4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az IMF értékelése szerint rendben van az MNB rossz bankja, ám szakértőik szerint a jelenleginél jobban el kellene határolni a MARK Zrt.-t a jegybanktól

Szakmai befektetők bevonását és az irányítási autonómia megerősítését javasolja a Nemzetközi Valutaalap (IMF) a Magyar Nemzeti Banknak (MNB) a bankrendszert terhelő nem teljesítő hitelek felszámolására létrehozott Magyar Reorganizációs és Eszközkezelő (MARK) Zrt. kapcsán, hogy a „ vagyonkezelő alap” hatékonyabban tudja teljesíteni céljait – idézi a Napi Gazdaság az IMF MNB-nek küldött javaslatait.

Az IMF szakemberei megállapították: a 2014 végén, a hitelállomány 27 százalékát kitevő nem teljesítő jelzáloghitelek felszámolásával, a bankok hitelezési kapacitásának helyreállításával megbízott MARK Zrt. szilárd gazdálkodási alapokon áll, a pénzintézetek részvétele a rendszerben önkéntes, az értékbecslés piaci alapokon történik. A MARK üzleti stratégiája az IMF szakemberei szerint világosan megfogalmazott mandátumának megfelelően - szilárd finanszírozási struktúrára és piaci árakra támaszkodó értékbecslési metodológiára építve - portfóliója likviditását is javító, ambiciózus 15 százalékos tőkemegtérülési (ROE) célt tűzött ki maga elé.

Az alap irányítási struktúrájának azonban a vezetők döntési autonómiájának fokozásával jobban korlátoznia kellene az MNB befolyását - áll az IMF jelentésében. Javaslatuk szerint külföldi befektető bevonása jelentősen javítaná a szervezet irányítási rendszerét és megerősítené hitelességét, piaci megbecsülését is. Egy ilyen megoldás amellett, hogy a Markot és az MNB-t is egyaránt mentesítené a politikai és lobbiérdekek befolyása alól, illetve minimalizálná a költségvetés pénzügyi kockázatait, magát a szervezetet is támogatná üzleti céljai megvalósításában – emelte ki a Magyar Nemzet a Valutaalap jelentéséből.

Az IMF lényegében azt kifogásolja, hogy a követeléskezelő a jegybank százszázalékos tulajdonában van, és hiába kommunikálja az MNB, hogy piaci alapon fog működni, ha a finanszírozáshoz szükséges 300 milliárd forintos hitelt a jegybank nyújtja. A Magyar Nemzet szerint a nemzetközi szervezetek arra kíváncsiak, hogy a jegybank tulajdonában lévő cég hogyan fog piaci alapon működni jegybanki finanszírozás mellett. Az uniós országok rosszbankjainál állami vagy piaci finanszírozásra egyaránt van példa, a hazai szabályozás azonban "hungarikumnak" számít, mivel jegybank Európában még nem alapított eszközkezelőt. Az MNB ugyan független intézmény, de veszteséges működés esetén a számlát a magyar költségvetés, vagyis az állam állja. A jegybank ugyanakkor piaci alapon képzeli el az eszközkezelő működtetését, ami felvethetné például a tiltott állami támogatás lehetőségét.

Felügyeleti adatokkal játszhatnak?

A nemzetközi szervezetek figyelmét az is felkeltette, hogy az MNB nemrég két alkalommal is érzékeny adatokat kért be a hazai pénzintézetektől – emlékeztet a Magyar Nemzet. A jegybank arra volt kíváncsi, hogy milyen nem vagy késedelmesen teljesítő ingatlanhitel-állományuk van a kereskedelmi bankoknak. A második adatbekérésre azért volt szükség, mert egyes pénzintézetek összesített számokat küldtek meg a jegybanknak, amely viszont ügyletekre lebontott adatokra számított. Bár a pénzintézetek az ügyfelek személyes adatainak kitakarásával eleget tudnak tenni az MNB kérésének, az egyes projektek és ingatlanhitel-ügyletek már azonosíthatóvá válnak. Miután a MARK Zrt. sikerességének kulcsa a nem teljesítő vagy problémás ingatlanfedezetű portfóliók jó árazása, ezért szakértők szerint ezek az adatok – amennyiben az MNB-ből átkerülnének a MARK-hoz – érthetően komoly előnyt biztosítanának a társaságnak a bankokkal kapcsolatos vitákban, hiszen azoknak éaz az érdeke, hogy a lehető legkisebb veszteség elkönyvelése mellett szabaduljanak meg a rossz hiteleiktől.

Mint arról korábban már mi is beszámoltunk, a jegybank elismerte az adatkérést, azonban az összeférhetetlenségtől nem tart, mert "az MNB minden esetben a törvényben előírt titoktartási kötelezettségének eleget téve jár el", vagyis nem adja tovább az információkat – még saját vállalatának sem.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG