4p
Hét hónappal a népszavazás után végre sikerült eldönteni, hogy a brit parlamentnek is meg kell szavaznia az Európai Unióból való kilépést, pontosabban az azt megindító folyamatot. Van-e esély arra, hogy a kétkamarás parlament mérlegelje az időközben megváltozott körülményeket, és figyelembe vegye a skót és északír akaratot is?

Az Egyesült Királyság alkotmányos szabályozásának súlyos hiányosságát sikerült most kiküszöbölni a Brexit esetében, miután a Legfelsőbb Bíróság döntést hozott, miszerint a kormány nem dönthet egymagában, a parlament mindkét házának jóváhagyása nélkül. Miután az országnak nincs írott alkotmánya, ezt a kérdést eddig nem sikerült eldönteni, két ellentétes álláspont feszült egymásnak.

Demokrácia deficit

A kormány, és a kilépés-párti politikusok meg is ijedtek, és lépten-nyomon hangoztatják, hogy a döntést már meghozta a nép, a parlament ne merészelje ezt megkérdőjelezni. Csakhogy a helyzet nem ilyen egyszerű, és ha összehasonlítjuk a nemrég lezajlott amerikai elnökválasztással, azt láthatjuk, hogy az eredmény demokratikus mivolta pont annyira kérdéses, mint Donald Trump megválasztásának esetében.

A brit kilépést illetően az Egyesült Királyság összes szavazópolgára 52:48 arányban szavazott – pont úgy, mint az amerikaiak Hillary Clinton mellett, de mégsem ő lett az elnök. Amerikában az lett az elnök, akit több államban szavaztak meg, függetlenül az államok lakosságának nagyságától. Az amerikai államok súlya azonban jelentéktelen ahhoz képest, hogy az Egyesült Királyságot négy tagállam, sőt, négy nép Amerikában csak egy nép van, nagyjából 50 államra szétszabdalva, a legtöbb helyen egyenesen húzott vonalak által.

Ki lép ki?

Az Egyesült Királyságot viszont az angolok, walesiek, skótok és írek (észak-írek) alkotják, így az ő esetükben sokkal inkább indokolt lett volna, hogy figyelembe vegyék az akaratukat. Ha így lett volna, az eredmény döntetlen lenne, hisz Anglia és Wales a kilépés mellett, Skócia és Észak-Írország pedig ellene szavazott. Mindez csak azért, mert Amerikában a választási rendszer enyhén idejétmúlt, az Egyesült Királyságban pedig a népszavazás kiírása finom szólva nem volt körültekintő. A demokrácia sérülésén túlmenően mindkét esetben veszélyes folyamathoz is vezethet ez a torzulás: a szeparatizmushoz.

Amerikában a gazdag és nagy népességű Kalifornia említette meg, hogyha ennyire az államokon múlik egy ilyen döntő kérdés, és nem az amerikai népen, akkor ők akár ki és léphetnek az Egyesült Államokból. Ez egyelőre ténylegesen nem fenyeget, de az Egyesült Királyságban, ahol a skótok már eddig is kacérkodtak a kilépéssel, nagyon is. Most a parlamentnek ezt is figyelembe kell vennie: ha Skóciával való megegyezés nélkül történik a Brexit, akkor egyúttal Nagy-Britannia megszűnését is megszavazzák, mivel akkor jó eséllyel Skócia mégiscsak elhagyja az államalakulatot.

Meg van kötve a kezük

Kérdés azonban, hogy a parlamentnek mi a gyakorlati mozgástere. Az alsóház, vagyis a tényleges demokratikus parlament valószínűleg nem mer szembeszegülni a kormánnyal, vagy inkább a messze legnagyobb népet jelentő angolokkal. A kormányzó konzervatív párt kénytelen felsorakozni Theresa May mögött, és a Munkáspárt is azt mondta, hogy nem akarja megakadályozni a Brexitet, bár azt hangsúlyozták, hogy átlátható folyamatot szeretnének, melybe a parlament is beleszólhat. A liberális demokraták és a Skót Nemzeti Párt képviselői egyaránt nemmel fognak szavazni, az ő súlyuk azonban nem jelentős.

A parlament felsőháza, a Lordok Háza már sokkal inkább ellenezné a kilépést, a BBC szerint hallani olyan hangokat, miszerint összefogást szerveznek a kilépési folyamat megindításának megakadályozására. Amiatt viszont valószínűleg meggondolják magukat, hogy ebben az esetben rövid időn belül általános választásokra kerülne sor, melynek során a Lordok Házának sorsa is kampánytéma lenne. Sokan ugyanis szívesen megszüntetnék, mint idejétmúlt csökevényt, előbb-utóbb nyilván sor is kerül erre, de a Tisztelt Felsőház ezt értelemszerűen szeretné még elodázni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin kinyitotta a kiskaput
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 11:33
Oroszország lehetetlenné tette annak az ellenőrző testületnek a működését, amely rajta tartotta a szemét Észak-Koreán. Phenjan így nagyobb esélyt kapott sötét húzásai lebonyolítására.
Makro / Külgazdaság Mégis, mi van most a forinttal?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 10:40
Erősödést ért el a forint a hétfőhöz képest, de azért még van mit ledolgozni. 
Makro / Külgazdaság Németország viheti rosszba a magyar gazdaságot, kritikát kapott a kormány
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 09:29
Utólag úgy látszik, nem volt okos döntés az elmúlt másfél évtizedben az Orbán-kormányok részéről, hogy teljesen kiszolgálták a Magyarországon megtelepedett német autógyártókat.
Makro / Külgazdaság Magyarország kétségbeejtő helyzetbe kerülhet hamarosan az orosz energiafüggősége miatt?
Privátbankár.hu | 2024. március 29. 08:09
Az év második felében keményebbé válhat az Oroszországgal szembeni uniós szankciópolitika, mivel akkor már csak Magyarország lesz kiszolgáltatott az orosz energiahordozóknak  – véli Peter Zeihan amerikai geostratégiai szakértő.
Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG