3p
Szerdán este az amerikai jegybank szerepét betöltő FED ülésén meglepő fordulat történt. Míg korábban arról volt szó, hogy az eszközvásárlások befejezése után még sokáig nem lesz kamatemelés, most csak annyit mondtak, hogy nem lesznek türelmetlenek a lépéssel. Ebből a piac arra következtet, hogy az első kamatemelés már a vártnál korábban, akár már a jövő év közepén megtörténhet.

Rég nem volt ilyen

Ez lényeges változás az eddigiekhez képest. A kamat ugyanis már 6 éve gyakorlatilag 0, és ehhez a piac teljesen hozzá is szokott. Tulajdonképpen lassan alig emlékszünk már rá, milyen is volt az, amikor értékelhető kamatszintek voltak. Ha tényleg sor kerül az emelésre jövőre, nagyon érdekes lesz megfigyelni, mi a piaci hatás. Nemcsak a kamat extrém alacsony már 6 éve, hanem a részvénypiaci emelkedő trend is majdnem ugyanennyi idős. A kettő nyilvánvalóan összefügg: az olcsó pénz hajtotta fel a piacokat soha nem látott magasságba.

A hatás szempontjából persze döntő, hogy csak egyszeri kamatemelésre kerül sor, és aztán annak hatását hosszasan vizsgálja-e a FED, vagy egy kamatemelési ciklus jön, melynek során akár 2-3 százalékig is felmehet a kamatszint 1-2 éves időszak alatt. Utóbbi már komolyabban csökkenti a pénzkínálatot, és az elapadó pénz hiányában egy rég nem látott korrekció, vagy akár medvepiac is kialakulhat.

Eltérő jegybanki irányok

A helyzetet viszont érdekesebbé teszi, hogy a világ nagy jegybankjainál elkülönül egymástól a monetáris ciklus. Míg a FED már befejezte az eszközvásárlásokat és kamatemelésre készül, addig Japán bátrabb, az Európai Központ Bank szerényebb eszközvásárlásokba kezdett, a svájci jegybank pedig épp most fordította a kamatszintet negatív tartományba.

Elméletileg az eltérő irányú monetáris politikák semlegesíthetnék egymás hatását, vagyis úgy tekinthetnénk, mintha minden változatlan maradna. A gyakorlatban azonban nem egyformák az említett jegybanki műveletek következményei, és ami még fontosabb, a részvénypiacokra gyakorolt hatásuk. Európában és Japánban konzervatívabb a bankrendszer, és a pénzek áramlása sem olyan „forró”, mint Amerikában. Szigorúbb a szabályozás, kisebbek a lehetőségek, kisebb a spekuláció. Így érthetően a tőzsdékre gyakorolt hatás is kisebb, amit az is mutat, hogy a Japánban és az euró-zónában a közelmúltban elindított eszközvásárlások csak mérsékelt részvénypiaci emelkedést váltottak ki.

Amerika a döntő

Amerikában szabadabb a piac, nagyobb a pénzmozgás, a többlet likviditás sokkal könnyebben utat talál magának minden elérhető befektetési termék felé. Nem véletlen, hogy az utóbbi években nem csak a részvénytőzsdékre, hanem egyidejűleg aranyba, nyersanyagokba (olaj stb.) is áramlott a pénz, miközben normál körülmények között ez gyakran fordítva zajlik. Ráadásul az amerikai tőzsdéken sokkal nagyobb a forgalom, sokkal nagyobb a piac jelentősége a világ tőkepiacai közt, mint bármely más tőzsdének.

Ezek alapján egyértelmű, hogy a FED monetáris politikája a döntő. Így ha valóban megindul a kamatemelési ciklus Amerikában, akkor nehezen elképzelhető, hogy a piacok úgy emelkedhetnének tovább, ahogy ezt 2009 márciusa óta tették.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG