3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az etnikai tisztogatások, amikor egy ország egy teljes népet elűz lakóhelyéről, esetleg magából az országból, sajnos még a közelmúltban is gyakran előfordultak, gondoljunk csak a délszláv válságra. Most Ázsiában, muszlim és a buddhista vallás határvonalában zajlik ez, egy kevéssé ismert ország űz el egy kis népet.

Az ország, ahol mindez zajlik, nem túl gyakran szerepel a hírekben, sőt sokszor még a neve sem egyértelmű. Mianmarról van szó, amit azonban sokan régebbi, közismertebb nevén Burmaként említenek. Az országban, akárcsak az Indokínai-félsziget más országaiban, Thaiföldön, Laoszban, Kambodzsában és Vietnamban a buddhista vallás az elterjedt, amely egy békés, türelmes, elfogadó vallás, ehhez képest meglepő, hogy a mianmari buddhisták milyen brutálisan lépnek fel egy kis néppel, a szunnita muszlim vallású rohingyákkal (kiejtés szerint inkább rohingja, rohinja) szemben.

Az üldözött nép

A rohingya nép Mianmar északkeleti sarkában, a bangladesi határ mentén alkot többséget. Szemben Mianmar más népcsoportjaival, akik a burmai nyelvet használják az egymás közti érintkezésben, a rohingyák egy, a bengálihoz (bangladesihez) hasonló, Csittagong városában használt nyelvjárást beszélnek, éppen ezért a mianmariak nem is rohingyáknak, hanem bengáliaknak nevezik őket, és ezzel meg is teremtik az ideológiai alapot a Bangladesbe való elűzésükhöz.

A konfliktusnak régi gyökerei vannak, de addig kezelhető volt, amikor India, Banglades és Burma egyaránt a Brit Birodalom része volt. A komolyabb gondok akkor keletkeztek, amikor létrejött az önálló, muszlim Banglades és a buddhista Burma (meg persze a hindu India). Az igazán nagy dráma viszont 1982-ben kezdődött, amikor megvonták tőlük az állampolgárságot, korlátozni kezdték jogaikat, hontalanok, menekültek lettek saját országukban. Azóta többször érte inzultus őket, az idők során ezért nem kevesen el is menekültek Burmából. Becslések szerint 900 ezren élnek már közülük Bangladesben, és egymillióan voltak Mianmarban a mostani válság kirobbanása előtt, most pedig becslések szerint már 400 ezren menekültek Bangladesbe.

Okot találtak

A mostani konfliktus úgy kezdődött, hogy augusztus 25-én rohingya lázadók rendőrökre támadtak, több halálos áldozat is volt. A helyi biztonsági erők és a burmai hadsereg megjelent, és az egész lakosságot terrorizálni kezdte, sokukat átküldte Bangladesbe, a kiürült falvakat sok helyen felgyújtották. A The Guardian az ENSZ egy magasrangú, emberi jogokkal foglalkozó tisztviselőjét idézi, aki szerint az etnikai tisztogatás tankönyvi esete valósul meg.

A helyzetet most már tovább nehezíti, hogy Bangladesben megteltek a menekülttáborok, az ott lévők élelmezése és ellátása is gondot okoz, így a még Mianmarban rekedtek nem tudnak utánuk menni. Sokan nekiindulnak az útnak, de a környék egyes részeiről rendkívül veszélyes a Burmába vezető út: járhatatlan utak, folyók, árvizes területek akadályozzák a mozgást, sok helyen csónakra lenne szükség a haladáshoz, miközben nincs élelem és ivóvíz.

Tagadják

A mianmari kormány pedig közben olyan nyilatkozatot ad ki, hogy minden rendben van, szó sincs népirtásról vagy tisztogatásról, csak a bűnözőket üldözik, a polgári lakosságot kímélik. Az ott rekedteket eközben körülveszik, fenyegetik, nem engedik őket élelemhez jutni, az ENSZ és más segélyszervezetek próbálják meg ellátni őket, amennyire lehetséges. Az ENSZ főtitkára felszólította a burmai vezetést, hogy szüntesse be a népcsoport üldözését, sőt maga a dalai láma, a buddhista értékek egyik legfőbb védelmezője kérte, hogy hagyjanak fel ezzel a buddhizmushoz méltatlan embertelen bánásmóddal.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Éles irányváltás Japánban, szigorúbbak lettek a feltételek
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 10:48
Mérföldkőhöz érkezett a japán gazdaság. A jegybank lezárta a negatív kamatok időszakát. 
Makro / Külgazdaság Most úgy néz ki, hogy az autósok rémálma válik valóra a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 10:07
Előállt az a helyzet, ami a lehető legkedvezőtlenebb az autósok nézőpontjából. Egyszerre húzza az olaj árát az erős kereslet és tolja a gyenge kínálat, aminek hatása már látszik a tőzsdei jegyzéseken.
Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG