3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Az IMF találkozó résztvevői megállapították, hogy világszerte komoly nyomás van a jegybankokon, hogy folytassák kereslet-növelő, páratlanul laza monetáris politikájukat. Ez mostanra a jelek szerint megágyazott a következő válságnak. Zárt ajtók mögött még kínosabb témák is felmerültek.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) számára a múlt hét igazán sűrűnek bizonyult: az intézmény fennállásának 70. évfordulója alkalmából tartott tanácskozást ez alkalommal a tagállamok továbbra is növekvő adósságállománya és az évek óta uralkodó laza monetáris politika körüli viták uralták.

Megágyaztak a következő válságnak

A résztvevők megállapították, hogy a kormányzatok világszerte komoly nyomást gyakorolnak a jegybankokra, hogy azok folytassák kereslet-növelő, páratlanul laza monetáris politikájukat. Ez viszont mostanra a jelek szerint megágyazott a következő válságnak. 

Elképesztően alacsony szintre estek az EU perifériás kötvényhozamok, rekordszintre ugrott ugyanakkor a kínai adósságállomány – amely 60 százalékkal haladja meg a 2008-as szintet – és továbbra is csúcsközelben vannak a Wall Street részvény indexei - ez mind óvatosságra kell, hogy intsen.

Zárt ajtók mögött

Komoly nyomás nehezedett Németországra – amelynek kereskedelmi többlete immár meghaladja Kínáét -, hogy élénkítse belső keresletét. A francia-olasz tengely emellett továbbra is erősen lobbizik azért, hogy az euróövezet merev deficit-szabályait lazítsák.

Zárt ajtók mögött pedig ha lehet, még kényesebb téma került terítékre: az Európai Központi Bank tervezett nagy tételű olasz, spanyol és görög államkötvény-vásárlásai. Ez igazi politikai aknamező a németek számára, ahol az euroszkeptikus AfD párt jelentősen erősíteni tudta pozícióit a közelmúltbeli regionális választásokon és a német jegybank (Bundesbank) is egyelőre mereven elzárkózik az ilyen irányú törekvésektől.

Draghi és Weidmann nem beszélnek egymással

Német sajtóértesülések szerint már odáig fajult a feszültség az Európai Központi Bank feje, Mario Draghi, és a Bundesbank kormányzója, Jens Weidmann között, hogy idén július óta nincsenek beszélő viszonyban, csupán a havi egy alkalommal összeülő igazgatósági ülésen találkoznak.

Ehhez járul, hogy Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter a legfrissebb hírek szerint elzárkózik a brüsszeli Bizottság által tervezett nagyszabású és költséges összeurópai infrastruktúrális befektetési terveitől. Ez bizony rossz ómen, az IMF ugyanis jövő évre recesszióval számol az eurózónában, hacsak nem történnek további stimulusok. Az euró-övezet újabb recessziójának valószínűségét jelen felállás szerint 35-40 százalékra taksálja az IMF, míg a defláció esélyét 30 százalékra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG