4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A blockchain technológiák gyakorlatilag megállíthatatlanul terjednek, hiszen a bankok és a biztosítók számára is biztonságos megoldást kínálnak. A Roland Berger tanulmánya szerint 2025-re már a világ GDP-jének 10 százalékát tárolják majd blockchainben, ehhez azonban előtte meg kell teremteni a szükséges feltételeket, hogy ezt széles körben is lehessen alkalmazni.
Forrás: Wikipedia

A blockchain technológia gyakorlatilag kéz a kézben jelent meg a Bitcoinnal, ez ugyanis egy zárt láncú, rendkívül biztonságos pénzforgalmi lehetőséget teremt. A digitális átalakulás így nem kerülheti el a pénzügyi szektort sem, így amellett, hogy jó eséllyel a jövőben is egyre több helyen lesz lehetőségünk majd digitális valutával fizetni, egyben új üzleti modelleket is szólít a piacra, ezt közölte a Roland Berger a Privátbankár.hu-val. A Világgazdasági Fórum becslése szerint egyébként 2025-re a teljes globális össztermék tíz százalékát tárolják majd blockchainben.

A blockchain lehetővé teszi majd, hogy kereskedelmi megállapodások és üzleti szerződések megkötése közvetítők és ügynökök nélkül jöjjön létre. Ez teljesen új működési modellek létrehozására készteti majd a pénzügyi szolgáltatókat, véli Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi ügyvezetője.

Szuperbiztos helyen lesz a pénzünk?

A blockchain technológia tranzakciók lebonyolítását és nyomon követését teszi lehetővé egy decentralizált, elosztott elszámolórendszeren keresztül. A rendszer a résztvevők összes addigi ellenőrzött tranzakcióját és azok minden részletét tárolja olyan módon, hogy azokat visszamenőleg nem lehet módosítani. Ez egy újfajta, magas szintű bizalmat biztosító rendszer, amely a közvetítő (pl. bank) helyett a tömegek együttműködésére épül.

Ráadásul ezeket az adatokat nem egy központban, kontrollált szervezetek őrzik, hanem hálózati egységekben (blokkokban) tárolják. Ezáltal viszont az összes műveletet rögzítik, így könnyen kiszűrhetőek a hagyományos csalások, és könnyebben le is nyomozhatók. Persze az optimizmus nem volt mindig adott, a blockchain-t kezdetben a pénzügyi szektor számára jelentős fenyegetettségként ítélték meg, azonban mára az iparág szereplői is inkább lehetőségként tekintenek rá, sőt, egyre több bank tervez valami ehhez hasonló technológiát bevezetni.

Sok területet érint

A Roland Berger négy fő területet azonosított, ahol a blockchain teljesen átalakíthatja a már megszokott működést. Így például az átutalási szolgáltatások, különösen a P2P (peer-to-peer, közvetlen, felhasználók közötti) üzleti modelleket, hiszen a közvetítők kikerülésével sokkal olcsóbbak és gyorsabbak lesznek a tranzakciók. A kereskedelmi pénzügyekben és az értékpapír szolgáltatásokban biztonságot növel, hiszen lenyomozható lesz a másik fél. Ma ezt a megismerést és a bizalmat a közvetítő felek biztosítják, rendkívül bonyolult dokumentációval, ami szintén extra költségekkel jár.

A negyedik terület pedig a biztosítás, amely azért különösen érdekes, mert a blockchain hatékonyabb megoldást kínál az iparág legfontosabb sikertényezőjét jelentő "kölcsönös bizalom" intézményére. A blockchainben rögzített felhasználói információ a hatékonyabb kockázati profil meghatározását segítheti elő. Itt azonban hosszú távon még nagy kihívást jelenthet, hogy a biztosítottak önmaguk tartsák fent azt a bizalmi rendszert, amit eddig egy biztosító tartott fenn központilag. Ez talán azzal a helyzettel hasonlítható össze, amikor történelmi korokban emberek egymás szemébe nézve kölcsönös támogatásukról biztosították egymást.

Tényleg a távoli jövő zenéje?

Ugyan még mindig vannak akadályok, hiányosságok, amelyek áthidalása elengedhetetlen a széleskörű elfogadottsághoz, ezeket azonban akár 3-5 éven belül el lehet hárítani. A Roland Berger szakértői szerint ezek közé tartozik egy országok, iparágak és cégek által együttesen elfogadott egységes szabványrendszer, továbbá a jogi keretrendszer és a biztonsági háttér kialakítása jelenleg még mindig gyerekcipőben jár. Schannen megfogalmazása szerint a felek már most is közösen dolgoznak a problémán, azt azonban látni kell, hogy jelenleg a blockchain a pénzügyi szektorban még mindig kísérleti fázisban van, de a piacképes megoldások már a láthatáron vannak.

Mi a helyzet Magyarországon? Nálunk is vannak már törekvések arra, hogy digitalizálják a kereskedést, cikkeinket a témában itt olvashatod a Privátbankár.hu-n. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG