5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ma 70 éve került bevezetésre a máig is használatos fizetőeszköz, a világ talán azóta is legnagyobb és legértelmetlenebb inflációját követően. Azóta persze ez a pénz is elértéktelenedett, bár most végül bekövetkezett az árstabilitás. Vajon mi lesz a pénznem jövője, megéri-e a 100. évfordulót, és ha igen, hány számjegyű lesz a legnagyobb bankjegy?
2 háború, 2 pénzcsere

A 2 világháború teljesen tönkretette a magyar gazdaságot, mindkettő után a gazdaság visszaesése és áruhiány, sőt nélkülözés következett. A gazdaságpolitikának mindkétszer idő kellett, amíg kezdeni tud valamit a helyzettel, ezért mindkét esetben úgy döntöttek, hogy korlátlan pénznyomtatással elinflálják a pénz, ezáltal leszorítva a fogyasztást a gazdaság által elbírható szintre, egyben eltörölve úgy az adósságokat, mint a megtakarításokat.

Az első esetben a még közös osztrák-magyar valuta, a korona jutott erre a sorsra, amit fölváltott a pengő. Ez egész 1945-ig nagyjából stabil is volt, akkor azonban a háborús károk és az ország kifosztása után a gazdaság újraindítása sokáig tartott, ezért úgy döntöttek, hogy a pengőt teljesen elinflálják azzal a céllal, hogy előre meghatározott időben egy új valutát vezetnek be, de úgy, hogy a régiből már semennyit ne kelljen átváltani, mivel nem ér semmit.

Kevéssel kezdték

Az időpontot az határozta meg, hogy mikor kapjuk vissza Amerikától a nyilasok és nácik által elhurcolt aranytartalékunkat, ez képezte ugyanis az új valuta fedezetét, egyúttal lehetővé tette, hogy a gazdaság megfelelő működésének elérése előtt az állam élelmiszert és bizonyos fogyasztási cikket importáljon, hogy az új valutával szemben legyen árukínálat. Nem sokat kellett a forintból forgalomba hozni: először összesen 300 milliót, ennyiből ki lehetett osztani az 1946. júliusi fizetéseket és megvenni az aranyat és dollárt vagy svájci frankot azoktól, akik ezt beváltották forintra.

A rendszer működött, a gazdaság magához tért, az infláció azonban még egy darabig nem szűnt meg, de kezelhető szintű volt. Az 50-es évektől következett egy hosszú, inflációmentes időszak, amit a 70-es évektől ismét, immár egyre gyorsuló infláció váltott fel. A rendszerváltás után ez időnként 30 százalékra is felszaladt (1991-ben, majd 1995-ben a Bokros-csomag hatására). Mostanára ez teljesen megszűnt, a jegybank elégedetlen is, úgy gondolja, hogy 3 százaléknyi infláció kell az egészséges gazdaságnak (Amerika és az eurózóna 2-vel is beéri).

Bankjegycímlet, arany, valuták

Nézzük, 70 év alatt mennyit vesztett a forint értékéből. Az egyik összehasonlítási alap az lehet, ha megnézzük, akkor és most mekkora címletek voltak illetve vannak forgalomban. Akkor a legkisebb a 2 filléres volt, míg most az 5 forintos, ez 250-szeres eltérés. A legnagyobb bankjegy kevéssel a bevezetés után a 100-as volt, most a 20 ezres, ez 200-szoros érték. Ennek alapján 200-250-ed részére esett a forint vásárlóértéke. Megnézhetjük az aranyárat, is bár annak önmagában is változott az ára, de mégiscsak ad valami támpontot. Akkor 13 300 forint volt egy kilogramm, most 12 000 egy gramm, tehát 900-szoros a drágulás.

Figyelembe vehetünk valutaárfolyamot is, de ez is torz képet ad, mivel más valuták is inflálódtak azóta. Ráadásul akkor a háborús pusztítás miatt alig volt működőképes valuta: lényegében csak a dollár és a svájci frank jött szóba, ezen kívül az MNB még angol fontra, dán-, és svéd koronára jegyzett árfolyamot. Egy dollár akkor 11,74 forint volt, a mai 285 ehhez képest nem is tűnik soknak, de figyelembe kell venni, hogy a dollár igen sokat inflálódott a két olajválság során. A svájci frank már érdekesebb: akkor 2,70 volt, most ennek a bő százszorosa.

Árszínvonal

Végül a legjobb összehasonlítási alap: az árak. Ezeknek is csak egy része hasonlítható össze, hisz a mai áruk és szolgáltatások jelentős része akkor még nem is létezett, emellett akkor sok terméknek hatósági ára volt, ma pedig ahány üzlet, annyi ár. Közelítőleg azért össze tudunk hasonlítani néhány dolgot. A kenyér kilója 1 forint volt, az ehhez leginkább hasonlítható mostani fehér kenyér közel 300. A tej literje is 1 forint volt, ez ma nagy sávban szóródik, de az átlag 200-220 forint körül van. Benzinből gyenge oktánszámút árultak, annak literje 1,60 volt, ez most a 200-szorosa, ha eltekintünk a minőségbeli eltéréstől.

Egy gyenge minőségű hazai cigaretta 2 forint volt, ma már 1000 forint alatt nem nagyon kapni, igaz, ezt a jövedéki adó és az a cél okozza, hogy egyrészt a dohányzás visszaszoruljon, másrészt az államnak nagy bevétele legyen belőle, így az összehasonlítás torzít. A BKV heti villamosbérlete 7 forint volt, ez ma 5000 forint, vagyis 700-szoros drágulás. Egy átszállójegy 90 fillér volt, ez ma 350 forint, vagyis 400-szoros drágulás. Ha mindezek alapján összességében akarjuk a pénzromlást meghatározni, azt mondhatjuk, hogy az 70 év alatt nagyjából 300 szoros volt, vagyis 300-ad részére esett a pénz értéke.

A jövő

Ha nem terveznénk az euró bevezetését, egy idő után indokolt is lenne ebből az elinflált pénzből két nullát levágni, hogy előálljon egy, az eredetihez hasonló, értelmes számokkal működő pénznem. Mellesleg ma a legfőbb a pénznemek, mint a dollár, az euró és a font is ilyenek: a legtöbb bankjegy és érme egy-, vagy kétszámjegyű összeget mutat, emellett vannak 100-as, 200-as címletek (az euróból most vonják ki az 500-ast).

Persze a legjobb megoldás az euró bevezetése lenne, hisz ez bevált a hozzánk hasonló országok közül a szlovéneknek, szlovákoknak, észteknek, letteknek, litvánoknak egyaránt. Ez esetben nem lenne 100. szülinapja a forintnak, sőt optimális esetben a mostani lenne az utolsó kerek évforduló.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG