3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Azokban a nehéz időkben két válság is volt: az első a pénzügyi, még 2008 végén, amiből viszonylag hamar kijöttünk, a másik, ennek következményeként a gazdasági válság, a recesszió. Ez az, ami nagyobb volt, mint hittük volna. Hogyan lábaltunk ki, és mi változott azóta?

50 év alatt a legkeményebb

Az IMF kiadott egy könyvet, amely az 50 éve legsúlyosabb válságot elemzi teljes mélységében. Bár már akkor is gondoltuk, hogy az 1929-32-essel lehet összehasonlítást tenni, de később azért nem volt biztos, hogy pl. az olajsokkok nem jelentettek-e nagyobb megrázkódtatást, nem is beszélve arról, hogy a második világháborúra hogy tekintsünk. Az ugyan nem tartozik a gazdasági válságokhoz, de hatásai értelemszerűen meghaladták minden lehetséges válság szintjét.

Így végül maradunk az utolsó 50 évnél, és most már meg biztosan tudjuk, hogy rosszabb volt, mint az olajválságok, már csak annyiban is, hogy ez volt az egyetlen alkalom, amikor a világ összterméke is visszaesett, nem csak egy-egy régióé. A világkereskedelem rövid időre megbénult, és a politikusok nem is igazán tudták kezelni a helyzetet: az a jegybankárokra maradt, akik kínjukban azóta is 0-n tartják a kamatokat, rettegve a következő recessziótól.

Hogyan is mérjük?

A következő visszaesés pedig bizonyos területeken itt van: a nyersanyagárak zuhanása visszavetette a fejlődő piacokat, ennek hatására az IMF 3,3-ról 3,1 százalékra csökkentette a világgazdaság idei növekedési ütemét, ami a legkisebb érték 2009 óta. Persze mondhatnánk, hogy azért ez sem egy rossz érték, de figyelembe kell venni, hogy sok, nagyon alacsony bázisról induló szegény országban magas a növekedési ütem, ez húzza fel az adatot.

A könyv szerzői módszertant próbálnak találni arra, hogyan határozzák meg a világgazdaság recesszióját, és ez lényegesebb, mint korábban, miután az országok gazdaságai nyitottabbak, egymásra utaltabbak. Ha a világ egyik végén tüsszentenek, a másikon is elkapják a náthát.

Az egyedi országoknál úgy szokták meghatározni, hogy ha két egymás követő negyedévben csökken a kibocsátás, akkor recesszió van. Ez világszinten értelmezhetetlen, hisz ilyen állapot csak egyetlen egyszer volt, 2009-ben, mégis sokszor van ténylegesen világméretűnek érzett visszaesés. Hogy lehet hát akkor ezt meghatározni?

Kifinomult módszer, felzárkózás

A könyv szerzői egy olyan számítási módszert hoztak létre, mely az inflációval kiigazított egy főre jutó összterméken kívül sok más adatot is figyelembe vesz: például az ipari termelést, munkanélküliséget, energiafogyasztást, kereskedelem volumenét stb. Ha ezzel a módszerrel számolunk, 1960 óta négy recesszió volt a világban: ezek 1975-ben, 1981-ben, 1991-ben ill. 2009-ben kezdődtek.

A 2009-es volt a legmélyebb: majdnem minden fejlett és sok fejlődő gazdaság recesszióba fordult, konkrétan az összes ország 65 százaléka. Igaz, hogy utána sokkal gyorsabban pattant fel a világgazdaság, mint a korábbi esetekben, de aztán bizonytalanabbá és egyenetlenebbé vált a növekedés: a fejlett gazdaságok álltak talpra a leggyengébben, a fejlődők a legjobban. Persze a globalizáció előrehaladtával ez érthető, hisz a fejletlenebb gazdaságok felzárkózási folyamata zajlik, és ez tulajdonképpen örvendetes. Végül mégiscsak az a normális, ha az országok közti, ma még óriási különbségek csökkennek, kiegyenlítődnek. Persze a fejlett országok nehezen viselik, hogy eközben alig tudnak növekedni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG