4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az MNB kiadta év végi almanachját, melyben összefoglalja az év fontosabb makrogazdasági folyamatait, jegybanki döntéseit. Viszonylag kedvező éven vagyunk túl, a makrogazdaság jól áll, a felügyeleti rendszert tervezik még fejleszteni.

Infláció, kamatszint

Az év egyik érdekessége, hogy az infláció rekord alacsony szintre esett, év közben időnként még a negatív tartományba is átnézett, de szó sincs deflációs jelenségről. Ez nagy dolog, hisz a magyar gazdaság jó 40 éven át küzdött az inflációval, amely a 90-es években időnként jóval 20 százalék fölött is járt. A világ ugyan most a deflációtól retteg, szerintünk indokolatlanul, de nálunk ilyen veszély fel sem merül, hisz ha más nem,az erős bérdinamika kizárja ezt a következő időszakban.

Az inflációs cél egyébként 3 százalék, de az MNB-t jóval kevésbé zavarja, ha alatta marad, mint mondjuk az EKB-t. Az infláció csökkenésével párhuzamosan zajlott le a kamatcsökkentés, ami igen komoly mértékű volt: 5 százalék fölötti szintről 1 százalék közelébe csökkent.

Az alacsony kamat élénkítette a gazdaságot, 2014-15-ben egyaránt jó növekedési adataink voltak. A húzóerő az export volt, de a kedvező munkapiaci trendek és az emelkedő bérek miatt a belföldi fogyasztás is élénkült.

Az alapkamat alakulása.

Foglalkoztatottság, külső-belső egyensúly

A munkaerőpiacon az aktivitási ráta folyamatosan emelkedik, már 60 százalék körül van. Ehhez a versenyszféra és a közmunkaprogram egyaránt hozzájárult, miközben a bérdinamika és szépen beindult, amely az alacsony infláció miatt lényeges reálbér növekedést okozott.

A külső egyenlegünk évek óta jó, az export erős, az olajár csökkenése pedig kifejezetten javítja cserearányainkat (egykor a 70-es években pont ennek ellentéte taszította lejtőre a gazdaságot). Az államháztartás hiánya idén is alacsony volt, a kormány rekord alacsony szinten tartja a költségvetés hiányát, a legutóbbi adatok szerint 2,4 százaléka körül. Ezt nagyban segíti az adó-, és járulékbevételek emelkedése, és az általános kamatszint csökkenés, ami az adósság finanszírozásának költségét nagyban mérsékli.

Megtakarítások, államadósság

A lakossági megtakarításokon belül tovább nőtt az állampapírok aránya, az állam ebből törleszti lejáró külföldi adósságait, így egyre nagyobb mértékű a belföldi finanszírozás. Maga az államadósság a GDP 76 százalékán áll, itt csak mérsékelt csökkenés történt, de ezen belül nagyot csökkent a devizaadósság aránya. Az államadósság mérsékelt csökkenésében szerepet játszott a dollár erősödése (a dollárban fennálló adósság növekedett így), valamit az, hogy az állam vásárlásokat hajtott végre a vállalati és banki szektorban.

Devizapiac

Az év elején a forint és a zloty meredeken emelkedett, de aztán nyár folyamán visszaestek. Az év egészében viszont összességében stabil volt a forint, ebben a cseh korona volt még hasonló hozzá. A devizapiacot megrázta a svájci jegybank januári váratlan döntése, miszerint eltörölte a frank árfolyamküszöbét, de ezt a piac februárra kiheverte. Az év lényeges eseménye volt a devizahitelek átváltása, ami egy sok éve fennálló kockázatot segített kiküszöbölni, ezzel megint csak erősen csökken a külső sérülékenység, jóllehet eközben a devizatartalék is csökken.

Felügyeleti rendszer, fogyasztóvédelem

A jegybank szeretné a bankrendszert erősíteni, a nemteljesítő hitelek kérdést újra szabályozni, hisz a forintosított jelzáloghitelek között is sok a problémás eset. Ugyanakkor a biztosítók tevékenységét és szigorúbban szabályoznák, különösen a unit-linked típusú biztosításokat, hisz ezekkel rengeteg gond volt az elmúlt években, az ügyfelek sokszor becsapva érezték magukat.

A tőkepiacot két dolog rázta meg: a három nagy brókercsőd, amely kezdetben bizalom megingást okozott, de ez már múlóban van, a másik a svájci frank januári esete, ami sok befektetőnek óriási veszteséget okozott, sokszor a számlájukon lévő összegnél sokkal nagyobbat. Az MNB még erősebben fogja kommunikálni az online tőkeáttételes ügyletek rendkívüli kockázatát.

A fegyelmezetlen, a szabályokat rendszeresen megszegő tőzsdei cégekkel szemben is keményebben fellépnek, ennek példája volt a BTel, amelyre igen komoly, összesen 50 milliós bírságot szabtak ki. Ugyancsak erősebben odafigyelnek az engedély nélküli pénzügyi tevékenységet végző cégekre.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG