4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Majdnem 10 évig tartott a görög válság, de csak véget ért, mégpedig úgy, hogy sem az Európai Unióból, sem az eurózónából nem kényszerültek ki, ráadásul még az egyébként gyorsan növekvő magyar életszinvonalra sem süllyedtek, bár nagy a munkanélküliség. Az egészet persze megúszhatták volna, ha nem hiszik az ezredfordulón, hogy jön az ingyenebéd.

A görög gazdaság több évi recesszió után idén először növekedni fog, mégpedig az Európai Bizottság becslése szerint 1,6 százalékkal, ami jövőre már 2,5 százalék is lehet, és nyáron véget ér a mentőprogram, az ország elvileg már meg fog állni a lábán. Maguk a görögök ezt úgy élik meg, hogy átestek egy hatalmas elszegényedésen, de ez relatív: korábban gazdasági alapok nélkül szinte a német életszinvonalig jutottak, közben nyakig eladósodtak, és utána nem volt más választás, mint visszatérni a gazdaság teljesítőképessége által indokolt szintre.

Előzni fogunk

Ez azonban még valamivel mindig magasabb, mint a magyar szint, bár a következő években a mi növekedési, és főleg bérnövekedési ütemünk magasabb lesz, így vélhetően bekövetkezik a görögök utolérése, sőt megelőzése is. Jelenleg a 10 főnél többet foglalkoztató vállalkozásoknál az átlagbér 1100 euró Görögországban, míg a magyar adat 300 ezer forint, azaz közel 1000 euró, így itt már nincs is nagy eltérés. A minimálbér azonban Görögországban 680 euró, míg nálunk január 1-től a jelentős emelés után is csak 440-450 euró lesz, igaz, a garantált bérminimum már közel 600 euró.

Kevesen hitték, de sikerült

A görög stabilizáció tulajdonképpen így is szinte egy csoda, mivel két éve úgy tűnt, nem lehet az országgal megállapodni, és kikerülnek az euróövezetből, ezek után egy szükség szerint leértékelődő saját valuta megoldotta volna a kiegyensúlyozás problémáját. Az EKB végül elzárta a pénzcsapot, nem finanszírozta tovább a nagyközönség bankokból való pénzkivonását, és ez volt az a pont, amikor Ciprasz miniszterelnök belátta, hogy két választása van.

Az egyik a kiszédelgés az eurózónából és teljes elszegényedés, vagy a kívánt államháztartási egyensúly helyreállítása és akkor stabilizáció a gazdaság teljesítőképességének megfelelő életszínvonalon, persze jelentős adósságtörlesztési kötelezettséggel, ennek egy részét azonban vélhetőleg el fogják engedni a hitelezők. A második választotta, bölcsen, hisz két év után országa rendben van, sőt most már növekedés is jöhet.

Munkanélküliség és nyugdíjrendszer

Ami még egy komoly probléma, az a 20 a százalékos munkanélküliség, míg nálunk már munkaerőhiány van. Felmerül a kérdés, hogy ez miből adódhat, részben biztos abból, hogy a görögök kevésbé mennek el a gazdagabb országokba dolgozni, mint a közép-kelet-európai országok munkavállalói. Ez a spanyolokra is igaz, ahol hasonlóan magas a munkanélküliség, bár a bérek jóval magasabbak: közel 2000 euró a bruttó átlagkereset, így érdemesebb lehet otthon állásra vadászni, mint más országba települni.

A görög nyugdíjrendszert alaposan megreformálták, így már nem nyel el tengernyi pénzt, mint pár éve. A nyugdíjkorhatár mind a két nemnek 67 év, és szó sincs olyasmiről, mint nálunk a nők 40 év munkaviszony utáni nyugdíja, ami esetenként mát 54 évesen is lehetővé teszi az öregségi nyugdíjazást. A nyugdíjak még a többszöri csökkentés után is lényegesen magasabbak, mint nálunk, de ilyen magas tényleges nyugdíjkorhatár mellett ez reálisnak is mondható.

Politikai helyzet

Ami a politikai helyzetet illeti, sokan elismerik, hogy a kezdetben fűt-fát ígérő és az eurózónát zsaroló Ciprasz végül stabilizálta az országot. Mások a gazdasági realitásokat figyelmen kívül hagyva elégedetlenek azzal, hogy nem teljesítette felelőtlen ígéreteit. Jelenleg az ellenzéki Új Demokrácia Párt 12 százalékkal vezet Ciprasz pártja, a Sziriza előtt, de ha a jelenlegi kabinet kitölti mandátumát, akkor csak két év múlva lesznek választások, jóllehet az ellenzék abban reménykedik, hogy már jövőre sor kerülhet előrehozott választásokra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG