlt 7 évben.

13 milliárdos hasznot remélnek

David Cameron brit miniszterelnök szerint bár nehéz időket élünk, az Olimpia megrendezése mégsem luxus.  "Éppen azért, mert a mostani egy nehéz időszak a számunkra, minden tőlünk telhetőt megtettünk azért, hogy a Játékok megrendezésével ösztönözzük a munkahelyteremtést és a gazdasági növekedést. Bízok benne, hogy a Játékok közel 13 milliárd fontos hasznot hoznak majd a brit gazdaságnak az elkövetkező négy évben" - nyilatkozta a miniszterelnök még július elején.

Szkeptikusak az elemzők

A kereskedelem és a beruházások előmozdításán dolgozó kormányzati szerv, az UKTI igazgatója, Alan Collins szerint az olimpia vonzza a külföldi befektetőket, a turistákat és a Játékok kapcsán a brit cégek rengeteg megrendeléshez jutnak. Az Olimpiai Falu építési munkálatainak 98%-át például brit cégek végezték, ők most arra számítanak, hogy akad majd megrendelésük a 2016-os Játékok kapcsán is Rio de Janeiróban.

Az elemzők azonban nem ilyen optimisták, leginkább szkeptikusak az olimpia gazdasági előnyeit hangoztató kormányzati nyilatkozatok kapcsán. Samuel Tombs, a Capital Economics elemzője szerint a kormány azt hangoztatja, hogy a Játékok ideje alatt a brit főváros lesz majd a világ pénzügyi központja, és a világ első számú turisztikai célpontja. A várakozások kapcsán elmondta, az eddigi olimpiák azt mutatják, hogy hosszú távon alig vagy nagyon kevés haszna van a sportesemény megszervezésének - legalábbis pénzügyi szempontból.

"Eddig sem azért jöttek, hogy a tengerparton hűsöljenek"

A másik nagy rizikó faktor a londoni rendezés kapcsán az időjárás. A ködös Albion esős időjárása könnyen elijesztheti a potenciális turistákat. Sandie Dawe, a brit Turisztikai Hivatal elnöke a fanyalgókat azzal szerelte le, hogy a "turisták nem azért érkeznek az Egyesült Királyságba, hogy kifeküdjenek a tengerpartra". Londonban arra számítanak, hogy a Játékok nemzetközi hírneve és a kiemelt figyelem miatt 2015-ig 4,6 millió új turista érkezik a szigetországba, elsősorban Ázsiából.

Kevin Daily, a Goldman Sachs elemzője szerint 1992-ben Barcelona az olimpia után lett igazi világváros, mely a turisták kedvelt célpontja lett, ugyanez elmondható Pekingről is, a kínai főváros megítélésének nagyon jót tett a 2008-as olimpia. "London azonban már amúgy is kiemelt szereppel bírt a városi turizmusban, rengetegen érkeztek ide eddig is. Így a turistákat megcélzó fejlesztések hatása marginális lesz, a jövőben nem lesz akkora a ideérkezők számának növekedése, mint amire a szervezők számítanak" - így Daily. Az elemző szerint ráadásul sok turistát épp az olimpia ijeszt el egy londoni kiruccanástól, sokan tartanak ugyanis a hatalmas tömegektől, és hogy nem lehet majd közlekedni a városba a rengeteg vendég miatt.

Valószínűleg a City is kiürül majd a Játékok ideje alatt, a londoniak nagy része ugyanis az olimpiára időzítette a szabadságát, vagy egyszerűen otthonról fog dolgozni, hogy megkímélje magát a turista-áradattól. Milliók lepik majd el az amúgy is évente 1 milliárd embert megmozgató londoni metrót, a reptereket és a szurkolói zónákat.

Egyelőre sikertelenül keresnek bérlőt a központi stadionba

Minden olimpia nagy kérdése, hogy a sportlétesítmények mennyire lesznek kihasználtak a két hetes sportdömping után. A Juan Antonio Samaranch egykori NOB-elnök által a valaha volt legjobb olimpiának nevezett sydney-i Játékok után a központi stadiont például lebontották, mert nem volt kihasználva, de az athéni olimpiai stadionban sem rendeznek sok eseményt. Londonban folyamatosan a fenntartható fejlődést hangoztatják a szervezés és a beruházások kapcsán. A városban 2006-ban adták át a 390 millió fontból épült 70 ezer fő befogadására alkalmas Emirates Stadiumot, 2007-ben pedig újra megnyílt a 780 millió fontból újraépítette legendás Wembley, melynek 90 ezer fő a befogadóképessége. Utóbbi közpénzből épült. A városvezetés szerint az olimpiára épített 80 ezres központi stadion így kihasznált lesz majd a Játékok után is. Az optimizmus egyelőre nem igazolt, a városvezetés továbbra is bérlőt keres, aki elfoglalhatná a létesítményt, a londoni első osztályú focikluboknak van saját stadionja, a hat csapat közül a Tottanhem Horspur tartja csak szűkösnek a jelenlegi otthonát, de a tervek szerint inkább átépítik a White Hart Lane-t az "albérlet" helyet. Hasonló gond lehet a sajtóközponttal, melynek sorsa a Játékok után szintén kérdéses.

A közel 800 millió fontból felhúzott Olimpia Falut a rendezvény után lakóparkká alakítják, az itteni lakások után legalább van érdeklődés.

Öt karika húzza ki a gazdaságot  recesszióból?

Bár a hosszú távú hatások tekintetébe nincs egyetértés az Olimpia hasznáról, rövid távon a legtöbb elemző szerint a kéthetes küzdelemsorozat hatása nagyon is pozitív lehet, a harmadik negyedévben kihúzhatja a brit gazdaságot a recesszióból. A legpesszimistább prognózisok szerint is, legalább 0,1%-os GDP-növekedést okoz majd a harmadik negyedévben a sportesemény, a Bank of England (BoE) szerint 0,5%-os növekedést köszönhet majd a brit gazdaság a Játékoknak.

Az egyik főszponzor, a Visa szerint 800 millió fontot költhetnek el az ideérkezők, a jegyárbevétel pedig elérheti a 400 milliót.

Bármennyire is megosztottak most az elemzők, az eddigi adatok az optimistákat igazolják. A Játékokat megelőzően a brit munkanélküliség 65 ezer főre csökkent ugyanis. A magas munkanélküliséggel küzdő országok pedig ezt most irigykedve figyelik - és ez ösztönzést jelenthet a nagy világesemények megrendezésére másoknak is. 



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG