4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az elemzők szerint akár évi 20 milliárdos veszteséget is elkönyvelhet az OTP Bank a forintosítási jogszabályban leírt kamatfelár-rögzítés miatt. A bank akvizíciós politikája ugyanakkor sikeres lehet.

A forintosított devizahitelek kamatfelárának rögzítése elemzői becslések szerint 100 milliárd forintos bevételkiesést okozhat a bankoknak éves szinten. Hasonló összegről beszélt a múlt héten a Lízingszövetség konferenciáján Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója megemlítve, hogy ilyen mérvű - évi 3 százalékos ROE-csökkenést – a kamatmarzsokba beszorított bankok önmagukban költségcsökkenéssel nem tudják majd kigazdálkodni, ezért a piac koncentrációja várható.

Mennyit bukik az OTP?

Bár a piacon mindenki ennek a folyamatnak a nyertes oldalára várja az OTP Bankot, ám a forintosítás utáni kamatrögzítés az elemzők szerint a korábbi piaci várakozásnál több, akár 10-20 milliárd forint bevételkiesést okozhat az OTP-nek – írja a Napi Gazdaság. Réczey Zoltán, a Buda-Cash elemzője szerint két tényezőből tevődik össze ez a tétel, egyfelől a tőketartozások mértéke csökkenni fog, vagyis eleve kevesebb bevétellel számolhatnak a bankok, illetve ezen az állományon a piaci forintkamatokhoz képest alacsonyabb lesz a kamatfelár. A szakember úgy számol, hogy mindez az OTP-nek 10-15 milliárd forint éves kamatbevétel-kiesést okoz, a marzsok tekintetében pedig 1-2 százalékponttal rombolhatja a törlesztés első időszakában az átlagos kamatmarzsokat az, hogy a piaci kamatoknál kedvezőbb marad a forintosított devizahitelek felára. Ráadásul a fair bankokról szóló törvény értelmében az első kamatperiódus után sem lesz könnyű a piaci szinthez igazítani a felárat. Az egyoldalú kamatmódosítás új szabályozása önmagában - a forintosítástól függetlenül is - legalább 10 milliárd forint bevételkiesést okoz az OTP-nek jövőre - véli Gyurcsik Attila, a Concorde szakembere. Szerinte az eredeti kamatfeláron elszenvedett veszteséget nehéz megbecsülni, hiszen a bankok versenyezni fognak a jó ügyfelekért, ez pedig még tovább nyomhatja a felárat és csökkenti a banki jövedelmezőséget.

(Nagy Márton szerint a rosszabb, a folyósításkor legmagasabb szintre árazott ügyfelekért is folyhat verseny – ezt alátámasztja, hogy a lakáshiteleknél 5,5, a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél pedig 7 százalékban maximált felár alatt meg lehet maradni, ráadásul az indulás magas kockázata meglehet, épp ezen adósi kör bizonyos tagjainál mérséklődött. Ha mindehhez azt tesszük hozzá, hogy az OTP a piacon korábban a magasabb marzsot alkalmazó hitelintézetek közé tartozott, meglehet, saját felárait kell majd lejjebb vinnie, hogy ügyfeleit megtartsa.)

A Napi Gazdaság által megkérdezett elemzők közül egyedül Miró József, az Erste elemzője nem aggódik: ő az OTP esetében „mindössze" 10 milliárd forintos bevételhatással számol, aminek szerinte nincs nagy jelentősége a bank jövedelmezőségére.

Szlovénia: féláron is lehet bankot venni?

A kedvezőtlen hírek mellett kedvező is van az OTP háza tájáról. Eszerint a korábban rebesgetett 300 millió helyett csak 150 millió eurót ajánlott az OTP Bank a szlovén Nova KBM (NKBM) privatizációs tenderén - értesült a szlovén Dnevnik című lap. A Napi Gazdaság forrása szerint helytálló lehet az információ, mivel a szlovén újság általában a jól értesült források közé tartozik. Az eladásról szóló bejelentés pedig a jövő hónapban kerülhet nyilvánosságra.

A Dnevnik szerint a szlovén állam – amely a közvélemény rosszallása ellenére eltökélt az Európai Bizottság felé vállalt privatizációs folyamat végigvitelében - szeretne magasabb árat kapni, hiszen az új ajánlat már csak a bank könyv szerinti értékének harmada – márpedig az állam 2013-ban több mint 800 millió eurót tolt be az NKBM-be. A lap szerint még mindig az OTP tűnik befutónak, úgy tudják, hogy csak egy igazán komoly ellenfele van a magyar banknak, az pedig az Apollo nevű amerikai befektetési cég.

Az NKBM megvásárlásával egyébként az OTP nem csak a szlovén piacra léphetne be, hiszen a szlovén bankcsoportnak több érdekeltsége is van. Így például a kicsi piaci részesedéssel bíró szerb piacon is erősödhet az OTP, hiszen a szlovénok birtokolják a szintén kicsi – az OTP Szerbia mérlegfőösszegének felét sem kitevő - belgrádi KBM Bankát.

A szlovéniai bankvásárlás mellett Lengyelországban is megjelenhet az OTP – itt a korábbi, a Privátbankár.hu által is közölt hírek szerint a General Electric leánybankja lehet az egyik célpont, ám a magyar bank az egyik legkisebb lengyel pénzintézetet, az FM Bank PBP-t is vizsgálja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG