4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Immár teljesen eltér egymástól az Európai Központi Bank és az amerikai Fed monetáris politikája. A Fed az elnökváltással egy teljes fordulatot tesz, Mario Draghi viszont úgy tűnik, még mindig a 2008-as válságban él. Mi lehet mindebből, és vajon meddig tűrik ezt még a németek, akik gazdaságilag ugyanúgy dübörögnek, mint Amerika?
Mario Draghi a kamatdöntés utáni sajtótájékoztatón 2017. január 19-én (Kép forrása: EPA/RONALD)

Visszatértek a jelenbe

Hosszú ideig az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is úgy viselkedett, mintha nem is a jelenben lenne, hanem a múltban, amikor még tombolt a válság. Miközben a munkanélküliség elérte a jegybanki célt, és olyan alacsony lett, mint a legnagyobb fellendülésekben, ezzel együtt a defláció veszélye is rég elmúlt már (ha volt egyáltalán), az intézmény elnöke mindig érveket keresett, hogy mégis miért tarthassa rendkívüli mélységben a kamatot. Az elnökválasztás után ez megváltozott, decemberben félelemnek már nyoma sem volt, sor került a kamatemelésre és az iránymutatásban több kamatemelést valószínűsítettek az idei évre.

Tegnapelőtti beszédében Janet Yellen teljessé tette a fordulatot: immár azt mondta, hogy további késlekedés a monetáris szigorításban már veszélyes lenne, mert vagy az infláció pörögne fel, vagy gazdasági instabilitás jelentkezne, vagy mindkettő, miután teljesült a jegybank két fő célja: teljes a foglalkoztatottság és 2 százalék az infláció. Ezt a véleményt már hónapok óta sokan hangoztatták, de valamiért a Fed mégsem volt hajlandó ennek beismerésére. Az okot talán sosem tudjuk meg, mindenesetre a teljes irányváltás egybeesik az amerikai elnökváltással. Most végre a 3 százalékos, semlegesnek mondható kamatszint elérését célozták meg 2019-ig bezárólag.

Euró vagy líra?

Tegnap az Európai Központi Bank is kamatdöntő ülést tartott, de ott minden maradt a régiben. Nem csak a 0, illetve -0,4 százalékos kamatokat hagyták változatlanul és az eszközvásárlások befejezéséről sem született döntés, hanem még azt is megemlítették, hogy ha szükségesnek tartják, meg is emelhetik az eszközvásárlások összegét. Ezzel mintha tényleg külön bolygóra került volna a két nagy jegybank, pontosabban inkább úgy érezzük, hogy az EKB került egy másik bolygóra, ahol örök gazdasági fagy uralkodik.

A valóságban az infláció emelkedő trendet mutat, múlt hónapban 1,1 százalékos értékkel hároméves csúcsra emelkedett, a defláció veszélye tehát teljesen megszűnt, amint ezt egyébként Draghi már az előző alkalommal elismerte. Emellett a fogyasztás emelkedik, az export erős. Összességében, kiváló gazdasági adatok jönnek, melyek alapján teljesen érthetetlen mostani a jegybanki indoklás. Egyes elemzők szerint Draghit nem érdekli az infláció, az sem zavarja, ha túllép a célon, csak érezze biztosnak, hogy megszabadult a deflációs veszélytől. Mintha nem is az euróról lenne szó, hanem az olasz líráról, ott mindig örültek, ha inflálódik, a bankjegyeken rengeteg 0 is volt már, mikor felváltotta az euró.

Berágnak a németek

Mindezt a németek egyre kevésbé tolerálják, hisz egyrészt náluk a legegészségesebb a gazdaság, és már 1,7 százalék az infláció, ami lényegében a jegybanki cél. A németek eleve utálják az inflációt, és azt is nehezményezik, hogy az immár erősen negatív reálkamat által az ő megtakarítóik finanszírozzák a strukturálisan gyenge gazdaságú, a reformokat halogató euróövezeti tagállamokat. Ez azért is veszélyes, mert a német lakosságot az euró ellen fordíthatja, a közelgő választások előtt pedig nőhet a jobboldali Alternatíva Németországnak párt nyerési esélye, akkor pedig megnőne az a veszély, hogy a Németország a márka, vagy egy északi valutaövezet gondolatát veti fel.

Ez a feszültség a következő hónapokban fokozódni fog, és német részről egyre nagyobb nyomás nehezedhet az EKB-ra, amit nem lehet figyelmen kívül hagyni, hisz Németország adja az övezet teljes gazdasági össztermékének közel harmadát. Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter az EKB döntés után  Bloomberg TV-nek elmondta, hogy politikai problémát jelent, hogyan magyarázzák meg a lakosságnak az EKB szélsőséges monetáris politikáját. Kérdés, hogy mi lehetne az a katalizátor, ami az EKB-nál kiváltja azt a hatást, amit az amerikai elnökválasztás a Fed esetében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG