3p
A Brexit népszerűsége folyamatosan csökken az 50. cikkely aktiválásának közeledtével, és többek közt ennek kapcsán mondott le meglehetősen váratlanul Nagy-Britannia EU-nagykövete, az egyébként nagyon komoly diplomáciai tapasztalatokkal rendelkező Sir Ivan Rogers. Búcsúzóul még kőkeményen nekiment a jelenlegi kormánynak.

Ahogy azt mi is írtuk tegnap, a még David Cameron volt brit miniszterelnök által 2013-ban kinevezett Rogers távozik a posztjáról, pedig a várakozások szerint igen komoly feladatok vártak volna rá a kilépési tárgyalásokban. A diplomata a kormány hivatalos álláspontja szerint azért megy most, hogy még a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének március végéig esedékes aktiválása előtt megtalálják az utódját.

Ez idáig szép és jó, csakhogy kiszivárgott az az email, amelyben Sir Ivan elköszön a brüsszeli EU-központban dolgozó brit kollégáktól, és emellett pedig élesen bírálja a Theresa May vezette kormányt.

Tapasztalatlan és fogalmatlan a kormány?

Ebből többek között az is kiderül, hogy a váratlanul lemondott EU-nagykövet szerint a brit kormányban nincs meg a szükséges tapasztalat a Brexit-tárgyalások lebonyolításához. Rogers kiemelte, hogy reméli volt munkatársai továbbra is szembeszállnak a rosszul megalapozott érvelésekkel és az összerendezetlen gondolatokkal, és soha nem riadnak vissza attól, hogy elmondják az igazságot a hatalmon lévőknek.

A volt EU-nagykövet egyik fő problémája a jelenlegi kormánnyal, hogy az ország életét alapjaiban átformáló döntésről olyan embereknek kell tárgyalnia a britek nevében, akiknek egészen egyszerűen nincsen meg az ehhez szükséges tapasztalata, míg a velük szemben leülő Európai Bizottságnál és Európai Tanácsnál nem lesz ebből hiány.

Mintha nem egyenrangú felek tárgyalnának

Jó példa erre, hogy a vezető Brexit-tárgyalók közt ott lesz a volt belga miniszterelnök Guy Verhofstadt, aki szinte fanatikusan EU-párti, ráadásul a kampányidőszakban többször is harcosan felszólalt a brit EU-kilépés ellen. Ráadásul Verhofstadt mellett az Európai Bizottság nevében Michel Bernier tárgyal majd, akitől rendesen tartanak a szigetországban, a Brexit-párti Sun brit lap egyszerűen hadüzenetnek nevezte Juncker döntését.

Ivan Rogers jó diplomatához méltóan egyébként nem említ neveket, de ezzel együtt is érezhető, hogy szavait a kormány Brexit-párti frontembereinek, azaz Boris Johnson külügyminiszternek, David Davis Brexit-miniszternek, valamint Liam Fox külkereskedelmi miniszternek címzi.

Az egyik legélesebb kritikát Liam Fox veheti magára, mivel ahogy Rogers is fogalmaz, egyesek hiedelmével ellentétben szabadkereskedelem nem lesz csak úgy önmagától, ahhoz két- és sokoldalú egyezségekre és számunkra elfogadható feltételek elérésére lesz szükség.

A külkereskedelmi miniszter többször hangoztatott álláspontja szerint ugyanis Nagy-Britannia szabadkereskedelmi megállapodások sorát kötheti majd az egész világgal, amint kilépett az Európai Unióból.

A miniszterelnök körül is akadnak gondok

A brit miniszterelnök egyre inkább elszigetelődik, miután a politika minden területén saját kezébe akarja venni az irányítást, kiváltva ezzel kollégái nemtetszését. A Bloomberg szerint erről nyilatkozott több mint 10, neve elhallgatását kérő érintett. A kormánytagok eleinte bizalommal tekintettek a miniszterelnökre, de ez hamar elpárolgott, amiért nem kis részben két kabinetfőnöke, Fiona Hill és Nick Timothy a felelős. Erről itt írtunk bővebben is. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
Makro / Külgazdaság Fordulat jöhet a lakossági napelemes piacon
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 08:49
Pályázati támogatások nélkül bajba kerülhet a piac. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG