4p
Mind több jel mutat abba az irányba, hogy nem lesz MKB-Budapest Bank fúzió, azaz az állam a két frissen tulajdonába került pénzintézetet külön-külön (ráadásul eltérő hatalmi centrumokból) irányítja a tervbe vett újra privatizálásig, amelynek időpontja ugyanakkor sokkal korábbi lehet, mint korábban jelezték.
Az MKB egy évtizeden át támogatta a veszprémi kézilabdacsapatot - mostantól csak az utánpótlás szponzora lesz, és a klub nevéből is kikerül a bank. MTI Fotó: Kovács Anikó

Aligha válik valóra a korábban hivatalosan ugyan ki nem mondott, ám kb. kész tényként elfogadott MKB-Budapest Bank fúzió – erre lehet következtetni az elmúlt napok híreiből.

A legkomolyabb érv az összeolvadás ellen az, hogy Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a közelmúltban állami tulajdonba került bankok eladását a korábbi három év helyett akár már egy éven belül is elképzelhetőnek tartotta a Figyelőnek adott interjúban. (Azt, hogy ebben az esetben mi értelme van az Erste-részesedés megvásárlásának, ahol szintén Varga szerint egyelőre az adatszobában vizsgálódnak, nem igazán értjük – főleg, mert ott a vevő szinte bizonyosan csak az eladó, az Erste lehetne...)

Mindenesetre a miniszter is érzi, hogy ilyen gyorsasággal nem lehet lefuttatni a fúziót, ezért olyan megoldásról beszél, ahol a későbbi – reményei szerint hazai – tulajdonosoknak opciós joguk lenne arra, hogy a másik bankban is tulajdonrészt vásárolhassanak, hiszen ekkor az értékesítés előtt az összeolvadásra nem lenne szükség. Más kérdés, hogy valóban akad-e olyan hazai befektető, akinek megérné legalább az állam által kifizetett vételár lepengetése (ellenkező esetben aligha kap majd dicséretet a kabinet a közpénzek elpuffogtatásáért), majd a korántsem olcsó fúziós folyamat végigvitele – ez nem látszik járható útnak.

Balog Ádám

Ki irányít?

A másik fúzió ellen szóló érv a döntési kompetenciák elosztásában. Jelenleg ugyanis a két pénzintézet két külön szervezet irányítása alatt áll. Az MKB jelenleg az MNB-hez tartozik hiszen jelenleg a 2014. évi XXXVI. törvény alapján szanálják a pénzintézetet. Ugyanakkor a kapocs a meg nem cáfolt hírek szerint a szanálási folyamat lezárulta után sem szakad meg, hiszen Balog Ádám, a jegybank alelnöke, Matolcsy György MNB elnök egyik legbizalmasabb munkatársa veszi majd át a bank irányítását. (Azzal kapcsolatban, hogy Balog Ádám miért vállalja a 2019-ig biztos jegybanki megbízatás helyett a privatizációra váró bank vezérigazgatói posztját, sokan úgy vélik, nem biztos, hogy ő jelentkezett a feladatra...)

A másik pénzintézet, a Budapest Bank után a vételárat a Magyar Fejlesztési Bank csoport tagja, a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. fizeti ki, a bank a Miniszterelnökség, a Németh Lászlóné vezette Nemzeti pénzügyi szolgáltatásokért és postaügyért felelős államtitkárság irányítása alá került. Az már korábban eldőlt, hogy az új tulajdonos bízik a bankot eddig irányító menedzsmentben, így – egyelőre – csak olyan személyi változásokról hallani a BB kapcsán, amelyek egy-egy vezető saját döntésén alapulnak.

Németh Lászlóné

Elmaradó tőkepótlás

Habár tartja magát az a nézet, hogy az MKB szanálása annak bizonyítéka, hogy az állam (és a vételhez szakmai segítséget adó MNB) elszámította magát a német BLB-nek fizetett vételár tekintetében, a képet jórészt árnyalja, hogy az elmúlt években folyamatosan tőkepótlásra szoruló banknál az MNB tavalyi színrelépése óta nem kellett tőkét emelni – noha a szanáláskor bejelentett egy éves időtartam több, mint fele eltelt. Az időközben bejelentett költségcsökkentő intézkedések – pl. a biztosítók eladása, a vezetői szintek csökkentése, a cégautók megvonása, stb. - inkább hangzatosak voltak, semmint strukturális átalakítások. A másik lépés, a kereskedelmi ingatlanportfólió kiszervezése már kész forgatókönyv volt az MKB-ban, csak le kellett porolni az MKB rossz bank koncepcióját. Ha viszont az MKB nagyjából-egészében jól van, akkor enyhülnek a fúziós kényszerek is..

Bármi lehet

Persze, sokkal tisztább is lehetne a kép, ha valaki egyértelmű képet festene arról, mi is vár az állami tulajdonba került pénzintézetekre, de – és ez is egy érv a fúzió ellen – mindeddig nem született hivatalos – értsd pontosan kommunikált – álláspont a kérdésben. Ami mindig elhangzik, az az a vélemény, hogy fontos, hogy a bankrendszer mind nagyobb része magyar tulajdonban legyen. (A korábbi tervet, hogy ez állami tulajdon legyen, az elmúlt évek eseményei – pl. a szlovén történetek – persze már itt is felülírták.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Az OTP Bank húsvéti ajándékot kapott
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 16:35
Változatlan stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody's.
Pénzügyi szektor Már biztos, az MBH Bank a Fundamenta többségi tulajdonosa
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 14:48
A szükséges engedélyek megszerzése után lezárult a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. 76,35 százalékos  tulajdonrészének megvásárlására vonatkozó részvényadásvételi folyamat, amelynek értelmében az MBH Bank vált a társaság többségi tulajdonosává.
Pénzügyi szektor Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás
Privátbankár.hu | 2024. március 26. 11:49
Megérkezett a számlákra a Babakötvény után járó éves állami támogatás: 190 ezer gyermek 1,8 milliárd forint támogatást kapott - jelentette be keddi Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.
Pénzügyi szektor Hol tart a készpénz és a bankkártyák magyarországi versengése?
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 08:58
Minden harmadik bankkártyás ügyfél mobillal fizet, a kártyás vásárlások értéke pedig már a duplája a készpénzfelvételekének. A hazai kibocsátású bankkártyák száma meghaladta a tízmilliót, miközben egyre kisebb a hitelkártyák aránya.
Pénzügyi szektor Megrohamozták az ATM-eket, be kellett fagyasztani a számlákat egy hiba miatt Etiópiában
Privátbankár.hu | 2024. március 19. 07:15
Rengeteg pénzt utaltak át máshova a rendszerhibát kihasználó ügyfelek. 
Pénzügyi szektor MNB-bírságot kapott a nyakába az MFB
Privátbankár.hu | 2024. március 11. 19:41
Szabálytalanságokat találtak.
Pénzügyi szektor Segíti a zöld ingatlanfinanszírozást az MBH Jelzálogbank 
Privátbankár.hu | 2024. március 11. 14:37
Csaknem hatmilliárd forinttal.
Pénzügyi szektor Feladták a leckét Matolcsy Györgyéknek Frankfurtban
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 16:14
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően ismét változatlanul hagyta a három irányadó eurókamat szintjét.
Pénzügyi szektor Milliós bírságot osztott ki az MNB egy befektetési szolgáltatóra
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 11:12
Az MNB 10 millió forint bírságot szabott ki az Equilor befektetési szolgáltatóra, mivel folyamatos felügyelése során megállapította: a társaság nem teljesítette maradéktalanul a korábbi vizsgálatában előírtakat.
Pénzügyi szektor Zöldebb alapokat kínál az MBH
Privátbankár.hu | 2024. március 5. 13:01
Megújult az MBH-s választék. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG