5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új Polgári Törvénykönyv hatálybalépésekor az öröklési jogban jelentős változások léptek életbe – hívta fel a figyelmet a Magyar Országos Közjegyzői Kamara. Erről a Privátbankár két részes cikket közölt. Az első részben azzal foglalkoztunk, hogy mi van akkor, ha az örökhagyó nem végrendelkezett, a második részben a végrendelkezésről és a köteles részről volt szó. A ráadás cikkben az olvasói kérdéseket válaszoljuk meg.

Cikkünk első két részéhez több kérdés érkezett. Ezeket elküldtük a Magyar Országos Közjegyzői Kamarának és a válaszokat közöljük. A kérdések általában konkrét élethelyzetre vonatkoztak, ezért az első két cikket röviden összefoglaljuk.

Ha nincs végrendelet

Mi az özvegyi jog?

Az özvegyi jog leszármazók öröklése esetén az özvegy és az örökhagyó által közösen használt ingatlanra és az ehhez tartozó felszerelési és berendezési tárgyakra terjed ki.

Ha az elhunyt nem végrendelkezett, a törvényes öröklési rend alapján száll át a hagyaték. A törvényes öröklés rendjében az első helyen a lemenő egyenes ági rokonok, vagyis a gyerekek állnak, minden gyermek egyenlő arányban örököl. Az öröklésből kiesett gyermek esetén távolabbi leszármazó, tehát az unoka örökölhet.  

Ha nincs gyermeke az örökhagyónak, akkor szülei, és özvegye ötven-ötven százalékban örökölnek. Az özvegyi jog által biztosított lakás és annak berendezése mellett az özvegy a hagyaték további vagyontárgyainak felét is megkapja, a másik fele pedig az elhunyt házastárs szüleire száll.

A cikk első része itt érhető el.

Mik a végrendelet készítésének új szabályai?

Mi a köteles rész?

A kötelesrész az örökhagyó legközelebbi rokonainak és házastársának járó minimum részesedése, vagyis a vagyon egy bizonyos része, amelyről az örökhagyó nem rendelkezhet szabadon, az a törvényes öröklés rendjén száll át.

Végrendeletet bárki készíthet, aki azt szeretné, hogy a törvény által meghatározott öröklési rendtől eltérően alakuljon halála után vagyona háramlása. A végrendeletet készítheti ügyvéd, közjegyzői okiratba foglalható, de jogi képviselő bevonása nélkül is elkészíthető. 

„Minden esetben figyelembe kell venni a végrendelet tételének a szabályait, amelyek az új törvény szerint egyszerűsödtek. Korábban volt rá példa, hogy egy jól előkészített végrendelet azért vált érvénytelenné, mert nem volt rajta keltezés. A keltezés most már nem kötelező elem. Amennyiben bárki nincs tisztában a végintézkedés alaki előírásaival, az illetékes közjegyző díjmentes felvilágosítást ad a változásokról, formai követelményekről” – mondta Tóth Ádám, a Magyar Országos Közjegyzői Kamara elnöke.

A cikk második része itt olvasható.

Kérdezz-felelek

1. Házastársam anyjával (mert az apja már elhunyt, akivel szintén eltartási szerződésünk volt) eltartási szerződésünk van. Ha isten ne adja, a nejem jobblétre szenderülne, én lennék az eltartási szerződés folytatója, én gondoskodnék a mamáról. A mama (az anyósom) a nejem örököse lenne a kötelező rész értékéig, ha jól értettem. Ugyanakkor velem lenne folytatólagosan eltartási szerződése. Nos ekkor mi lenne a jogi helyzet?

Végrendelet hiányában a felesége halála esetén a törvényes örökös első sorban az örökhagyó gyermeke, ha azonban nincs leszármazó vagy nem örökölhet, az örökhagyó (ez esetben az Ön felesége) házastársa (azaz Ön) örökli az örökhagyóval (feleségével) közösen lakott lakást és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakat.

Ha ezen túlmenően van még hagyaték, akkor annak felét az örökhagyó házastársa (azaz Ön) örökli, másik felét az örökhagyó szülője (azaz anyósa) örökli. A tartásra kötelezett (azaz a felesége) halálával a tartási kötelezettség általában nem szűnik meg, mivel a tartási szerződéssel az eltartó (Ön és a felesége) rendszeres és folyamatos szolgáltatások nyújtására vállaltak kötelezettséget, amely általában a jogosult (anyósa) haláláig áll fenn. Tehát a felesége halálával a tartási szerződésből eredő kötelezettségeket ez estben a másik eltartó teljesíti.

2. Bejegyzett élettársi viszony és végrendelet alapján, a testvérnek jár a köteles rész, abban az esetben ha az elhunyt a örökség 50 százalékát megvásárolta a testvértől és végrendeletében mindent az élettársára hagyott?

A testvérnek nem jár kötelesrész, mert a Polgári Törvénykönyv rendelkezései értelmében kötelesrész az örökhagyó leszármazóját, házastársát és szülőjét illeti meg, ha az öröklés megnyílásakor az örökhagyó törvényes örököse vagy végintézkedés hiányában az lenne.

3. Mi a helyzet abban az esetben, ha az elhunytnak nincsen gyermeke. Élettársi viszonyban van, az élettársának viszont van gyermeke?

Végrendelet hiányában a Polgári Törvénykönyv alapján sem az élettárs, sem az élettárs gyermeke nem örököl az elhunyt után. Ez esetben a törvényes öröklés rendje szerint az elhunyt felmenői örökölnek.

4. Mivel a páromnak nincs gyereke, beléphet örökösként a testvéreinek gyereke?

Az öröklés rendje attól függ, hogy a pár megjelölés alatt házastársat vagy élettársat értünk. Amennyiben az elhunyt házastársának nincsen gyermeke, abban az esetben a házastárs örököl az elhunyt után és ez esetben nem előzi meg az öröklési rendben az elhunyt testvérének a gyermeke a házastársat. Amennyiben az elhunyt élettársnak nincsen gyermeke, abban az esetben a Polgári Törvénykönyv szabályai szerint örökölhet a testvérének gyermeke.

5. Az élettárs ugyanolyan jogokkal bír mint a házastárs?

Abban az esetben, ha bejegyzett élettársról van szó (bejegyzett élettársi kapcsolat akkor jön létre, ha az anyakönyvvezető előtt együttesen jelenlévő két, tizennyolcadik életévét betöltött, azonos nemű személy személyesen kijelenti, hogy egymással bejegyzett élettársi kapcsolatot kíván létesíteni), akkor rá a házastársra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni. Ha élettársról van szó, akkor rá a házastárstól eltérő szabályok vonatkoznak. Az élettárs nem minősül törvényes örökösnek, így csak akkor örökölhet, ha az elhunyt így végrendelkezett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Mokk Jogosan köthetjük feltételhez a karácsonyi ajándékot – akár vissza is kérhetjük
Dr. Kuti Szilvia | 2016. december 12. 06:06
Anikó és Tibor úgy döntöttek, segítik tanulmányaiban jól haladó keresztfiukat, Pétert, ezért tavaly karácsonyra egy használt autóval ajándékozták meg, hogy a fiú könnyebben közlekedhessen a lakhelyétől távoli egyetemére. A kulcs átadásakor azonban figyelmeztették: az autót azért kapja, hogy ezzel is egyszerűbb legyen elvégezni az iskolát, így csak abban az esetben tarthatja meg az ajándékot, ha a terveknek megfelelően, tavasszal lediplomázik. Péter azonban elhanyagolta tanulmányait, így a diplomáját még a mai napig sem vette át. Keresztszülei most úgy gondolják, hogy bár csak szóban egyeztek meg az ajándékozás feltételeiről, az autó részükre visszajár.
Mokk Házasodsz? Óvd meg magad a későbbi fejfájásoktól!
dr. Böröcz Helga | 2016. november 21. 08:08
A házassági szerződés nem a bizalmatlanság, hanem a tervezés jele. A házasságok több mint fele válással végződik Magyarországon, és ezek között is többségben vannak azok, amelyek csúnya vagyoni hercehurcává fajulnak. Mindkét fél számára megoldást jelenthet, ha időben határozunk arról, kit mi illet, ha különválnak az utak - véli a Magyar Országos Közjegyzői Kamara szakértője.
Mokk Aláíráshitelesítés vagy hitelesített aláírás - ez megoldja minden gondod?
Privátbankár.hu | 2016. október 10. 10:00
Ahogyan annak idején, az erőgépek elterjedésének időszakában a gépek erejének méréséhez és megértéséhez hívta segítségül az emberiség az addig ismert legáltalánosabban elterjedt egységnyi erőként kifejező dolgot, azaz egy ló erejét, úgy hívjuk segítségül a 4.0 ipari forradalom jelenségeinek megértéséhez és kifejezéséhez a meglévő hagyományos fogalmainkat, mint például az intelligencia, a tanulás, a problémamegoldás, a stratégia vagy akár a hitelesítés fogalmát.
Mokk Beázott lakás, terméketlen tenyészkanca, hibás elszámolás? Van segítség
dr. Reviczky Renáta | 2016. szeptember 12. 08:05
Gyakran merülhet fel olyan helyzet, hogy az elvárásainkon alul teljesítik a kifizetett szolgáltatásokat, aztán csak széttárja üzleti partnerünk a kezét, hogy ő bizony mindennek maximálisan eleget tett. Jó, ha tudjuk, hogy ilyen károkozás esetén is van megoldás, ehhez pedig elég egy közjegyző segítségét kérni.
Mokk Egy megfelelő szerződéssel elkerülhető a hosszas pereskedés
Dr. Mikó Ádám | 2016. augusztus 8. 10:14
Mindkét fél jobban jár átlátható és hiteles bérleti szerződéssel.
Mokk Szinte teljes a biztonság – neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 12. 11:50
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Szinte teljes a biztonság - neked is csak így éri meg üzletelni?
dr. Rák Viktor | 2016. július 5. 08:38
A zálogjogok nyilvántartásának rendszere jelentős átalakuláson esett át 2014-ben: a zálogjogok a korábbi közhiteles nyilvántartás helyett a hitelbiztosítéki nyilvántartásba kerülnek bejegyzésre. Az új rendszer ugyan gerjesztett szakmai vitákat, de egyértelmű, hogy a rendszer biztonságosabb és átláthatóbb a korábbiaknál, ez pedig jó hatással van a gazdasági szereplők finanszírozási ügyleteire.
Mokk Valaki tartozik neked? Így hajthatod be per nélkül a legegyszerűbben
dr. Böröcz Helga | 2016. június 14. 06:10
Fizetési meghagyásos eljárással könnyű a kintlévőségek érvényesítése.
Mokk Kerüljük el a pereskedést: mire figyeljünk az adásvételi szerződésnél?
Dr. Mikó Ádám | 2016. május 9. 10:34
A hosszú jogviták elkerülésének eszköze az adásvételi szerződés. Mire figyeljünk mindenképp, ha tulajdonosként ingatlant adunk el vagy vevőként lakást, házat, vagy akár erdőgazdasági hasznosítású földet szeretnénk venni? Miért érdemes közjegyzőt is bevonni az adásvétel folyamatába? Ezekre a kérdésekre adunk most választ.
Mokk Külföldi az adósom, hogyan indítsak végrehajtást?
dr. Reviczky Renáta | 2016. április 11. 10:57
Elszállított termékek, teljesített szolgáltatások: évente több ezer alkalommal maradhatnak hoppon és kezdhetnek hosszadalmas nemzetközi perekbe magyar cégek és állampolgárok. Aggodalomra semmi ok, több európai uniós jogforrás is biztosítja, hogy a külföldi (azaz külföldön élő, külföldön bejegyzett) kötelezettel szemben felmerült pénzköveteléseink Magyarországon kívül is érvényesíthetőek legyenek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG