6p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ismét cikkek szólnak a Sberbank-eladásról, ám a Napi.hu által írt vételár mosolyogtató. Az államnak amúgy is többe fáj a bankvásárlás, mert a hírek szerint erősödő dollárban fizeti majd a Budapest Bank vételárát. Az MKB-BB-fúziót az élet követeli, de egy újabb megvett bank beolvasztása már korántsem lenne ésszerű

Gigantikus mennyiségű pénzt szán a kormány további bankok megvételére. A Budapest Bankért kiadásra kerülő 200 milliárd forint után körülbelül ugyanennyiért vehetik át a Sberbankot – írja a Napi.hu. A honlap szerint végstádiumban vannak az orosz anyabankkal kezdett tárgyalások, s így még az is megeshet, hogy a bejelentésre a február 17-i Putyin-látogatás alatt sor kerülhet.

A Napi.hu lényegében azokat az érveket ismétli meg az oroszok kiszállásával kapcsolatban, amelykről korábban – még decemberben – a Privátbankár.hu már írt. Eszerint a 22 országban közel 20 000 fiókkal rendelkező, 120 millió ügyfelet kiszolgáló Sberbank „nem ilyen lovat akart”. Moszkvában és a régiós érdekeltségeket irányító bécsi központban nem nézik jó szemmel, hogy az egyébiránt sikeres pénzintézet renoméját a budapesti hírek tépázzák úgy, hogy azokra nem is igazán tudnak felkészülni. Bár a vásárláskor a Sberbank igyekezett magát bebiztosítani és épp a Magyarországon várható extra ráfordítások okán csökkent a Volksbank-hálózatért fizetett vételár az eredetileg kialkudott 585 millió euróról 505 millióra, ám Budapest ennél több gondot okozott. Akkor még senki sem számolt a banki elszámoltatás és a forintosítás költségeivel, ráadásul a Sberbank még jogelődje egyéb intézkedései, így a tranzakciós illeték jogellenes átterhelése okán is pert vesztett 2013-ban és így a felügyelet összesen 233 millió forint visszautalására és 21 millió forint bírság megfizetésére kötelezte.

A Sberbank számára az idei, a devizahiteles elszámolással terhelt év alaposan megakasztja azt a folyamatot, amely a veszteséges működés visszaszorítását célozta: a bank a 2011-es 31,9 milliárdos vesztesége 2012-re 18,4 milliárdra csökkent, hogy azután tavaly 7,7 milliárdos legyen csak a bank mínusza. Az idei gazdálkodási eredményekről év közben nem adott tájékoztatást az orosz bank.

Maga a Sberbank szeptember közepén egyszer cáfolta, hogy a magyar érdekeltség eladásával foglalkozna, ám ezt követően – hiába jelentek meg a bank értékesítésével kapcsolatos hírek egyre gyakrabban a sajtóban – már nem reagáltak. Alátámasztotta a magyar piac elhagyásának gondolatát, hogy a korábban erős lakossági jelenlétet tervező bank január közepén öt bankfiókot zárt be.

Kormányzati oldalról ugyanakkor a Sberbank neve hivatalosan még soha nem hangzott el nyilvánosan, azt ugyanakkor több kormánytag - legutóbb Lázár János kancelláriaminiszter - elmondta, hogy tárgyaltak a Raiffeisen és az Erste Bank vezetőivel. Ennek kapcsán tűnt kézzelfekvőnek a hvg.hu hét eleji híre arról, hogy a Raiffeisent, vagy legalább lakossági üzletágát az Erste venné át, amelyet Lázár János az említett cikkben „feldicsért”. Azóta már az Erste cáfolta, hogy a nagy vetélytárs magyar leányának megvételén gondolkodna, mint ahogy korábban Bécsből azzal kapcsolatban is hamar jött a pontosítás, hogy az államnak történő értékesítésről tárgyalna akár Raiffeisen, akár az Erste. A Raiffeisennél akkor "kapcsolatfelvételnek" nevezték ami történt, hangsúlyozva, tárgyalásokról vagy döntésekről még nincs szó, míg az Ersténél azt mondták, hogy folytatnak egyeztetéseket a magyar kormánnyal, miképpen a régió kormányainak többi tagjával is rendszeres a véleménycsere.

Többe fáj a Budapest Bank

A Napi.hu cikke egyéb, az állami bankvásárlással kapcsolatos érdekes információkat is közöl. Ezerint a Budapest Bank árát tavaly év végén dollárban határozták meg, de mivel az amerikai fizetőeszköz az elmúlt hetekben jelentősen erősödött a magyar devizával szemben is, az államnak forintban sokkal többet kell adnia a pénzintézetért. A HVG információi szerint a magyar állam 600-700 millió dollárt készül fizetni a Budapest Bankért. Elemzők 300-400 millió dollár közötti ársávot tartanak reálisnak. Az állam a Budapest Bank januárban bejegyzett "tükörbankját", a CDM Hitel- és Fejlesztési Bank Zrt.-t fogja megvásárolni, miután abba telepítik át a bank valamennyi eszközét és forrását. A tükörbank alapítását a GE amerikai adózási szempontjai indokolhatják, így elkerülheti, hogy egyszerre fizessen adót a magyar leányból húsz év után kiveendő nyereség után. (Ennek a rendszernek vet véget Obama elnök minap bejelentett terve, amely szerint a külföldi amerikai érdekeltségek a jövőben egyszeri kedvezményes kulcs mellett hazavihetik az adóoptimalizált pénzeket, ám azt követően 19 százalékos büntetőkamatot kell fizetniük az ilyen ügyletek után, ha kitudódnak.)

Mindent összegyúrnának?

A Napi.hu Hetényi Márknak, az MKB bank új vezérigazgató-helyettesének a portfolio.hu-nak adott interjújából azt szűri le, hogy az állam valamennyi megvásárolt és későbbiekben megveendő bank összegyúrásában gondolkodik. Eszerint akár a Sberbank is beolvadhatna az MKB-ba, miként azt a Budapest Bankkal kapcsolatban tervezik. A vezérigazgató-helyettes akkor úgy nyilatkozott, „hogy a kormányzati nyilatkozatokból egyértelműen kiderül, hogy az állam nem azért vesz meg bankokat, hogy külön-külön működtesse őket, hanem azért, mert egyértelműen összevonásban gondolkodik. Két-három bank összeolvasztásával már jelentősen racionalizálható az infrastruktúra.”

Ugyanakkor látni kell, hogy az MKB-BB frigyre a szükség vezeti az államot: míg az MKB jelenleg szanálás alatt van, olyan bankként, amelyre az elmúlt években a helyben járás, de még inkább a visszarendeződés volt jellemző – ne felejtsük el, Simák Pál távozása után a bank lényegében az állami adásvételre készült -, addig a BB kifejezetten jól menedzselt, aktív üzletpolitikát folytató, növekedési pályán álló, nyereséges bank, jó vállalatirányítási rendszerekkel. A jövendő fúzió célja tehát az lehet, hogy a rossz portfoliótól megszabadított MKB-t a BB-től átvett elgondolásokra támaszkodva reorganizálják. Ugyanakkor az állam célja aligha lehet egy hatalmas banki konglomerátum létrehozatala, mert egy-egy fúzió nem épp költségkímélő vállalkozás – főleg úgy nem, ha az ügylet több szereplője is problémás. Ráadásul közel sem biztos, hogy más megszerzett vagyonelem esetében az összevonás a reorganizáció legolcsóbb formája, arról nem is beszélve, hogy megeshet, hogy egy nagybankért fajlagosan kisebb lenne a remélt vételár, mint több reorganizált kisebb szereplőért. (Ha pedig azt tekintjük, hogy a cél a hazai tulajdonosi kör erősítése lenne, akkor pedig – már csak a fizetőképesség okán is – a kisebb, feljavított hitelintézetekre inkább lehet(ne) találni vevőt, mint egy bank-mammutra. Persze, sokak szerint erre is van megoldás: a nagybank részvényeinek többségét tőzsdén keresztül osztott tulajdonosi körnek (kisbefektetőknek) teríteni, így akár egy 20-30 százalékos csomaggal irányító többséget lehet(ne) elérni a kiszemelt hazai befektetői körnek a jövő újabb bankprivatizációjakor.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG