6p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A mai népszavazás tovább fokozza az önkényt stratégiai partnerünknél, az Európa Tanács „páratlan” hatalomkoncentrációra figyelmeztet Azerbajdzsánban. Az elnök családja milliárdos offshore ingatlanvagyonnal rendelkezik szerte a világban.
Ilham Alijev azeri elnök. Fotó: EPA/Alexander Zemlianichenko

Magyarország stratégiai partnerének népe ma tart népszavazást az azeri alkotmány módosításáról, amely a kritikusok szerint tovább erősíti a 2003. óta uralkodó despota elnök uralmát.  A tervezett változtatások 5-ről 7 évre hosszabbítanák meg az elnöki ciklus időtartamát és jogosítványt adnának az elnöknek, hogy bármikor feloszlassa a parlamentet. A változtatások tovább kurtítják az egyesülési jogot.

Önkény minden szinten

Az Európa Tanács szeptember 20-i állásfoglalásában kijelentette, hogy a rezsim által javasolt változások súlyosan felborítanák hatalmi egyensúlyt és „páratlan” hatalmat biztosítanának Alijev elnöknek.  Az ENSZ jelentéstévője szerint az azeri civil társadalom „a legrosszabb helyzetbe” került az ország 1991-es függetlenné válása óta, mert a rezsim hatóságai valósággal „lebénítják” a civil szektort.  Azerbajdzsánban 1995. óta nem tartottak egyetlen szabad választást sem. A 2014-es választáson például véletlenül már egy nappal korábban kihirdették az eredményt.  A tavaly novemberi választáson az ellenzék fontosabb pártjai már nem is voltak hajlandók részt venni, a külföldi újságírók pedig nem kaptak vízumot, hogy az eseményről tudósíthassanak.

Az országban jelenleg több mint százan ülnek börtönben politikai okokból, közöttük szép számmal akadnak vezető ellenzéki politikusok. A hatóságok figyelemmel kísérik a sajtóban megjelent kormánykritikát is, vannak szerzők, akik egy-egy cikk megírása után kábítószer- vagy lőszerbirtoklás miatt kerültek rács mögé.

Keleti nyitás: szoros politikai és üzleti együttműködés

Magyarország és Azerbajdzsán kapcsolatának sajátos mérföldköve volt, amikor – a hatalmas nemzetközi felháborodás ellenére − Magyarország 2012 augusztusában az Európa Tanács külföldi foglyok átadásáról szóló egyezménye alapján átadta Bakunak Ramil Safarovot, aki 2004-ben egy budapesti NATO-nyelvtanfolyam idején alatt, éjszaka, álmában, egy baltával meggyilkolta örmény katonatársát, Gurgen Margarjánt.  A magyar bíróság annak idején különös kegyetlenséggel, aljas indokból és előre kitervelten végrehajtott emberölés miatt ítélte életfogytiglani börtönre az azeri baltás gyilkost, akit kiadatása után, ahogyan az várható is volt, hazájában azonnal kegyelemben részesítették. A világ legrégebbi keresztény állama, Örményország a történtek miatt, érthető okokból megszakította diplomáciai kapcsolatait Magyarországgal.

A kétoldalú gazdasági kapcsolatok Budapest és Baku között a magyar kormány megdöbbentő gesztusa ellenére sem indultak virágzásnak.  A bakui magyar kereskedőház tervét Schmitt Pál jelentette be köztársasági elnökként, mikor 2011-ben tett látogatást az országban.  A hányatott sorsú kereskedőház tulajdonosa később Töröcskei István lett.  Az a Töröcskei, aki az általa vezetett és csődbe vitt – részben állami tulajdonú – Széchenyi Bank irányítása során olyan cégeknek adott hiteleket, melyekben szintén ő volt a vezető.

A magyar miniszterelnök 2014 novemberében a kétoldalú stratégiai dokumentum aláírásakor a Parlamentben „mintaállam”-nak nevezte Azerbajdzsánt.  Az olajárak összeomlása miatt ez a mintaállam azóta az államcsőd szélére sodródott, ezért idén január végén 3 milliárd dollár segélyt kért az IMF-től és további 1 milliárdot a Világbanktól.

Ilham Aliyev azeri elnök és Orbán Viktor. Kép forrása: kormany.hu

A hazai Eximbank eközben nem csak Andy Vajnának folyósít hitelt a TV2 megvásárlásához, hanem azeri szövetségeseinknek is nyújtott idén hitelt 200 millió dollár értékben, amelyet a magyar miniszterelnök látogatásán szentesítettek.

Nem hitel - országlimit

Cikkünk megjelenése után az Eximbank azt közölte: Az Eximbank semmilyen hitelt nem ad Azerbajdzsánnak. A KKV-k exporttevékenységének támogatása és élénkítése érdekében a hazai-, EU-s és OECD szabályok betartása mellett, a jogszabályban meghatározott döntési szinten elfogadott belső szabályok maximális alkalmazásával, a különböző országokra limiteket határoz meg. Az országlimit az adott országban működő jogalanyok (szuverén-, szub-szuverén, bank és vállalkozások) részére az Eximbank által egyedileg minősített és kockázatilag értékelt, egyedi döntések keretében nyújtható kockázatvállalások (hitel, garancia) legmagasabb együttes összegét jelenti. Tehát az országlimit nem azonos a hitelkerettel, írásban nem rögzített, a limit az Eximbank belső kockázati rendszerének a része. A Keleti Nyitás stratégiájával összhangban, országlimit  - Azerbajdzsánt is beleértve -  65 ország vonatkozásában került megállapításra.

(A cikkünk eredeti változatában írtakkal szemben az Eximbank nem támogatja semmilyen pénzügyi-jogi formában letelepedési kötvény vásárlását - a tévedésért az érintettek és olvasóink elnézését kérjük.)

Az Alijev-család is rajong az offshore tulajdonokért

Káncz Csaba

Bakuban a politika és a gazdaság összefonódása talán még a hazainál is erősebb.  Egyes építőipari cégek egészen varázslatos növekedést tudnak elérni.  Azerbajdzsánban például három évvel ezelőtt megalapítottak egy céget összesen 15, azaz tizenöt dollár alaptőkével, és ez a cég mostanáig mintegy 16 millió dollárnyi építőipari közbeszerzést nyert el.  Nos, erre a bámulatos teljesítményre még egy hazai gázszerelő is nagyot csettintene.

Az ország gazdaságának beomlása ellenére az elnök családja fejedelmi viszonyok között él.  Alijev lányai is már saját lábukon állnak és Londonban milliárdos ingatlanvagyonnal rendelkeznek.  Az offshore-tulajdont az azeri elnöki család is előnyben részesíti: a londoni szerzemények tulajdonjogait a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett Capper Marketing Inc. offshore cégen keresztül gyakorolják.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG