1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több egyedi tétel befolyásolja az OTP eredményét, ha azonban ezeket "lehámozzuk", vállalható számokat találunk, amire a vezérigazgató-helyettes szavai szerint büszkének is lehet lenni - ez azonban leginkább a külföldi leányoknak köszönhető. A végtörlesztéssel jó ügyfelek tűntek el az állományból, és az árfolyamrögzítés is okoz 2012-ben kamateredmény-csökkenést. Kétszámjegyű növekedést terveznek a hazai vállalati hitelezésben.

Egyedi tételek tömkelege - vállalható eredmény

Bencsik László vezérigazgató-helyettes

A 2010. évitől némileg elmaradó korrigált adózott eredményről, mérséklődő ütemű portfólióromlásról számolt be az OTP. 3 százalék alá csökkent a kockázati költség ráta, miközben a késedelmes hitelek céltartalék-fedezettsége 74,4 százalékról 76,7 százalékra javult. A bank tőkehelyzete eközben továbbra is kiváló - ismertette az eredményeket és a 2012. évi várakozásokat sajtótájékoztatóján Bencsik László, az OTP vezérigazgató-helyettese.

A csoport 2008 és 2010 után 2011-ben is számolt el goodwill-értékvesztést, ezúttal a horvát és a szerb bankoknál - ez azonban pénzáramlással nem jár, a cash-flow-t nem befolyásolja. A bankadó 29 milliárd forinttal csökkentette az eredményt, a végtörlesztésre 31,6 milliárdot becsült az OTP, ennél valamivel magasabb, 33 milliárd forint fölötti volt a tényadat - a különbözet a következő év eredményét rontja majd. A végtörlesztéshez szükséges devizát jellemzően az MNB-nél vásárolta az OTP, az ügyleteken 3,2 milliárd forintos eredményt értek el. 16,1 milliárd forint (a végtörlesztési veszteség 30 százaléka) járt vissza a bankadóból.

A befizetett társasági adó megközelítette a 60 milliárd forintot; ez a tavalyi hasonló eredmény után még csak 32,2 milliárd forint volt. Az így korrigált adózás előtti eredmény 14 százalékkal haladja meg a 2010-est. További egyedi tételeket (tőkeelemek visszavásárlását, horvát államkötvények árfolyamnyereségét, sajátrészvény-ügyletek átértékelését) figyelembe véve az adózás előtti eredmény 21 százalékkal meghaladja az egy évvel korábbit.

A korrigált eredmény vállalható, büszkék lehetünk rá - fogalmazott Bencsik László. Konszolidált szinten stabil bevételi- és kamatmarzs, lassú porfólióromlás, csökkenő kockázati költségek, enyhén csökkenő árfolyamszűrt hitelállomány és növekvő betétállomány jellemzi a csoportot.

A Basel 2 alapján számolt Core Tier 1 ráta valamelyest csökkent (12,5-ről 12 százalékra), azonban még így is kiemelkedően magas. Ennek hátterében az év végi forintgyengülés és a végtörlesztés hatásai állnak. A Basel 3 alapján számolt Common Equity Tier1 ráta 12,3 százalék volt 2011-ben.

Az OTP csoport stabil likviditási helyzetben van, a csoport operatív likviditása közel 4,5 milliárd euró 2016-ig 1,587 milliárd eurós deviza lejárattal számol az OTP Core üzletág, enélkül is 2,9 milliárd euró az operatív likviditás összege.

A végtörlesztést még idén is megérzi az OTP

Az OTP Bank és az OTP Lakáslízing devizaállományának 19,9 százalékát végtörlesztették az ügyfelek, ez 217 milliárd forintnyi állományt érintett. A végtörlesztések 65 százalékát megtakarításokból, 35 százalékot kiváltó forinthitelből fedezték az ügyfelek. A végtörlesztések nem csak egyszeri hatást gyakoroltak az eredményre: az így törlesztett állomány kiesésével 2012-ben összességében (a folyósított kiváltó hitelek bevételeit is figyelembe véve) 7,6 milliárd forintos nettó kamateredmény-csökkenésre számít a bank.

A profitot külföldön kell keresni

A külföldi leányvállalatok egyre nagyobb részt képviselnek az eredményben: a korrigált eredmény 34, a teljes eredmény 51 százaléka érkezik az országhatárokon kívülről (2010-ben még 10 illetve 13 százalék volt a leányok hozzájárulása az eredményhez). Ez főleg a fogyasztási hitelek oroszországi felfutásának köszönhető; az orosz leánybank adózott eredménye megduplázódott tavaly, az áruhitelek piacán stabil 2. helyezett a bank 21 százalékos részesedéssel.

2008 vége óta nem volt ilyen lassú a problémás hitelek képződése; 2011. negyedik negyedévében a bolgár és a magyar portfólió romlása volt a legerősebb, amit mindkét esetben jelzálog- és nagyvállalati hitelek okoztak. Magyarországon a porblémás hitelek aránya minden bizonnyal megugrik: a végtörlesztésnél a "jó" ügyfelek és a rendben törlesztett hitelek kerültek ki a kalapból, így értelemszerűen növekszik a rosszul teljesítő hitelek aránya.

2012-re lassuló gazdasági növekedést prognosztizál az OTP Magyarországnak és a régiónak, az elemzők várakozása szerint a reál GDP-növekedés a tavalyi 0,7 után idén mindössze 0,1 százalék lehet. Az export növekedése az OTP várakozásai szerint 9,5 százalékról 7,1 százalékra lassul, a háztartások fogyasztási kiadásai pedig a tavalyi 0,2 százalékos csökkenés után tovább zsugorodik 1,5 százalékkal. A GDP-arányos költségvetési hiány 3 százalék körül alakulhat, a folyó fizetési mérleg egyenlege várhatóan tovább javul - mondta a vezérigazgató-helyettes.

Ebben a környezetben 2012-ben a konszolidált hitelállomány növekedésére számít az OTP, elsősorban az orosz és ukrán fogyasztási hitelekre alapozva. Magyarországon a vállalatok számára nyújtott hitelek arányában kétszámjegyű növekedést tervez az OTP, különös tekintettel az agrárszektor finanszírozására.

A betétállomány dinamikus növekedését elsősorban a külföldi leányvállalatoknál várja a bank. A bevételek növekedését is külföldön várják, a magyarországi tevékenységnél további csökkenésre számítanak.

Kérdések és válaszok

Az OTP folyamatosan keresi az akvizíciós lehetőségeket, nehéz azonban jó áron eladó bankot találni a piacon - válaszolt Bencsik László az esetleges terjeszkedési szándékot firtató újságírói kérdésre.

A Nitrogénművek keresetét olyannyira megalapozatlannak találták, hogy tartalékot sem képeztek a 25 milliárdos összegre, így most a per végeztével nincs is mit feloldaniuk.

Az OTP szerint az árfolyamrögzítés kedvező konstrukció az ügyfelek számára, úgy számolnak, hogy a túlnyomó többség - akár a 130 ezer deviza-jelzáloghiteles ügyfél több mint 90 százaléka - igénybe is fogja venni - ez csökkentő hatással lesz az OTP kamateredményére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG