4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Miközben az olimpiára félmillió látogató érkezett, egy másik nagy csoport csomagol és távozik: az ideiglenesen ott élők, többnyire azok, akik multinacionális cégeknél kaptak állást. Az ország gazdasága megviselődött, az élet sokkal kevésbé vonzó, mint mikor érkeztek, illetve az őket foglalkoztató cégek távoznak vagy leépítenek.
Sao Paulo. Forrás: flickr.com

Illúzió volt

2010 és 2013 között, amikor Brazíliát kinevezték BRIC csodaországnak, végtelen gazdasági növekedést vártak, a cégek rengeteg szakembert vettek fel külföldről, messze a brazil átlag fölötti, jó fizetésért. Most a cégek is leépítenek, az állások fogynak, az akkor érkezettek távoznak. A nagy cégeknél már eddig 40 százalékkal csökkent a fejlett országokból érkezettek aránya.

Brazília pár éve még a leggyorsabban növekvő tagja volt az azóta már befektetői szempontból fel is oszlatott BRIC csoportnak (Brazília, Oroszország, India, Kína), de ez csak egy illúzió volt: a gazdaság mély recesszióba süllyedt, magas az infláció, és a kedélyeket egy súlyos korrupciós ügy borzalja, melyben érintett volt a Petrobras állami olajtársaság és az emiatt időközben felfüggesztett Dilma Rousseff elnök.

Olimpia

Az olimpia így a legrosszabbkor jött, persze ez nem véletlen: amikor megpályázták, az ország még várta a gazdasági csodát, a megítélő olimpiai bizottság pedig elhitte ezt. A rendezvény a maradék állami pénzeket is elnyeli (noha arról volt szó, hogy a rendezvényt a magántőke finanszírozza), így még a biztonsági erők is alulfizetettek, ami aggodalmat keltett, hogy el tudják-e majd látni megnövekedett feladatukat.

Persze hozzá kell tenni, hogy valakik valamiért akadályozni akarták ezt az olimpiát, mégpedig rémhírterjesztéssel: Zika vírus, szuperbaktérum egyes vizekben (mint kiderült, ez egy építési területen lévő tó, ahová a kutya sem megy, nem hogy a sportolók vagy a turisták), vagy a nem elégséges biztonság. Mindez feltehetően indokolatlan, az olimpia vélhetően gond nélkül fog lezajlani.

Kivonulás

A brazil munkaügyi minisztérium adatai szerint idén az év első harmadában 62 százalékkal kevesebben kértek munkavállalási engedélyt, mint 2014 hasonló időszakában. Néhány nagy cég tokkal-vonóval kivonult az országból, a növekedési lehetőségek hiánya miatt. A HSBC, a Citigroup és a Societe Generale már távoztak, és a Barclays is bejelentette, hogy a kivonulás gondolatával kacérkodik.

A munkanélküliség 2016 első negyedévében 10,9 százalékra nőtt az egy évvel korábbi 7,9 százalékról. Eközben a havi átlagbér 2031 reálról (620 dollár) 1966 reálra (600 dollár, 170 ezer forint) esett, miközben magas az infláció. Az IMF becslési szerint a gazdaság idén éri el a mélypontot, jövőre már fél százalékkal növekedhet, és aztán lassan stabilizálódhat. Valószínűleg gazdasági csodavárás jó darabig nem lesz ismét a világ 5. legnagyobb népességű (200 milliós) országában, sokkal reálisabb egy kiegyensúlyozott, mérsékeltebb fejlődési ütem.

Nem az egyetlen

Dél-Amerikában nem Brazília az egyetlen, mostanában gyengélkedő gazdaság: Argentína is sokáig szenvedett, igaz, idén az új elnök, reformjai meghozták gyümölcsüket, és a mély válság véget érni látszik. Ott van ugyanakkor Venezuela, ahol teljes csőd van, miután Maduro elnök, miközben országa adósságát elképesztő kamatok mellett törleszti, népét teljesen kiéhezteti.

Brazília mindenesetre eltér annyiban az összes országtól Dél-Amerikában, hogy lélekszáma jóval nagyobb, mint bármelyik másiké. Ennyi embernek nehezebb jólétet teremteni (nem elég 1-2 összeszerelő üzem), viszont ha egyszer tartós, fenntartható növekedési pályára áll a gazdaság, ez komoly húzóerő lehet a kontinens sok kisebb országának.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor nyerésre áll Brüsszellel szemben
Csabai Károly | 2024. március 18. 05:41
Míg az éves infláció februárban kilőtt Belgiumban, addig Magyarországon csökkent, igaz, csak minimálisan. A belgák rossz teljesítményét csak a hiperinflációval eddig eredménytelenül küszködő törökök múlták alul, s összességében is csak hat európai államban nőtt a fogyasztóiár-index az elmúlt hónapban. Az, hogy Magyarország végül is hogyan áll az adataikat eddig nyilvánosságra hozott 40 országot tartalmazó listán, kiderül a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképünkből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG