4p
A venezuelai éhezést, nyomort, gyógyszerhiány következtében meghaló betegeket a közgazdasági alapelvek, az ortodoxia gyökeres elutasítására lehet visszavezetni – írja egy egykori miniszter. Amit államosítottak az országban, az rövid úton működésképtelenné vált, ahol hatósági árakat vezettek be, ott előbb-utóbb leállt a termelés.

„A heterodoxia túladagolása megölhet” - írja a Project Syndicate oldalon Ricardo Hausmann, egykori venezuelai tervezési miniszter és egyetemi professzor. (A heterodoxia az unortodoxiához hasonló fogalom, a hagyományostól, a fő áramlattól eltérőt jelent.) A 2008-as válság óta divat lett a közgazdászokat hibáztatni, és újfajta közgazdasági gondolkodásra biztatni.

Ám nem minden jó, ami új, és nem minden új, ami jó – folytatja a közgazdász. A kínai Kulturális Forradalom ötvenedik évfordulója alkalmából emlékeztet arra, hogy milyen következményei lehetnek, ha az ortodoxiát kihajítják az ablakon. Ám Venezuela újabb keletű katasztrófája is jó példa erre. A világ legnagyobb olajtartaléka felett élő emberek jelenleg szó szerint éheznek, sőt meghalnak az élelmiszer- és gyógyszerhiány következtében.

Piacgazdaságban van WC-papír

Venezuela az iskolapéldája annak, milyen veszélyekkel jár, ha a közgazdasági alapelveket elveti valaki. Az egyik ilyen elv, hogy a szociális célok elérésének a legjobb eszköze a piac. A piacgazdaságban mindenki olyan dolgokat csinál, ami másoknak hasznos, és az élelmiszer, szappan vagy WC-papír megvásárlásából nem lesz politikai rémálom, mint Venezuelában.

Az árak nem kell hogy igazságosak legyenek, az árak egy fontos információs rendszert képeznek, ami megmutatja a gazdasági szereplőknek, hogy mit állítsanak elő. Az árak szabályozása kiiktatja ezt a funkciót, és hiányt okoz a gazdaságban. Venezuelában a „Tisztességes költségekről és árakról szóló törvénynek” köszönhetően a földművesek nem termelnek, a mezőgazdasági cégek bezárnak, a termékek a feketepiacra vándorolnak. Az országban a világ egyik legmagasabb inflációja tombol, a kiskereskedőket börtönbe zárják áruvisszatartásért, a határokat lezárják a csempészet megakadályozása érdekében.

12 tojást vagy 1000 liter benzint

Az árak fixálása egy rövid út a zsákutcába, a hosszabb út ugyanoda pedig az ártámogatások rendszere – írja a szerző. Venezuela többet költ a benzin és az elektromos áram ártámogatására, mint egészségügyre és közoktatásra. Egy napi minimálbérből 12 tojást vagy 1000 liter benzint lehet venni. A dollár feketepiaci és hivatalos árfolyama között mintegy százszoros a különbség, de persze hivatalos árfolyam mellett nem kapható semmi.

Egy másik hagyományos bölcsesség, hogy nagyon nehéz az állami vállalatoknál a megfelelő érdekeltségi rendszert megteremteni, ezért állami tulajdonban lehetőleg csak kevés céget szabad hagyni, stratégiai ágazatokban vagy olyanokban, ahol a piaci mechanizmus nem működik jól. (Az állam a legrosszabb tulajdonos, ezt a magyar szocializmus tapasztalataiból is tudhatjuk – a szerk.)

Államosítva csökken a termelés

Hugo Chávez 2006-os újraválasztása után azonban farmokat, szupermarketeket, bankokat, telekomcégeket, energiaszolgáltatókat, olajcégeket és a legkülönbözőbb cikkeket termelő gyárakat államosított, az államosítás után ezek termelékenysége össze is omlott. A 2004-2013 közötti magas olajárak idején Venezuela túlköltekezett, fülig eladósodott, ahelyett, hogy a többletbevételeket félretette volna rosszabb napokra.

Az ortodoxia a történelem során összegyűjtött fájdalmas tapasztalatokat összegzi, de nem mindegyik igaz a jövőre nézve. A hibák javításához, a fejlődéshez szükség van heterodox gondolkodásra, de óvatosan kell vele bánni – fejezi be a szerző.

Vakmajom: Apokalipszis most

"Ez a végső stádiuma a venezuelai állam összeomlásának: nincs hús, nincs liszt, nincs vécépapír, nincs gyógyszer, nincs áram, 700% infláció, utcai fosztogatások és nyílt erőszak, gyilkosságok, az emberek élelmiszer híján kutyákra, macskákra, madarakra és bármire vadásznak, amit meg lehet enni. Caracasban 2015-ben 119 gyilkosság jutott 100 ezer emberre, az igen magas USA ráta 5/100 ezer."

„- Mi történne, ha államosítanák a sivatagot?

- Hiány lenne homokból.”

"Egészen biztosan tankönyvekbe fog kerülni a venezuelai őrület. Államosítás, szakértelem hiánya, konraszelektált döntéshozók, hatósági árak=káosz és hiány."

(Forrás: Itt>>> és itt>>>.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG