4p
A brit választások eredménye nagy bizonytalanságot okoz, de ez egy szempontból rendkívül előnyös: átgondolhatják még egyszer alaposan, tényleg ki akarnak-e lépni az Európai Unióból, és ha igen, akkor durván, ahogy Theresa May akart, vagy bársonyosan, a norvég és svájci mintát választva.
Theresa May brit miniszterelnök, a Konzervatív Párt vezére a választókerületében, Maidenheadben az előrehozott brit parlamenti választások után, 2017. június 9-én hajnalban. (Kép forrása: MTI/AP/PA/Stefan Rousseau)

A tegnapi brit választások kiírása eleve meglepő volt, miután Theresa May korábban kizárta annak lehetőségét. Azonban látszott, hogy az Európai Unióból való kilépés, az ezzel kapcsolatos tárgyalások és azt követő kapcsolatok kiépítése szinte lehetetlen feladat, legalábbis úgy, ahogy a miniszterelnök szerette volna: ami tetszik, megtartani, ami nem, elvetni. Mindeközben a legnagyobb, Európát helyettesítő partner, Amerika kiesett, mivel Trump elnök kijelentései teljesen bizonytalanná tették, milyen kereskedelmi kapcsolatokat lehet ápolni országával.

Dupla vagy semmi

A miniszterelnök az akkori, a közvélemény-kutatások szerint 20 százalékos előnyét próbálta meg nagyobb felhatalmazásra váltani, de az sem kizárt, hogy látva a feladat szinte reménytelen mivoltát, úgy gondolta, hogy ha nem kap nagy többséget, inkább félreáll, hogy a britek még egyszer meggondolhassák, mit is akarnak Európa-ügyben. A kampány aztán ráadásul úgy nézett ki, mintha el akarnák veszíteni a választást: megszorítások, a 48 százaléknyi Európai Unióban maradni szándékozó választó megijesztése.

Ez meg is hozta a várt hatást: a Konzervatív Párt előnye gyorsan zuhant, ráadásul az addig komolytalannak tartott munkáspárti vezér, Jeremy Corbyn igen ügyesen kezdett kampányolni, eddig nem látott tehetséges oldalát mutatta, ami meg is hozta pártjának a sikert. Akkorát nem, hogy simán kormányt alakíthasson, de nem kizárt, hogy néhány kisebb párttal összezárva ezt most mégis megteheti majd.

Új lehetőség

Hogy milyen kormány alakul, azt most még nem lehet tudni, de az látszik, hogy a tavalyi, az EU-ból való kilépési népszavazás okozta megosztottság megmaradt, az eredmény azt mutatja, hogy nem sorakozott fel a nép a nagyon durva kilépést is vállaló May mögött, így most megnyílik az út a kérdés alaposabb átgondolására. Ha Corbyn lesz a miniszterelnök, akár még egy újabb brexit-népszavazást is tarthatnak, főleg, ha a Skót Nemzeti Párt is részt venne a kormánykoalícióban.

A másik, legvalószínűbb és legcélszerűbb megoldás, hogy ugyanez a kormány egy olyan kilépést valósít meg, ami csak kis változást okoz. Olyan pozícióba kerülne az ország, mint Svájc vagy Norvégia, azaz névlegesen nem lenne tag, de benn maradna az egységes piacon, és a munkaerő áramlásában sem lenne érdemi változás. Ez egy kompromisszum: a kecske is jóllakik, a káposzta is megmarad: az 52 százalék is kap valamit és a 48 is, ráadásul megnyugszanak a skótok és így fennmaradhat az Nagy-Britannia.

Időt nyerni

Theresa May nem valószínű, hogy vállalkozna egy ilyen forgatókönyv megvalósítására, ha ő alakít kisebbségi kormányt. Viszont ezek után végképp nem erőltetheti a saját, brutális kilépős verzióját, hisz a választási vereség után alig maradna mozgástere. Ha pedig újabb választások kiírására kerülne sor, akkor nem lenne, aki megkezdje a tárgyalást az EU-val.

Van azonban erre is megoldás: lehet kötni egy megállapodást, miszerint a kvázi uniós tagság 2019 után is fennmarad akár több évig is, és ezalatt minden úgy marad, ahogy most van. Pár év alatt sok minden változik: például a lengyel reálbérek meredek emelkedése miatt addigra lecsökken az Angliába érkező új munkavállalók száma, így ez a kérdés megoldódik, már nem lesz fontos, hogy korlátozzák a munkaerő mozgását, ami Theresa May legfőbb óhaja volt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
Makro / Külgazdaság Bécs? Budapest? Vagy Bukarest? Érdekes rangsor készült
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 11:12
A világ nagyvárosai éles versenyt vívnak azért, hogy magukhoz vonzzák a kezdő vállalkozásokat, amelyek nagyra nőve országaik gazdaságának jelentős szereplői és nem mellesleg adóalanyai lehetnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG