3p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Javában zajlik az EU tagságról szóló, egy hónap múlva sorra kerülő brit népszavazás kampánya. A kilépést pártolók egész képtelen és torz történelmi példákat hoznak a Római Birodalomtól Hitlerig, Cameron miniszterelnök viszont egy olyan embert hoz példának, aki a mai Unióhoz hasonló elképzelést vázolt fel egykor. Ma az USA egy állama viseli a nevét.

Pár napja az immár nem csak frizurájával, de alpári megszólalásaival is Donald Trumpot utánzó volt londoni polgármester, Boris Johnson próbálta összemosni a mai, önkéntes társuláson alapuló Európai Uniót a korábbi erőszakos hódítók birodalmaival, Rómától Napóleonon át Hitlerig. A tagság mellett érvelők, David Cameron vezetésével viszont megemlítenek egy embert, aki 323 éve javaslatot tett egy a maihoz hasonló európai szervezetre az önkéntesség alapján, a történelemben először. Az illető ráadásul angol volt, neve William Penn.

Nagyot alkotott

Penn terve akkor nem vált valóra, nevét azonban egy földrajzi területet, egykori angol gyarmat, ma az USA tagállama, Pennsylvania viseli. Akkori ötletei és elvei nem vesztek kárba: ő kezdte hangoztatni az angol gyarmatok unióját, ami a későbbi Amerikai Egyesült Államok alapeszméje lett. Az angol király 1681-ben őt jelölte ki a hatalmas amerikai terület birtokosává, melyen létrehozta Pennsylvania államot, és megalapította fővárosát, Philadelphiát. Az alkotmány, melyet államában kidolgozott, később az Egyesült Államok alkotmányának is alapját képezte.

Török és orosz tagság

Penn később, 1693-ban írta meg az egységesedő Európára vonatkozó tanulmányát. Alapelve az volt, hogy létrejönne egy parlamentszerű intézmény, melyben a tagállamok képviseltetnék magukat, és állandóan egyeztetnének minden felmerülő problémás kérdésben, hogy ezáltal elkerüljék az európai háborúkat. Véleménye szerint ez rögtön a kereskedelem és a tudomány gyors fejlődéséhez, nagy prosperitáshoz vezetett volna azáltal, hogy a felmerülő kérdéseket békésen oldják meg.

William Penn. Forrás: wikipedia.org

Penn Európai Uniójának külön érdekessége, hogy részét képezte volna Törökország és Oroszország is. Penn a résztvevőknek egyenlő képviseletet szánt, és elképzelése szerint a vitás kérdéseket mindig addig kellet volna tárgyalniuk egy nagy kerekasztalnál, amíg megegyezésre nem jutnak. Különös jelentősége lett volna az egyes tagállamok haderejének limitálásának, ezzel is megelőzve a háborús konfliktusokat.

Maratoni ülések megegyezésig

A határok nyitottak lettek volna (akárcsak ma), és korlátozni szándékozták azt a gyakorlatot, hogy a királyi családok közötti házasságok politikai paktumok megerősítésére köttetnek. Az írás egy részében Penn leírt egy javaslatot, ami a 21. században is pontosan úgyanúgy működik: az európai vezetőknek akár egész éjjel dolgozniuk kell, egész addig, amíg egyezségre nem jutnak valamely vitás kérdésben. Kiemelte, hogy minden tagállam képviselőjének jelen kell lenni (lógás komoly bírsággal sújtandó), és senki nem távozhat addig, amíg össze nem hozzák a megoldást egy adott kérdésben.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Éles irányváltás Japánban, szigorúbbak lettek a feltételek
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 10:48
Mérföldkőhöz érkezett a japán gazdaság. A jegybank lezárta a negatív kamatok időszakát. 
Makro / Külgazdaság Most úgy néz ki, hogy az autósok rémálma válik valóra a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 10:07
Előállt az a helyzet, ami a lehető legkedvezőtlenebb az autósok nézőpontjából. Egyszerre húzza az olaj árát az erős kereslet és tolja a gyenge kínálat, aminek hatása már látszik a tőzsdei jegyzéseken.
Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG