5p
Részvényenként növekvő, 146 forintos osztalékkal számolhatnak az OTP tulajdonosok a konzervatív túltartalékolást hozó év után - hacsak nem akvizícióra kell költeni a pénzt. Szerbiába, Horvátországba, Ázsiába kacsintgatnak, a Takarékbankot nem nagyon tudnák megvásárolni, Ukrajnában csak extrém forgatókönyvek esetén lehet komoly baj.

Itt vannak a számok

Az óvatosság és a korrekciós tételek miatt az OTP az elemzői konszenzustól 18,25, a tavalyi eredménytől 48 százalékkal elmaradó, 64,1 milliárdos profitot jelentett. Hajnali összeállításunk >>

Rég nem látott „vendégként” maga Csányi Sándor elnök-vezérigazgató tartotta a bank eredményéről szóló sajtótájékoztatót. A komoly céltartalékolás indokaként a szakember arról beszélt, hogy egyes országokban nem a tervek szerint alakulnak az eredmények, de például a legigéretesebb orosz piacon szavai szerint már tudják kezelni azt, hogy a fogyasztási hitel piacán immár a legnagyobb hazai pénzintézettel, a Sberbank-kal is versenyezniük kell.

Az adózott eredmény komoly csökkenése 82 milliárdos korrekciós tételnek köszönhető, ebből a bankadó 43, goodwill leírás 29 milliárd forintot tett ki. Ugyancsak korrekciós tényező volt a GVH bírság, amit a bank indokolatlannak tart.

A OTP likviditási tartaléka hatmilliárd euró, az idén nem várható nagyobb lejárat.

Magyarországon az OTP megítélése szerint az egyensúlyi mutatók stabilak, a növekedés kedvezően alakul, a beruházásoknál azonban látszanak problémák. E tekintetben fontos tétel lehet az NHP. A második fázis vártnál lassabb indulásátát Csányi Sándor azzal magyarázta, hogy a vállalkozások várnak az új uniós pályázatokra, amelyekhez kiegészítőleg vennék igénybe az olcsó forrást.

Hol a megtérülés?

A bankszektor kockázat arányos minimális nyereségét az elemzők a mindenkori jegybanki alapkamat + 5 százalékos szintben határozzák meg előszeretettel (a magyar bankok esetében általában ennél magasabb a szint) – mondta Csányi Sándor. A magyar bankszektor az elvárt minimális megtérülést 2008 óta nem tudja elérni, az elmúlt 6 évben 2139 milliárd forint hiányzik, miközben 2003 és 2007 között az elvárt minimális megtérülésnél mindössze 387 milliárd forinttal tudott a benchmark felett teljesíteni a banszektor. Ha ehhez a számhoz hozzávesszük, hogy a bankszektorra kivetett különadók összege 850 milliárd forint volt 2007 óta (ebből az első három évben 39 milliárd forintot fizetett a szektor), s jövőre évente további 320 milliárdos pluszadóra kell készülni, látható, hogy Magyarországon egyelőre nem megtérülő befektetés a bank. Ehhez képest a tulajdonosok a válság kezdete óta 995 milliárd forintos tőkeemelést hajtottak végre hazai bankjukban - mondott korábbi számításunkkal közel azonos adatot az OTP Bank elnök-vezérigazgatója..

„Túltartalékolt” orosz és szerb piac

A gyorsjelentés és a komoly céltartalékolás részleteiről szólva Bencsik László vezérigazgató-helyettes szerint az orosz leánybankban meglehet, túl konzervatív tartalékosi rendszerre tértek át – itt 11,5 milliárd forintos a többletkockázat-képzés. A módszertani váltásnak a kamateredményekre is volt hatása: a nem fizető hitelek esetében leírták az éven túl be nem folyó bevételeket 4,8 milliárd forint értékben. Hasonlóan konzervatív céltartalékolásra álltak át 9,4 milliárd forint értékben a szerb leánybanknál – itt leginkább a vállalati hitelek terén volt szükség a komolyabb óvatosságra. Ezek egyszeri tételek – hangsúlyozta Bencsik László, így a 25,7 milliárdos hatás az adózás előtti eredményre a következő negyedéveket már nem fogja rontani, ám az adózott eredményre most közel 20 milliárd forintos negatív hatás vetül

Második negyedéve tartó folyamattal a félév végén még 20,8 százalékon álló NPL ráta 19,8 százalékra csökkent, a kockázati költségek emelkedésének és a fenti adatnak köszönhetően a 90+-os állomány fedezeti szintje a 2010-es 74,4 százalékról 84,4 százalékra emelkedett.

A negyedéves 18 milliárdos portfolióromlás a legjobb adat a válság óta, ehhez jön még, hogy 78 milliárd forint értékben leírtak és eladtak követeléseket.

Ukrajna? Nincs para

Az ukrán bank goodwill-je jelenleg a könyvekben 28 milliárdos tételt jelent. Egyelőre a bank nem számol ennek teljes leírásával, hiszen – miként Csányi jelezte - extrém forgatókönyvek teljesülése esetén lehet komoly a baj, ebben azonban a nagyhatalmak közül senki nem érdekelt. Az már más kérdés, hogy ebben a helyzetben aligha lehet majd profitot termelni az országban – e tekintetben szerencse, hogy az OTP a 14. legynagyobb bank az országban.

146 forint az osztalék – vagy akvirálnak

A tavalyi osztalékszintet meghaladó, 146 forintos osztalékkal számol jelenleg az igazgatóság, de Csányi jelezte, hogy a tőkehelyzetet befolyásoló döntések születhetnek a közgyűlésig hátralévő időszakban, így még nem biztos, hogy a 40,6 milliárdos osztalékra „félretett” összeg ennyi marad. A potenciális befolyásoló tételeken belül a bank továbbra is vizsgál akvizíciókat, eredménye ennek még aligha születik meg a közgyűlésig, de befolyással lehet az osztalékra. Csányi szerint a most vizsgált akvizíciók önmagukban nem veszélyeztetik az osztalékfizetést.

A potenciális lehetőségekről szólva Szerbiában, Horvátországban szeretne a bank növekedni és kacérkodik a bank a világ leggyorsabban fejlődő ázsiai országokban való megjelenéssel – ehhez most kicsit közelebb vagyunk, mint korábban – mondta Csányi.

A hazai bankrendszer konszolidációja lassabban halad, mint számítottunk, ezért – bár továbbra sem mondunk le a növekedésről, egyelőre nincs mit mondani. Csányi szerint a potenciális eladó bankok esetében inkább a vállalati üzletágban erős bank jöhet szóba az OTP piaci súlyát tekintve, mint potenciális célpont. A Takarékbankot ennek nyomán aligha tudnánk megvásárolni – mondta az elnök-vezérigazgató, aki szerint bármilyen akviziciót a magyar piacon csak akkor kommentálna a bank, ha az ügyfelek nem piaci eszközökkel történő átterelése kapcsolódna hozzá.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG