1p
Telt ház fogadta Orbán Viktor miniszterelnököt a brüsszeli EU-csúcs előtt rendezett sajtótájékoztatón. A téma elvileg az EU-csúcs előtti helyzet volt, a kérdések azonban leginkább az alkotmány negyedik módosításával kapcsolatban érkeztek.

A miniszterelnök „az EU-csúcs előtti helyzet” elemezése kapcsán hirdetett sajtótájékoztatót, azonban a kérdések zöme – ahogy arra Orbán Viktor is számított – az alkotmány negyedik módosítására vonatkozott. Gazdasági ügyekben csak elvétve érkezett kérdés.

Mi folyik Brüsszelben?2013. március 14–15-i brüsszeli ülésükön az uniós vezetők lezárják a 2013. évi európai szemeszter első szakaszát. Az európai szemeszter az az eljárás, amelynek keretében a tagállamok minden évben egy féléves periódus alatt koordinálják gazdasági, költségvetési és foglalkoztatási politikáikat.

Az Európai Tanács megvizsgálja, milyen általános előrelépéseket tettek a tagállamok a 2012-es országspecifikus ajánlások végrehajtásában, majd stratégiai tanácsokkal szolgál, illetve stratégiai iránymutatást fogad el a tagállamok számára.

Az uniós vezetők irányt mutatnak a tagállamoknak a 2013-as stabilitási és konvergenciaprogramjaikhoz is, továbbá tanácsot adnak az Európa 2020 stratégia ún. kiemelt kezdeményezéseinek végrehajtásához, különösen ami az új készségeket és munkahelyeket, az iparral és az innovációval kapcsolatos szakpolitikákat, valamint a digitális menetrendet illeti.
Az állam-, illetve kormányfők emellett beszélni fognak a stratégiai partnerekhez fűződő kapcsolatokról, és esetlegesen külpolitikai kérdésekkel is foglalkoznak majd.

Magyarországon holnap nemzeti ünnep van, a szokások szerint a magyar miniszterelnöknek ilyenkor otthon kellene beszédet tartania. Miután azonban két fontos kérdésről, az európai gazdaság ügyéről és Oroszországról lesz szó a Tanács ülésén, itt kell lennem Brüsszelben – így kezdett az Európai Tanács épületében Orbán Viktor, majd hozzátette: fontos, hogy a magyar gazdaság szava és véleménye kellő hangsúllyal megjelenjen a csúcstalálkozón.

Össztűz az alkotmánymódosítás miatt

A politikai viták az EU lényegéhez tartoznak. Ebben a vitában sem látok kivetnivalót – fogalmazott a miniszterelnök. Tények helyett politikai véleményeket hallok, ezek azonban nem pótolják a tényeket. Semmi olyan jogszabályt nem fogadott el a magyar parlament, amely az alkotmány jogértelmezési lehetőségeit korlátozta volna. Az Alkotmánybíróság továbbra is ellátja az alkotmány védelmét és feladatát. Erről nem érdemes vitatkozni, mert ez egy ténykérdés – közölte a miniszterelnök.

Abszurditás azonban, hogy az AB vizsgálhassa az alkotmányt – maga a testület mondta ki korábban, hogy a feladata nem magának az alkotmánynak, hanem az egyéb jogszabályoknak a vizsgálata alkotmányossági szempontból, így a parlament gyakorlatilag egy korábbi AB-döntést emelt be az Alkotmányba.

A módosítások 95 százaléka már korábban is bekerült az Alkotmány átmenetei rendelkezéseibe. Az AB azonban megállapította, hogy ezek között olyan intézkedések is vannak, amelyek nem minősülnek átmenetinek – a két szöveg egyesítésével, Orbán szerint tulajdonképp az AB kérésének megfelelően született meg a legutóbbi módosítás.

Nincs konkrétum azokban a felvetésekben illetve bírálatokban, amelyek többek között az EU és a német kancellár, Angela Merkel részéről érkeztek az alkotmány módosításával kapcsolatban.

Az újságíróknak pedig Orbán azt javasolta: először olvassák el azokat a jogszabályokat, amik miatt kritizálják Magyarországot, utána konzultáljanak róla.

Nem mindenben értünk egyet a németekkel – Oroszország ügyében lesz mondanivalónk

A Berlinben tartózkodó Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke, az uniós alapjogok biztosa szerint Magyarország akár EU-s forrásoktól is eleshet az "ellentmondásos" alkotmánymódosítás miatt.

A biztos kemény szavakkal bírálta a módosítást és azt mondta a Reutersnek nyilatkozva, hogy a Bizottság vizsgálni fogja, hogy a magyar alaptörvénybe illesztett új passzusok összeegyeztethetőek-e az uniós alapjogokkal és az alapszerződéssel. Reding emlékeztetett rá, hogy amennyiben egy tagország megsérti az alapjogokat, akár források kifizetését is felfüggeszthetik az irányába. "Az alkotmánnyal nem lehet játszani" - fogalmazott a biztos.
A témát Orbán Viktor is említette: szerinte a 7. cikkely -  amely szerint az EU-ban egy tagállam jogai korlátozhatók, amennyiben sérülnek a szövetség értékei - alkalmazásának tényekre kell alapulnia. Dühöt, ellenszenvet, talán gyűlöletet is látok – ahhoz, hogy a 7. cikkely szóba jöhessen, tényekre van szükség.

Néhány kérdés azért gazdasági témában is érkezett. A rezsicsökkentésről Orbán Viktor azt mondta: Magyarország hozott olyan döntéseket, többek között az energiaárak csökkentését, ami jelentős érdeksérelemmel jár. Bár nyilván nagyon komoly nemzetközi cégek érdekét sértettük meg, a miniszterelnök úgy fogalmazott: bár tudja, hogy működik a nemzetközi politika, inkább nem köti össze a Magyarországot érintő politikai bírálatokat a nemzetközi energiacégeket negatívan érintő jogszabályok miatt érkező kritikákkal.

2-3 olyan gazdaságstratégiai kérdés van, amiben eltér a magyar és német álláspont – válaszolta egy kérdésre a miniszterelnök. Ezek közül az egyik adófilozófiai: Magyarország a munkát termelő adókat a lehető legalacsonyabbra kívánja csökkenteni, a jövedelem helyett a forgalom és a fogyasztás adóterhének növelésével pótolná a költségvetési bevételeket a kormány.

A másik kérdés az, hogy a kormány szabályozhatja-e az energiaárakat. Magyarországon az energiaár vásárlóerőparitáson a legmagasabb (az átlag másfélszerese) Európában – ezt a kormány nem nézte tétlenül.

Nem csak az iskolatársaiddal kell versenyezned a következő évtizedekben, hanem legalább 50 millió kínaival, akik most a rizsföldön dolgoznak, vagy éppen brazilokkal – a világ ugyanis globalizálódik. A miniszterelnök állítása szerint ezt szokta mondani gyermekeinek esténként, ha nem akarják megírni a leckét.

2008-ban Magyarország volt az első olyan EU-ország, amelyik összeomlott, nem Görögország – véli Orbán Viktor. Most viszont Magyarország az egyike a 4 országnak, aki csökkenteni tudta a deficitet. 2011-ben, 2012-ben is így volt, és 2013-ban is így lesz – mondta Orbán. Az egyetlen probléma a növekedéssel van, de az elemzők szerint is csak abban van kérdés, hogy idén vagy jövőre emelkedik a GDP.

Szíriával kapcsolatos ügyekben a miniszterelnök nem nyilatkozott, ez ügyben Magyarország az uniós politikát követi, nincs külön álláspontja. Oroszországgal kapcsolatban viszont lesz mondanivalója Orbán Viktornak a csúcson: az EU és Oroszország stratégiai együttműködése szerinte szükséges, ugyanakkor Magyarország nem akar semmiféle érdekszféra-poltitikát látni.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin kinyitotta a kiskaput
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 11:33
Oroszország lehetetlenné tette annak az ellenőrző testületnek a működését, amely rajta tartotta a szemét Észak-Koreán. Phenjan így nagyobb esélyt kapott sötét húzásai lebonyolítására.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi van most a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 10:40
Erősödést ért el a forint a hétfőhöz képest, de azért még van mit ledolgozni. 
Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG