3p
Az Egyesült Királyságnak az Európai Unióból való kilépése újra felveti Skócia kilépésének lehetőségét az Egyesült Királyságból. Két és fél éve a gazdasági racionalitás és az uniós tagság billentette a maradás felé a mérleg nyelvét, de most az utóbbi érv okafogyott lett. Vajon gazdaságilag jól is járhatna-e az új ország, vagy a függetlenségért nagy árat kéne fizetni?

Korábban gazdasági szempontból a legtöbb érv Skócia függetlensége ellen szólt. Az országot London támogatja, az északi-tengeri olaj pedig drágán kitermelhető, így hiába lenne a skótoké, nem sokra mennének vele, és arra már nem lehet számítani, hogy a korábbi évek magas szintjére visszaemelkedne az olajár. Ugyanakkor más, hasonló helyzetű országok is tudtak boldogulni: a Csehszlovákián belül gyengébb Szlovákia a szétválás óta utolérte, sőt talán le is hagyta Csehországot, és Jugoszlávia egyes utódállamai, mint Montenegró és Szerbia sem állnak olyan rosszul, mint ahogy az ország szétszakadásakor várni lehetett.

Az ír példa

Más példa is van, mely ráadásul sokkal jobban összevethető Skóciával: Írország. Az ország az angol, majd brit uralom alatt végig igen szegény volt, nem véletlenül onnan vándoroltak ki a legnagyobb arányban Amerikába. A függetlenné válás után ugyancsak sokáig gyengélkedett az ország, majd épp az európai uniós tagság hozta meg a fordulatot: a viszonylag kis lakosságú, 4 milliós ország teljesen felzárkózott a leggazdagabbak szintjére, sőt ma már tőkevonzó képességének köszönhetően nagyobb az egy főre jutó GDP, mint az Egyesült Királyságban.

Ez az út Skócia számára is nyitott, hisz földrajzi helyzete és népessége hasonló Írországéhoz, csak vissza kell valahogy kapaszkodnia az Európai Unióba, ha most akarata ellenére kirángatják onnan. Ezt elvileg Európa legtöbb országa is támogatná, hisz így mégiscsak megmaradna a kilépő nagyobb ország egy darabja, de a katalán szeparatizmustól félő Spanyolország finoman szólva nem lelkesedne az ötletért. Persze az is igaz, hogy Skócia a norvég vagy svájci utat is választhatná: úgy lenne kvázi tag, hogy névlegesen nem csatlakozik. Ez az a lehetőség, ami Nagy-Britannia számára is nyitva állna és egyben kiutat jelenthetne, de úgy tűnik, nem akarnak élni vele.

Bombabiztos terv kell

A Skót Nemzeti Párt gazdasági szóvivője, Stewart Hosie szerint mindenesetre gazdaságilag és politikailag bombabiztos tervet kell készíteni a függetlenség esetére, sőt már magára a népszavazásra is, hogy a nemzeti érzelmeken túlmenően is vonzónak és kockázatmentesnek találják a skótok az önálló állami létet. Kétségkívül az EU-tagság már önmagában is megnyugtatná őket, és abban is biztosak lehetünk, hogy az EU már csak példastatuálás véget is segítene az új országnak, ami kis lakosságszámára tekintettel nem is okozna túl nagy nehézséget.

Érvek és ellenérvek

Hosie azt állítja a CNBC-nek adott interjújában, hogy a válság óta Skócia egy főre jutó GDP-je eleve gyorsabban nőtt, mint Angliáé. Más vélemények szerint ugyanakkor, noha az Egyesült Királyság uniós kilépése tragikus, ha ehhez még egy rossz döntés társulna, az csak rontana a helyzeten. Skócia exportjának kétharmada Angliába irányul, ez négyszer több, mint amit az Európai Unió más részeiben értékesítenek. Persze ha a kis független országba egy írországihoz hasonló tőkebeáramlás és cégközpont-áthelyezés indulna, hamar kompenzálnák ezt az akadályt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG