5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az OTP első negyedéves adózott eredménye 5,9 milliárd forint volt, amely tartalmazza a bankadót, amely az első negyedévben jelentkezik az egész évre – mondta el Bencsik László vezérigazgató-helyettes sajtótájékoztatóján. A legtöbb országban az eredmény kiválónak tekinthető, ugyanakkor az orosz és ukrán leányok veszteségesek voltak, és várhatóan idén azok is maradnak.

Az OTP Bank bevételei és kockázati költségei egyaránt jobbak lettek az elemzők várakozásainál. De nagyon kettészakadt a mezőny, a kelet-közép-európai bankok, mint Romániában, Bulgáriában, Szerbiában nagyon jól teljesítettek, vagy legalábbis jelentős javulást mutattak. Ugyanakkor Ukrajnában 5,5 milliárd, Oroszországban 4,7 milliárd forint lett a veszteség, ami elsősorban a hitelportfólió jelentős romlásának köszönhető – mondta Bencsik.

Ilyen Ukrajnában a devizahitel-probléma

Elkezdett nőni a nem teljesítő hitelek aránya Ukrajnában, ami korábban nem volt jellemző – hangzott el. A hrivnya gyengülése nem volt jó hatással az eredményekre, ilyenkor ugyanis több tartalékot kell képezni az országban nyújtott devizahitelekre. Oroszországban tovább lassult a gazdaság növekedése, emiatt a fogyasztásihitel-piac zsugorodott és a korábbi hitelek minősége is romlott. Betétkivonás is tapasztalható volt e két országban. Április-májusban azonban Bencsik szerint a különböző káros folyamatok e két országban már megálltak, illetve megfordultak.

A gyenge rubel sem jó

Az OTP-csoport bevételei egy százalékkal csökkentek, ami teljes egészében az orosz leányvállalat bevételeire vezethető vissza. Annak egy részét pedig a rubel gyengülése okozta a forinthoz képest. „Éves szinten is kérdéses, hozzá tud-e járulni az orosz bank a csoportszintű profithoz” – hangzott el.

Moszkvai OTP-fiók (Wikimedia Commons)

A bank a Krím-félszigeten 8 fiókot véglegesen be is zárt, Donyeck és Luganszk megyékben, Kelet-Ukrajnában pedig két fiók ideiglenesen felfüggesztette a tevékenységét. Szembe kell nézni vele, hogy éves szinten is veszteséges lesz az ukrán bank, kisebb csoda kéne hozzá, hogy ne így legyen” – fűzték hozzá. Ukrajnában erős GDP-visszaesésre is számítanak, ami tovább ronthatja a hitelportfóliót. A hitelezési aktivitást is visszafogták az országban, „különösen óvatosak vagyunk, kinek is adunk hitelt” – tette hozzá Bencsik.

Itt hatott az árfolyamgát

A teljes bankcsoport tőkehelyzete Bencsik szerint tovább erősödött, alapvető tőkemutatója (CET1) a 2013-as 16,0 százalékról 16,4 százalékra javult. A hitel/betét arány is tovább csökkent, 88 százaléknál jár, ami azt jelenti, hogy több mint önfinanszírozó a csoport.

Az összes többi leányvállalatnál bevétel-növekedés volt, Romániában és Szerbiában, Montenegróban például húsz százalékhoz közeli mértékben. Magyarországon kissé csökkent a kamatmarzs, ezt azonban a vezérigazgató-helyettes az árfolyamgáttal magyarázta, amelynek költségeit ezen a soron számolják el a mérlegben.

Előre a magyar vállalatok felé

A jelzáloghitelek lemorzsolódása az egész bankcsoportban folytatódott, a fogyasztási hitelek viszont mindenütt nőttek. Ennek nem mond ellent, hogy Magyarországon 24 százalékkal nőttek az új jelzáloghitel-igénylések az első negyedévben, ami pozitív hír mind a gazdaság, mind a bankszektor szempontjából – mondták el. A magyar vállalatoknak nyújtott hitelekből a csoport részesedése folyamatosan nőtt az elmúlt években, ez kis mértékben az első negyedévben is tovább tartott (12,4-ről 12,5 százalékra).

Ezt gondolják a hazai devizahiteles-mentésről

Arra a kérdésre, hogy a devizahitel-probléma hazai megoldásának milyen hatása lehet a bank működésére, Bencsik nem tudott nyilatkozni, de azt elmondta, hogy milyet tartanának racionális megoldásnak. A még teljesítő hiteleknél az ügyfeleknek valóban jelentős, azonnali segítséget jelentene az ügyfeleknek az árfolyamgát kiterjesztése, és a bankoknak, költségvetésnek is elfogadható lenne. „A legkisebb költséggel a legnagyobb segítséget tudnánk adni” – mondta. Tulajdonképpen érthetetlen, miért csak az ügyfelek valamivel több mint fele lépett be eddig.

Ami a nem fizető adósokat illeti, akik esetleg már évek óta nem fizetnek, arra egyelőre a Nemzeti Eszközkezelő jelenti eddig a hatékony megoldást. Az OTP támogatná az Eszközkezelő működésének kiterjesztését. Az adósmentésre a vezérigazgató-helyettes szavai szerint nem tudnak jobban felkészülni addig, amíg a konkrétumok nem ismeretesek, „addig is próbálunk jobban dolgozni” – tette hozzá.

Évi 1-2 kilakoltatás

A kilakoltatási moratórium meghosszabbítása kapcsán elhangzott, hogy a kilakoltatással a bankok nagyon ritkán élnek, az elmúlt hat évben évi 1-2 eset volt mindössze. Nem egy optimális megoldás a bank szempontjából, mindenképpen együttműködésre törekszenek az ügyfelekkel. Egyébként a moratórium már évek óta érvényben van.

Jelentősebb probléma a nem fizető, fizetni nem tudó ügyfelek köre. Célszerű lenne a kormány és a bakszektor részéről egy közös, komplex megoldás kidolgozása – mondta Bencsik.

(Az éjszaka folyamán közzétett tőzsdei gyorsjelentésről itt tudósítottunk.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
Pénzügyi szektor Folytatódik a harc a bankok és a csalók között: figyelmeztetést küldött mindenkinek az MNB
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:24
Jelentősen csökkent az átutalásos kibercsalások száma és a károk összege a múlt év utolsó negyedévében, de a kártyás visszaéléseké tovább nőtt.
Pénzügyi szektor Élesedik a verseny a banki megtakarítások között - segítünk a legjobbat választani
Privátbankár.hu | 2024. április 7. 16:35
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) az idei év egészében maximum 5 százalékos inflációt vár. Ennek fényében érdemes áttekinteni a banki betéti ajánlatokat.
Pénzügyi szektor Csak találgathatnak a szakértők is, hogy mitől erősödött a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 07:57
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG