1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Varga Mihály olyan lendülettel adóztatja a bankokat, amilyen svunggal az állam bankokat vásárol. Év végére teljesen újrarajzolhatják a pénzügyi piac erőviszonyait. A bankok most újabb 80 milliárdot fizethetnek, Varga szerint a tranzakciós illetéket maguk vállalták korábban. A különadó új neve: pótlólagos befizetés.

Ügyesek voltak a banki ügyfelek és racionalizálták a banki költségeiket, a tranzakciós illeték így jóval elmaradt az előirányzattól, annak nagyjából 12%-a folyt eddig be a költségvetéshez. Varga Mihály ennek kapcsán korábban még azt is mondta, hogy nagyon nehéz volt megjósolni előre, hogy mennyi pénz jöhet be ebből az adónemből. Emiatt lehetett, hogy alig folyt be valami ebből a tételből eddig a büdzsébe. Úgy tűnik, a kormány igyekszik kőbe vésni a tervezett bevételeket, ha már az ötször módosított költségvetés számaival ez nem jött össze.

9 nap alatt 3 adót emeltek meg - és egy újat találtak ki.



80 milliárdos teher, mert rosszul kalkulált az NGM

A nemzetgazdasági miniszter ma reggel nyújtott be módosítóindítványt, melyben az áll: "annak érdekében, hogy a pénzforgalmi szolgáltatók (természetesen a kincstár, tehát az állam kivételével - a szerk.) eredeti vállalásuknak megfelelően járuljanak hozzá a tranzakciós illetékbefizetési kötelezettségük, az illeték elmaradását pótló egyszeri befizetésre kötelezettek a 2013-as évben".

Ez azt jelenti, hogy a január-április időszakban befolyt illeték 208%-ának befizetésére kötelezik a bankokat. A tranzakciós illeték érinti a kincstári kört is, de az Államkincstárnak nem kell fizetnie. Az év első négy hónapjában alig 40 milliárd folyt be a költségvetéshez, ez azt jelenti, hogy 80 milliárd forintot kell befizetnie a pénzügyi szektornak. Az "elmaradást" a bankoknak szeptembertől decemberig kell négy egyenlő részletben befizetniük majd a költségvetésbe, annak mértékét is nekik kell majd megállapítaniuk (valójában nem azt fogják persze kiszámolni, hogy mennyi adót kellett volna befizetniük - ez az NGM logikáját követve is embert próbáló feladat volna - hanem csak egy egyszerű százalékszámítást kell elvégezniük).

Az indoklás már ott sántít, hogy a pénzügyi szervezetek vállalták volna a tranzakciós illetéket - azt egyeztetés nélkül kapták a nyakukba tavaly októberben, még Matolcsy Györgytől. Patai Mihály, a Bankszövetség azóta újraválasztott elnöke le is mondott emiatt. Aligha gondolta volna, hogy Varga mellett is hasonló dolgokat kell átélnie. A második Varga-csomag bejelentése előtt ugyan egyeztettek, de a szövetség nem bólintott rá az újabb banki sarcokra, a Matolcsy bőrébe bújt Varga ráadásul a megszorításokat bejelentő sajtótájékoztatóján elfelejtett említést tenni egy újabb bujtatott bankadóról.
A kormány ugyanis az átvállalt önkormány adósságot is megadóztatta volna, vagyis nem fizette volna vissza a bankoknak a teljes kintlevőséget, mondván: az állam jobb adós (eleve érdekes észjárás, hogy az a jobb adós, aki nem fizeti vissza a teljes adósságot...). Mivel itt felmerült, hogy ez részleges államcsődnek is minősülhet, a kormány visszavonulót fújt. Már tegnap lehetett tudni, hogy a kormány fél a hitelminősítők újabb kritikájától, így egy ma benyújtott másik módosítóval elállt ettől a szándékától. A bújtatott adó helyett lesz majd pótbefizetés, amiből kétszer annyi ütheti majd a kormány markát, mint amennyit az "adósságadóból" terveztek beszedni...

Terjeszkedik az állam

100 forintot berakok, 99,98-ot visszakapok - mi az?
A Varga-csomag elveheti a kedvünk a rövid távú öngondoskodástól, simán előfordulhat, hogy kevesebb pénzt veszünk ki egy fix kamatozású betétből, mint amennyit oda beraktunk. Számoltunk >>>

A bankokat az sem nyugtathatja meg, hogy a javaslat azzal zárul, 2014. január elsejétől hatályon kívül helyezi a pótlólagos befizetésről rendelkező jogszabályt - hiszen ez a 80 milliárdos teher is a semmiből bújt elő, és az NGM még csak az első négy hónap adataira alapozva hozott döntést, ismételten egyeztetés nélkül. És hol van még az év vége?

A banki ügyfeleknek pedig azzal kell beérniük, hogy Varga Mihály szerint ezeket a plusz terheket a bankok nem fogják majd áthárítani rájuk, hiszen nagy a verseny a pénzügyi szolgáltatók között. A tegnapi nap után annyi bizonyos, hogy a piacon komoly pozíciókat épít ki az állam, miközben a megtakarítási piacon a folyamatosan csökkenő kamatkörnyezetben már eddig is komoly vetélytárs volt az állam.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG