4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Kétségbeesett lépésre szánta el magát az angol jegybank: 2009 márciusa óta először kamatot csökkentett, emellett az EKB-hoz hasonlóan eszközvásárlási programot folytat. A népszavazási döntés gazdasági hatása sokkal kedvezetlenebb, mint az eleinte gondolták, így a jegybank oltaná a tüzet.

A jegybankot leginkább az a júliusi adat rémiszthette meg, miszerint a fogyasztói bizalom 25 éve a legnagyobb mértékben esett vissza, miközben a szolgáltatási szektor 7 éve, azaz a válság óta a legnagyobb mértékben zsugorodott. A népszavazás óta nagy a bizonytalanság, hisz az EU kilépés meg lett szavazva, de a gyakorlatban nem történik semmi, és ez a legrosszabb, a gazdasági szereplők nagyon nem szeretik a bizonytalanságot.

Bizonytalanság

Mint ismeretes, a népszavazás után az EU-tagságot pártoló, de a népszavazást könnyelműen kiíró miniszterelnök, David Cameron azonnal lemondott, és ugyan a miniszterelnök váltást sikerült lerövidíteni, tényleges lépések még nem történtek sem a kiválás megindítása, sem a komolyabb tárgyalások irányába. Theresa May miniszterelnök azt mondja, idén semmiképpen nem akarja már megindítani a hivatalos kiválási folyamatot, ugyanakkor az európai oldal azt mondja, enélkül nem kezd komolyabb tárgyalásokba.

Informális tárgyalások persze biztos fognak zajlani, esetleg már zajlanak is, de becsülni sem lehet egyelőre, mikor alakulhat ki valamiféle megegyezés, és hogy az végül kedvező lesz-e a brit gazdaságnak. Miután ez mind bizonytalan, a gazdasági szereplők visszahúzódnak, a tőke menekül. A jegybank erre úgy érzi, ugyanazokat a lépéseket kell megtennie, amit az EKB szokott: kamatcsökkentés és fedezetlen kötvényvásárlás.

Nem várt lépések

Az alapkamatot a 7 éve életben lévő 0,5-ről 0,25 százalékra csökkentették, aminek abszurditását az alábbi grafikon is mutatja, melyen az angol jegybank alapkamata látható 100 évre visszamenőleg. Korábban soha, még az 1929-33-as válság alatt sem volt 2 százalék alatt a kamat, most pedig gyakorlatilag elérte a nullát.

Bank of England alapkamat, bő 100 év. Forrás: BBC

Az eszközvásárlási program évek óta zajlik, de ennek keretösszegét most megemelték 60 milliárd fonttal, összesen 435 milliárdra. A konkrét terv az, hogy fél év alatt 60 milliárdért állampapírt, másfél év alatt pedig 10 milliárdért vállalati kötvényeket vesznek. A kamatdöntésben egyöntetű volt a bank monetáris tanácsának véleménye, az eszközvásárlást illetően sokkal megosztottabbak voltak: az elemzőket meg is lepte ez utóbbi. Ráadásul a jegybank elnöke, Mark Carney azt nyilatkozta, hogy ha tovább romlik a helyzet, akár a nyár folyamán további monetáris könnyítésekre is sor kerülhet.

Hiteleztetés

A jegybank mindezekkel a lépésekkel azt reméli, hogy növekszik a hitelezési aktivitás, és így kevéssé esik vissza a gazdaság. A probléma persze az, hogy bizonytalan jövő mellett nem akarnak hitelezni a bankok, hisz nekik azzal is foglalkozniuk kell, hogy visszakapják-e majd a pénzüket, vagy a hitelt felvevő vállalkozások csődbe mennek. Ez mindenhol igaz, ahol hasonlóan extrém, soha nem látott eszközökkel próbálják növelni a hitelezést, de Nagy-Britannia eddig nem erőltette ennyire a dolgot, hisz gazdasága egész jól mutatott, egész a népszavazás napjáig.

Árfolyamhatás

A font a hírekre újra esett, de ennek nincs olyan nagy jelentősége, sőt még örülnek is neki az angolok, miután a fejlett világot leértékelési láz tartja hatalmában, mindenki ezt tekinti az egyik csodafegyvernek a gazdaság élénkítésre. A font esetében ez most be is jön, ugyanakkor az euróhoz képest még messze van az örökös mélyponttól, ami 8 évvel ezelőtt a paritás körül volt: most egy font 1,178 eurót ér.

A dollár esetében már a 30 éves mélypont környékét jeleneti az 1,31 dolláros fontárfolyam (pár hete 1,28 volt a mélypont). Érdekességképpen álljon itt még egy 100 éves grafikon, ezúttal a font/dollár viszonylatában. Ez bizony egy hosszú távú eső trend, hisz 100 éve még 4 dollárt adtak a fontért.

Angol font/dollár, 100 év

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Putyin magatartása megváltozhat, fenyegetőbbé válhat az orosz elnök
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:49
A nyugati országoknak arra kellene használniuk az oroszországi elnökválasztás kínálta alkalmat, hogy illegitimmé nyilvánítják Vlagyimir Putyin hatalmon maradását – javasolja egy brit szakértő.
Makro / Külgazdaság A sor végére zavarták a forintot
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 06:40
A zloty és a cseh korona is jobban teljesít az idén, mint a forint. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG