1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Pozitív-e a reálkamat Magyarországon, aki megtakarítja a pénzét, az később többet tud rajta vásárolni, vagy így is veszíteni fog a vásárlóerejéből? Az adatok azt mutatják, hogy az átlagbetétes pórul járt az utóbbi egy évben. Nagyon oda kell figyelnünk, mit választunk, és az adó is sokat számít. A normál lekötés általában nem elég a pozitív reálkamathoz, de az egy évre lekötött akciós betétek között sok jelenleg is legalább évi nyolc százalékot fizet.

A februári év/év alapú infláció 5,9 százalékra ugrott, ami felveti a kérdést, volt-e, van-e, lesz-e nálunk pozitív reálkamat, azaz meg tudunk-e úgy takarítani, hogy a pénzromlás nem viszi el a kamatainkat. A kérdés azért is van folyamatosan napirenden, mert a világméretű adósságválság problémájának egyik megoldása lehet az adósságok (a megtakarítások) elinflálása, akkora infláció gerjesztése, amit az állampapírok és más adósságok hozama nem tud követni. Ekkor lényegében a megtakarítókkal fizettetik meg a számlát, ők reálértékben veszítenek pénzükből, mint azt már tapasztalni lehet az USA-tól Németországon át Nagy-Britanniáig több helyen.

A nem akciós kamatok többnyire nem sokat érnek

Miután decemberben még csak 4,1 százalékos volt az infláció (januárban már 5,5 százalék), eddig ez a probléma nálunk nem látszott komolynak, a külföldiek is szívesen vették állampapírjainkat azok magas (reál)hozama miatt. Most azonban már rengeteg mezei, nem akciós banki lekötés létezik, amelynek kamata évi 5,9 százalék alatt van, még a kamatadó fizetése előtt is. A nem akciós egy éves lekötések közül a PSZÁF adatai szerint csak a legjobbak közelítik meg az évi hét százalékot, a legtöbb az évi hatot sem éri el. Ezek az ajánlatok már negatív reálkamatot tartalmaznak, vagyis a polgár jobban járna, ha elköltené a pénzt, mert egy év múlva a kamattal együtt is alacsonyabb lesz annak vásárlóértéke.

 

Sokan követik el a hibát, hogy összekeverik, ezért először is fontos emlékeztetni arra, hogy az említett 5,9 százalékos inflációs mutató a múlt, a mostani betéti kamatok pedig a jövőre vonatkoznak. Nos, az adatok azt mutatják, hogy legalábbis az utóbbi egy évben bizony akarva vagy akaratlanul, de elinflálták a magyarországi lakossági megtakarításokat. A lekötött betétek átlagos (összegekkel súlyozott) kamata ugyanis az MNB adatsora szerint tavaly februárban csak 5,37 százalék volt, ezt kell összevetni az 5,9 százalékos inflációval, azaz az átlagbetétes pénze veszített értékéből. (A folyószámláknál persze sokkal nagyobb a veszteség, csak 1,94 százalékos volt az akkori átlagkamatuk.)

 

Négy éve nem volt negatív reálkamat

Ha megnézzük a hosszabb távú idősorokat – egymás mellé tesszük az átlagos lekötött betéti kamatot az egy évvel később kijövő inflációs adatokkal, mint a 2011 februári kamatot a 2012 februári év/év inflációval -, akkor azt látjuk, hogy utoljára a 2006 végén-2007 első felében befektetők értek el negatív reálkamatot. Ráadásul az idősorok nem tartalmazzák az esetleges kamatadó-fizetés hatását, amit csak a tbsz-számlák segítségével lehet csökkenteni vagy kivédeni. Amint „Az elérhető reálkamat nagysága” című ábránkon látszik, a reálkamat az utóbbi több mint 11 évben negyedszer csúszik mínuszba. (Az adatok forrása az MNB.)

 

Mit tehetünk, ha ezt el akarjuk kerülni, ha pozitív reálkamatot akarunk? Amint említettük, a februári infláció a 2011. februárjában egy évre lekötött betétekkel vethető össze jól, a mostani kamatajánlatok pedig majd az egy év múlva közzétett inflációs adat fényében lehetnek értékelhetők. Tehát egy nem ismert adathoz kell igazodnunk, ehhez prognózisokat használhatunk fel.

 

Inkább hagyjunk rá egy kicsit, mert ki tudja…

Legutóbb a Századvég Gazdaságkutató 5,4 százalékos átlagos inflációt jósolt erre az évre, a JP Morgan 5,0-5,5 százalékot prognosztizált, a GKI honlapján jelenleg kereken öt százalék szerepel. A februári, meglepetést okozó adat közzététele után valószínűleg sok helyen még dolgoznak a becslések pontosításán. Ha pesszimisták vagyunk, ráhagyunk egy kicsit és évi hat százalékhoz közeli értékre számítunk, valamint a számlafenntartás, átutalás stb. költségeivel is kalkulálunk, akkor arra jutunk, hogy évi nettó hat százalék körüli kamatot kéne kapnunk ahhoz, hogy nyugodtan aludjunk.

 

Az akciós betétek kamatai ezt általában jóval meghaladják, azok azokban – kevés kivétellel – nem alkalmazhatók TBSZ-számlán, azaz nincs rájuk adókedvezmény. Következésképpen a hat százaléknál magasabb bruttó kamatot kell kapnunk ahhoz, hogy ennyi megmaradjon a 16 százalékos adó után. Ez 6/0,84, azaz 7,14 százalékos bruttó kamatnál valósul meg. Ez tehát körülbelül a határ, amelynél még érdemes megtakarítani.

 

Nyolc százalék felett már csak jól járhatunk?

Szerencsére ennél jóval kedvezőbb ajánlatok is vannak a piacon, számos akciós kamat van évi 8,0-8,5 százalék között, egy éves lekötések esetén, általában frissen a bankba kerülő pénzekre. A hazai befektető tehát nincsen rossz helyzetben, ha az inflációs prognózisok nem tévednek nagyon nagyot, pozitív reálkamatot érhet el, nem fog pénze értéke csökkenni.

Nagyobb összeg és éves lekötések esetén érdemes lehet évről évre másik bankhoz vándorolni, pár hónapos kamatakciókért valószínűleg nem, ki kell számolni a várható nyereséget. Érdemes megfontolni a három vagy öt éves, inflációkövető, jelenleg 9,3-9,5 százalékos kamatozású államkötvények vásárlását is, amelyek automatikusan követik az inflációt, és így gyakorlatilag kizárt, hogy negatív reálkamatot érjenek el. Ráadásul tbsz-számlára is helyezhetők, és az Államkincstárnál a legtöbb költségtétel ingyenes. Arra, hogy a többi banknak sikerült-e ezekkel a kötvényekkel versenyeznie, nemsokára visszatérünk.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Még ne szaladjon a postára ingyenes készpénzfelvételért!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 09:14
Bár a parlament megszavazta és a Magyar Közlönyben meg is jelent a készpénzfelvét ingyenességét postai POS-terminálra kiterjesztő törvény, az csak a jövő év elején lép hatályba.
Személyes pénzügyek Sokan megtalálták a tutit a befektetési alapokban
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 13:40
Ezt jelzi, hogy rengeteg pénzt raktak oda.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - Teljes az országos döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 12:59
Csongrád-Csanád, Baranya, és Zala vármegyei, budapesti, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyei valamint Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei gimnáziumi csapatokkal lett teljes a döntős mezőny.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb hat csapat jutott be a döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 16:26
Nógrád és Komárom-Esztergom, Heves és Bács-Kiskun valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Hajdú-Bihar vármegyei csapatok küzdelmével folytatódott a pénzügyi verseny.
Személyes pénzügyek Mellbevágó adat, a nyugdíjasok több pénzt hoznak az államkasszának, mint amennyit kapnak
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 10:01
Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke hosszas kutatómunka és számítások után bátran vállalja azt az állítását, miszerint a nyugdíjszaldó pozitív a költségvetés számára. A nyugdíjasok tehát nem anyagi terhet jelentenek az államnak, hanem bevételt hoznak. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Süle-Szigeti Bulcsúval és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 3. nap
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Csongrád-Csanád, Baranya, és Zala vármegyei, budapesti, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyei valamint a Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 2. nap
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Nógrád és Komárom-Esztergom, Heves és Bács-Kiskun, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Hajdú-Bihar vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - Hat csapat már bemasírozott a döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 16:41
A Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! verseny második fordulójának első versenynapján Veszprém és Tolna, Vas és Fejér valamint Pest vármegye csapatai vehettek részt.
Személyes pénzügyek Húszból csak egy pénzügyi guru tudja, mit beszél?
Eidenpenz József | 2024. április 2. 05:41
Nagyon sok kisbefektető, megtakarító az internetről, közösségi médiából, influenszerektől próbál tájékozódni a pénzügyekről. Ám kutatások szerint ezek túlnyomó része nem ért ahhoz, amit csinál. Ráadásul ez még a jobbik eset, mások ugyanis még manipulálhatják is a követőiket, ami károkat okozhat. A szakértők szabályozást sürgetnek a kontárok és csalók kiszűrésére. Hogyan ismerhetjük fel a rossz influenszereket?
Személyes pénzügyek Ki mit hoz be? Ki mit visz ki? Árverésre ment a whisk(e)y
Kenessei András | 2024. március 29. 14:07
A világ egyik legismertebb árverezőháza izgalmas aukción vitte kalapács alá a Föld egyik legismertebb égetett szeszfajtáját, amelynek erőteljes angolszász, pontosabban kelta utódnépi kötődése van. Az árverés, a várakozásokat beváltva, nagy sikerrel zárult.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG