4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

           Nagy-Britannia miniszterelnöke David Cameron az Eton College nevű középiskolába járt. Az éves tandíj az E...

           Nagy-Britannia miniszterelnöke David Cameron az Eton College nevű középiskolába járt. Az éves tandíj az Etonban jó közelítéssel 15 millió forint. Nagyjából ugyanennyibe kerül a Westminster School, ahová a miniszterelnök-helyettes Nick Clegg járt illetve a St Paul' School, a pénzügyminiszter George Osborne iskolája. A brit elit az ún. public school-okba járatja a gyermekeit, a leggazdagabbak a méregdrága Clarendon School-okba (a fenti iskolák, mind azok, a híres Rugby School is ebbe a csoportba tartozik). A "public school"-ok, a brit magániskolák termelik újra a felső osztályokat Nagy Britanniában. 

        A brit állam 168 szelektív, de ingyenes elitgimnáziumot is finanszíroz, amelyek színvonala lényegesen meghaladja a "comprehensive" állami középiskolák képzési szintjét. 

        A brit érettségi az "A exam" lényegesen kisebb tudást igényel, mint a magyar alapszintű érettségi. Az ún. "further math" érettségi, amelyet számos középiskolában egyszerűen nem is lehet letenni, is csak azt jelenti, hogy bizonyos extra stúdiumokat kérnek számon Ez is csak  kizárólag algoritmikus és numerikus készségeket tesztel, a hagyományos értelemben vett matematikai gondolkodás fejlesztése nem része a tananyagnak. Az elitegyetemek gyakran az ún. STEP matematika vizsgát követelik meg a diákoktól, ezek szinte teljesen elérhetetlenek egy átlagosan jó brit középiskolás számára. Csak egy egészen szűk réteget készítenek fel a STEP-re, leginkább a magániskolákban, idén kevesebb, mint négyezer diák tette le ezt a vizsgát Nagy-Britanniában. 

        Nagy Britanniában az osztálykülönbségek igen nagyok, a legnagyobbak Nyugat-Európában. Az egyetemi tandíj évi 9000 font (ez diákhitelt jelent), ami az elit számára semmiféle megterhelést sem jelent, de az átlagbrit egyáltalán nem boldog miatta. Londonban sokkal csúnyábban nézett ki a brit konzervatívok választási központja a nézeteltérések éjszakája, khmm, után, mint a Lendvai utca. 

Ez egy egyenlőtlen társadalom, mely társadalom egyre inkább tisztában van azzal, hogy az egyenlőtlenségnek ez a szintje már nem egészséges, és az állam  tesz is bizonyos lépéseket az egyenlőtlenségek mérséklésére.

       Nagy-Britanniában a "class system" az egyenlőtlenségek alapja, a hagyományos arisztokrácia maradéka jelenleg is bír bizonyos kiváltságokkal, bár leginkább informális módon. Nem állíthatom, hogy a brit társadalomban valamiféle vad gyűlölet és irigység övezné az upper class-t, vannak bizonyos feszültségek, de kezelhetőnek tűnnek.

      Magyarországon orosz típusú egyenlőtlenségek alakultak ki, villámgyorsan girószászosodott, habonyolódott, tiborczizálódott a felső osztály. Nagyon sokan még emlékeznek a mészároslőrinczekre, amikor még nem aranyozott rozs hullott a szájukból, csak az az egyszerű, mezei fajta. A magyar mediánjövedelem dupláját keresők sem érzik jól magukat, a többség teljesen igazságtalannak érzi a helyzetet, komoly értelmiségieknek vannak napi gondjaik, nem is álmodhatnak arról, hogy jobb egyetemekre küldhetik a gyerekeiket. A valamivel  a medián jövedelem felett keresők, a nyugati értelemben vett középosztály egzisztenciális rettegésben él. 

        Angliában az elit és a középosztály gyerekei között nem érezhető feszültség, senkit sem érdekelne, ha Cameron lánya drága magániskolába járna. A család (leginkább Samantha Cameron) úgy döntött, hogy Nancy-t állami iskolába íratják (kőgazdag emberekről van szó, a miniszterelnök felesége  arisztokrata). Nagy-Britannia tart egy bizonyos kedélyes távolságot a tökéletességtől, de az a pofátlanság, ami a mi neo- arisztokráciánkra jellemző, idegen tőlük.

         Nagyon sok országban jelent társadalmi problémát a társadalmi egyenlőtlenség. Az egyenlőtlenségek nem szüntethetőek meg, és én nem is gondolom azt, hogy helyes lenne az egyenlőtlenségek teljes megszüntetésére törekedni. A pofátlanság megszüntetése azonban vállalható cél lehetne. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Örülünk, Vincent? Helyrehamisítás
Privátbankár.hu | 2016. december 26. 10:43
A Pannon Lapok Társasága Kiadói Kft. tegnapi közleményét, melyben Orbán Viktor karácsonyi interjújának meghamisításá...
Örülünk, Vincent? Englishman in New York avagy a királynő beszéde
Privátbankár.hu | 2016. december 25. 19:52
          Ma, brit idő szerint délután háromkor, a legnagyobb nézettségű brit televíziós csatornák, a BBC, az ITV ...
Örülünk, Vincent? Nóra Ákosországban (megjegyzésposzt)
Privátbankár.hu | 2016. december 23. 01:10
           Nem írok színikritikát. Repülőgépet sem próbálok vezetni, azt majd a Fáy Miklós, két agyműtét köz
Örülünk, Vincent? A magyar intellektuális elit (sorozatunk 2. része)
Privátbankár.hu | 2016. december 21. 17:03
(1.rész)     1989 nyarának végén két fiatal indult el egy nyugati egyetem irányába Magyarországról. Orbán Viktor é...
Örülünk, Vincent? Brexit-blues
Privátbankár.hu | 2016. december 19. 12:53
           Karácsonykor sztrájk lesz a brit reptereken, a postán és Londontól délre a vasutaknál.  A jobboldali bul...
Örülünk, Vincent? A magyar értelmiség háborújáról 1.rész
Privátbankár.hu | 2016. december 18. 14:54
      Orbán Viktor  interjút adott az általa fenntartott 888.hu-nak, amelynek főszerkesztője nagyjából egy fejjel kise...
Örülünk, Vincent? Ingyen itt már senki sem hajlandó segget nyalni?
Privátbankár.hu | 2016. december 17. 11:44
        Orbán János Dénes, Bencsik Gábor, Lánczi Tamás, Jeszenszky Pubi, GFG és a többi. A rendszer kedvezményezettj...
Örülünk, Vincent? Igaza van-e Hoffmann Rózsáéknak?
Privátbankár.hu | 2016. december 14. 14:02
 "Sárospataki lány" nick adta az ötletet, hogy nézzek egy kicsit bele a PISA teszt nyilvános adatbázisába.  Az ember kiv...
Örülünk, Vincent? Orosz haladó
Privátbankár.hu | 2016. december 11. 10:29
  (Ezt a cikket most nem fogom behivatkozni, mert kapkodok, de amúgy sem hazai pálya számomra a külpolitika, ezért nyilván...
Örülünk, Vincent? Szakértők, avagy kit kérdezzünk meg a PISA-tesztről... (megjegyzésposzt)
Privátbankár.hu | 2016. december 8. 22:08
        A Wargo Közgazdasági Elemző- és Piackutatóintézet 2008-ban közölt egy tanulmányt a magyar neveléstudomány ...
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG